• Şuan Sitemizde 36 Kişi Haber Okuyor.
Google'dan Babalar Günü Logosu 19 Haziran

Google'dan Babalar Günü Logosu 19 Haziran

2011-06-19 - 10:07
Google Babalar Gününde Babaları unutmayıp özel logo yayınladı.

 

Bugün 19 Haziran Babalar günü... Dünyanın her yerinde Haziran ayının üçüncü haftası babalar günü olarak kutlanıyor. Babalar günü için babasına hediye almak isteyenler alışveriş merkezlerini doldurdu. Babalar günü alabileceğiniz hediyeleri sizler için derledik. İşte Babalar günü detayları...

Babalar günü mesajları burada. Babalar günü hediyesi alternatifleri. Babalar günü şiirleri, Babalar günü hediyeleri, Babalar günü tarihi, Babalar günü sözleri, Babalar günü ilk ne zaman kutlandı?

Manisa'nın Turgutlu ilçesinde büfe işleten iki kardeş, 7 yıl önce yitirdikleri gemi kaptanı babalarının anısına, bir yılda emek vererek inşa ettikleri motorlu tekneyi, Babalar Günü'nde denize indirecek. Turgutlu Küçük Sanayi Sitesi'nde büfe işletmeciliği yapan Cem Yıldız (40) ile Hamit Yıldız (38) 2004 yılında vefat eden ve mesleği gemi kaptanlığı olan babaları Osman Yıldız'ın adını yaşatmak için sanayi sitesinde kiraladı kları atölyede 9,5 metre boyunda 3,5 metre eninde motorlu tekne inşa etti.

Manisa'nın Turgutlu ilçesinde büfe işleten iki kardeş, 7 yıl önce yitirdikleri gemi kaptanı babalarının anısına, bir yılda emek vererek inşa ettikleri motorlu tekneyi, Babalar Günü'nde denize indirecek.

Turgutlu Küçük Sanayi Sitesi'nde büfe işletmeciliği yapan Cem Yıldız (40) ile Hamit Yıldız (38) 2004 yılında vefat eden ve mesleği gemi kaptanlığı olan babaları Osman Yıldız'ın adını yaşatmak için sanayi sitesinde kiraladı kları atölyede 9,5 metre boyunda 3,5 metre eninde motorlu tekne inşa etti.

Yaklaşık bir yıl sürede inşa ettikleri ve "Osman Kaptan-3" adını verdikleri tekneyi, yarın kutlanacak Babalar Günü'nde İzmir Foça'da denize indirecek olan Yıldız kardeşler, çok özledikleri babalarını bu şekilde ya şatmayı amaçlıyor.

Cem Yıldız, 7 yıldır babalarına duydukları özlemle yaşadıklarını ifade ederek, onun adını ve anılarını yaşatmak için kardeşiyle birlikte böyle bir karar alarak tekne inşa ettiklerini söyledi.

Babalarının aslen Rizeli olduğunu, Turgutlulu olan anneleriyle gemi kaptanlığı sayesinde İzmir'in İnciraltı semtinde tanıştıklarını anlatan Yıldız, şunları söyledi:
"Babamız denizi çok sevdiği için bizler de denize çok düşk ünüz. Babamıza bu yıl Babalar Günü'nde en güzel hediyenin, onun adını taşıyan bir teknenin denizlerde bulunması olduğunu düşündük. Bunun onu çok mutlu edeceğini düşündüğümüz için iki kardeş bir yıl önce teknenin imalatına başladık. Babalar Günü'nde "Osman Kaptan-3" teknesini denize indirerek babamıza hayalimizdeki Babalar Günü hediyesini vermiş olacağız."
Hamit Yıldız da babalarının adını denizlerde yaşatarak, ona en güzel Babalar Günü hediyesini vereceklerine inandığını ifade ederek, "Babamızın ismi, çok sevdiği denizlerde bu tekne sayesinde yaşamaya devam edecek" dedi.

BABALAR GÜNÜ İÇİ NE KADAR HARCANDI?

