• Şuan Sitemizde