Tüketiciler Birliği Engelli Tüketici Hakları Komitesi Başkanı Ferdinaz Koyuncu, 'Babalar Günü' için son beş yılda yaklaşık 2,6 milyar lira harcandığını belirtti.

Koyuncu, yaptığı yazılı açıklamada, ''Babalar Günü''nde yapılan harcamaları değerlendirdi. Kapitalizmin ömrünü uzatabilmek için alışverişi teşvik eden günler ilan ederek daha fazla tüketim yapılmasını sağladığını kaydeden Koyuncu, ''Nakit harcamaların yetersiz kalması nedeni ile kredi kartı kullanımı yaygınlaştırılmış, alışverişler her geçen yıl artarak devam etmiştir. Sevgimizin büyüklüğünü kredi kartı limitimize endekslediğimiz günden beri kredimiz ile birlikte gönül zenginliğimiz de yıpranmaktadır'' ifadesini kullandı.

Koyuncu, Babalar Günü için kredi kartıyla 2006 yılında 358 milyon lira, 2007'de 445 milyon lira, 2008'de 524 milyon lira, 2009 yılında 596 milyon lira, 2010 yılında da 715 milyon lira olmak üzere beş yılda 2 milyar 638 milyon lira harcama yapıldığını vurguladı.

Alışveriş tutarının beş yılda ikiye katlandığını belirten Koyuncu, şunları kaydetti:

''Tüketicinin gelirleri aynı şekilde artmazken, alışverişlerin karşılandığı kredi kartlarına olan borçlar ise aynı dönemde 18,5 milyar liradan 47 milyar liraya yükselmiştir. Bunun yanında nakit olarak yapılan alışverişler ise bugün için yapılan savurganlık miktarını daha da arttırmaktadır. Babalar çocuklarından bir güne sıkıştırılmış hediye ve kısa sürekli sevgi yerine, bir ömür boyu sevgi ve çocuklarının mutlu olmasını beklemektedir. Bugünkü uygulamalar ise bir günlük mutluluk karşılığında bir ömrü heba ettirmekte, ailelerin ve toplumun hüzün ve kaybına neden olmaktadır.

Sevgi ve saygıyı çok iyi bilen ülkemiz tüketicisi, batı kültürünün etkisinde kalmaksızın, sevgisini özgürce ve içten duyguları ile ifade etmeli, sevgi ve sevinçler kesintiye uğramamalıdır.''

BABALAR GÜNÜ TARİHİ

Babalar Günü, pek çok ülkede her yıl Haziran ayının üçüncü Pazar günü kutlanan özel bir gündür.Anneler Günü kadar eski olmasa da Babalar Günü'nün de bir geçmişi vardır. Bazı tarihçiler, Babalar Günü'nün Antik Roma'da bile kutlandığını belirtiyor. Bazı araştırmacılar tarih belirtmezken Babalar Günü'nün Batı Virginia'da ortaya çıktığını savunuyor. Batı Virginia'da yaşayan John Dowdy'nin annesi öldükten sonra onun yerini alan babası için böyle bir gün kutlanmasını istediği söyleniyor. Annesinin ardından hayatını çocuklarına adayan babası Beyaz Gazete William Smart'a özel bir gün armağan etmek amacıyla bu fikri ortaya attığını belirtiyor.

Dodd, anneler günü kutlanırken babalar gününün olmayışını büyük bir haksızlık olarak nitelendirmiştir. Hemen babasının doğum günü olan 5 Haziran'ın babalar günü ilan edilmesi için çalışmalara başlamış ama bu çalışmalar bir sonraki yılın 19 Mayıs'ına kadar sürmüştür.

Babalar Günü ilk kez 19 Haziran 1910'da Washington'un Spokane şehrinde kutlanmış daha sonra diğer eyaletlere yayılmıştır. Ancak Babalar Günü resmi olarak 1924 yılında Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Calvin Coolidge'in desteğiyle kutlanmıştır. 1966 yılında ise o dönemin başkanı Lyndon Johnson, her yıl haziran ayının üçüncü pazarının Babalar Günü olarak kutlanacağını açıklayan bir bildiri yayımlamıştır.

Katoliklerin Babalar Günü'ne getirdikleri yorum ise diğerlerinden çok farklıdır. Onlar bu kutlamayı dini açıdan ele alıp peygamberleri Hazreti İsa'nın babası anısına, Mart ayının 19. gününü St. Joseph Günü adı altında babalarına armağan etmektedirler. Avrupa'da ise ilk defa 1954 yılında İngiltere'de kutlanmış ayrıca bu geleneğin kıtada yayılmasına öncü olmuştur.
Bu haber 10260 defa okundu.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Siirt56.com sorumlu tutulamaz.

Ad Soyad

Yorum

HENÜZ YORUM YAPILAMAMIŞ, İLK YORUMU SİZ YAPIN!!!Kategorisine Ait Diğer Haberler

Akınsoft Siirt Çözüm Ortakları Yemekte Bir Araya Geldi

Akınsoft Siirt Çözüm Ortakları Yemekte Bir Araya GeldiAKINSOFT Çözüm Ortakları motivasyon etkinliklerinin bir yenisi AKINSOFT Siirt Bölge Bayi Eprom Bilgisayar tarafından yapıldı

 • 0 yorum
 • 2513 kere okundu

Sosyla Ağlarda Paylşatıklarınıza Dikkat Edin

Sosyla Ağlarda Paylşatıklarınıza Dikkat EdinAlman polisi, Facebook'ta veya Twitter'da

 • 0 yorum
 • 7749 kere okundu

Haber F Yayın Hayatına Başladı

Haber F Yayın Hayatına BaşladıUlusal İnternet Basınına yeni bir isim daha katıldı

 • 5 yorum
 • 10152 kere okundu

Siirtçe İnternet Sitesinden VEDA

Siirtçe İnternet Sitesinden VEDAKırdıklarımızdan özür diler, kırıldıklarımıza da hakkımızı helal ediyoruz.

 • 3 yorum
 • 13687 kere okundu

Google Facebook'a Karşı Google +

Google Facebook'a Karşı Google +Google’ın uzun bir süredir üzerinde çalıştığı Facebook’a rakip olarak sunulabilecek sosyal ağ projesi nihayet hayata geçti: Google+

 • 3 yorum
 • 10803 kere okundu

Yazın İlk Günü (21 HAziran)

Yazın İlk Günü (21 HAziran)Google Yazın ilk günü için özel logo yayınladı. Cıvıl Cıvıl renklerle donatılmış çiçeklerden oluşan logo kullanıcıların beğenisine sunuldu.

 • 0 yorum
 • 11078 kere okundu

Google'dan Babalar Günü Logosu 19 Haziran

Google'dan Babalar Günü Logosu 19 HaziranGoogle Babalar Gününde Babaları unutmayıp özel logo yayınladı.

 • 3 yorum
 • 10261 kere okundu

Facebook Bir Kez Daha Özür Diledi

Facebook Bir Kez Daha Özür DilediFacebook'taki söz konusu uygulama, kullanıcılar tarafından sisteme eklenen fotoğraflardaki kişileri otomatik olarak etiketleme (tagging) mantığı üzerine kurulu.

 • 3 yorum
 • 10030 kere okundu

Oyun Sitelerine Olan Rağbet Gün Geçtikçe Artıyor

Oyun Sitelerine Olan Rağbet Gün Geçtikçe Artıyorİnternet kafelerde kullanılan bilgisayarların neredeyse yüzde 90'ı oyun ve sohbet sitelerinden oluşuyor. Ancak aileler saatlerce oyun oynayacak çocuğuna bilgisayar ve internet erişimi için yatırım yapmaktan kaçınıyor.

 • 2 yorum
 • 3043 kere okundu

Facebook Tuzak Cenneti

Facebook Tuzak CennetiÇoğu inandırıcı olmaktan uzaksa da bazı tuzaklar Facebook keyfimize limon sıkabiliyor.

 • 4 yorum
 • 3085 kere okundu

Youtube 6. Yaşını Kutluyor

Youtube 6. Yaşını KutluyorFenomen haline gelen video paylaşım platformu YouTube'ta günde 3 milyar videonun izleniyor, dakikada toplam 48 saatlik video içeriği yükleniyor.

 • 2 yorum
 • 3103 kere okundu

Facebook'ta 8 Kural !

Facebook'ta 8 Kural !Facebook'taki bilgileri alakasız insanların eline geçsin istemeyenler... Bu 8 kural sizin için.

 • 3 yorum
 • 3313 kere okundu

600 bin kişi internette sansürü protesto edecek

600 bin kişi internette sansürü protesto edecekBilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu (BTK) Başkanı Tayfun Acarer'in açıklaması internet kullanıcılarını tatmin etmedi.

 • 3 yorum
 • 4053 kere okundu

Martha Graham Google logosu Yayınlandı

Martha Graham Google logosu YayınlandıMartha Graham Google'ın ana sayfasında Doodle oldu! Peki Martha Graham kimdir?

 • 16 yorum
 • 5002 kere okundu

Google Video İçeriğini Kolayca YouTube´a Yükleyin

Google Video İçeriğini Kolayca YouTube´a YükleyinGeçtiğimiz hafta, size Google Video hizmetindeki videoların oynatılmasının 29 Nisan'da sona ereceğini bildiren ve şu anda platformda barındırılmakta olan videoların nasıl indirileceğinin açıklandığı bir e-posta gönderdik.

 • 3 yorum
 • 5347 kere okundu

Windowslu ilk Nokia 2011'de gelebilir

Windowslu ilk Nokia 2011'de gelebilirNokia ile Microsoft arasındaki anlaşmaya air imza atıldı. İki dev, Windows'lu Nokia telefonların en geç 2012 başında yetişeceğini bildirdi

 • 13 yorum
 • 2591 kere okundu

Google Video Kapanıyor

Google Video KapanıyorDünyanın bir numaralı arama moturu Google bir hizmetini devre dışı bırakmaya hazırlanıyor

 • 4 yorum
 • 2877 kere okundu

Gençler internetsiz yaşayamıyor

Gençler internetsiz yaşayamıyorİngiltere'de yapılan bir araştırmaya göre, gençlerin büyük bölümü internetsiz yaşayamayacağı hissini taşıyor

 • 2 yorum
 • 2840 kere okundu

Microsoft İle Google´nin Arası Daha da Açıldı

Microsoft İle Google´nin Arası Daha da AçıldıGeçmişte başı tekelcilik davalarından kurtulmayan Microsoft, tarihinde ilk kez bir firmaya tekelcilik suçlaması yöneltti. Seçtiği adres ise bir başka teknoloji devi Google oldu.

 • 3 yorum
 • 3250 kere okundu

Türk Telekom´dan çocuklara yarıyıl hediyesi

Türk Telekom´dan çocuklara yarıyıl hediyesiÇocuklara masallar bedava

 • 1 yorum
 • 2969 kere okundu

Türk Telekom 7´den 7´ye Bedava Kampanyasını Nisan´a Kadar Uzattı

Türk Telekom 7´den 7´ye Bedava Kampanyasını Nisan´a Kadar UzattıTürk Telekom’un 2010 yılı başından bu yana müşterileriyle buluşturduğu, 7’den 7’ye Bedava Kampanyası, hız kesmiyor. Ev telefonlarından akşam 7 sabah 7 saatleri arası şehir içi ve şehirlerarası ev ve iş telefonlarıyla bedava konuşmalarını sağlayan kampany

 • 0 yorum
 • 2815 kere okundu

Facebook´tan kullanıcılara müjde

Facebook´tan kullanıcılara müjdefacebook, başlayacağı yeni hizmetle, Google, Microsoft ve Yahoo’ya rakip olacak

 • 2 yorum
 • 3190 kere okundu

Google x ışını logosu

Google x ışını logosux ışınlarının bulunuşu, yapısı, üretilmesi, kullanıldığı alanlar

 • 20 yorum
 • 4112 kere okundu

Facebook´un üç milyarderi

Facebook´un üç milyarderiForbes dergisinin listesinde Microsoft'un patronu Bill Gates üst üste 17. kez birinci sırada yer aldı. Facebook'un üç kurucusu listede kendine yer buldu. En genç zengin de yine Facebook'tan

 • 4 yorum
 • 3379 kere okundu

Google´da Büyük Skandal

Google´da Büyük SkandalGoogle Talk'taki Konuşmaları Üst Düzey Yönetici David Barksdale İzliyor

 • 6 yorum
 • 2917 kere okundu

Facebook Türkçe Çeviride Dedeler Holdem yazısı

Facebook Türkçe Çeviride Dedeler Holdem yazısıFacebook çeviri programındaki kelimeler inci sözlük grubu tarafından tekrar değiştirildi.

 • 8 yorum
 • 4289 kere okundu

Facebook, Google´ı Geçti

Facebook, Google´ı GeçtiEvet, fakat sadece site başında vakit geçirme istatistiklerinde. Amerika'daki internet kullanıcıları artık Google'dan çok Facebook'ta vakit geçiriyor.

 • 5 yorum
 • 3392 kere okundu

Nokia´dan bir istifa daha

Nokia´dan bir istifa dahaMobil telefon pazarının lideri Nokia'nın tüm telefonlarından sorumlu bölüm başkanı Vanjoki dün istifasını verdi.

 • 4 yorum
 • 3088 kere okundu

Youtube Canlı Yayına Geçiyor

Youtube Canlı Yayına GeçiyorYoutube, uzun zamandır beklenen hamleyi yaptı ve canlı yayın yapan internet kanalları kurmak için test yayınlarına başladıklarını açıkladı.

 • 0 yorum
 • 4245 kere okundu

Tofaş, 1 Milyonuncu Fiat Doblo´yu Üretti

Tofaş, 1 Milyonuncu Fiat Doblo´yu Üretti10 Yılda Fiat Doblo’nun 1 Milyonuncusunu Banttan İndiren Tofaş, 2018’de 2 Milyona Ulaşmak İçin Kolları Sıvadı!

 • 1 yorum
 • 6785 kere okundu

Türkler, facebook'u hackledi!

Türkler, facebook'u hackledi!Dünyanın en büyük sosyal paylaşım sitesi Facebook, İnci ismi verilen bir grup tarafından hacklendi ama durum henüz Facebook yöneticileri tarafından farkedilmedi.

 • 1 yorum
 • 3815 kere okundu

Siirt'te, hidrojenle çalışan motorsiklet üretildi

Siirt'te, hidrojenle çalışan motorsiklet üretildiSiirt Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesinde sürdürülen çalışmalarda hidrojenle çalışan motosiklet üretildi

 • 4 yorum
 • 3091 kere okundu

Türkiye'den Google'a tarihi vergi cezası

Türkiye'den Google'a tarihi vergi cezasıGünlerdir yasaklanıp yasaklanmadığı tartışılan Google ile ilgili açıklama Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'dan geldi.

 • 1 yorum
 • 1839 kere okundu

Arınç'ın gündemi internet medyası

Arınç'ın gündemi internet medyasıBakan Arınç, internet medyası konusunda düzenleme yapılacağının mesajını verdi. İşte Arınç'ın değerlendirmesi;

 • 0 yorum
 • 1563 kere okundu

Google yasağı ile ilgili resmi açıklama geldi

Google yasağı ile ilgili resmi açıklama geldiSon günlerde yaşanan erişim problemlerinin bugün tavan yapmasına BTK'dan şaka gibi bir açıklama geldi!

 • 1 yorum
 • 1625 kere okundu

21 milyon ehliyet çipliyle değişecek!

21 milyon ehliyet çipliyle değişecek!Çipli pasaport ve kimlik kartlarından sonra sürücü belgelerinin de 'çipli' olacağı belirtildi

 • 0 yorum
 • 1591 kere okunduKÖŞE YAZARLARIRSS © 2010-2014 Siirt56.com - Güncel Siirt Haberleri
Site içeriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır

Siirt 56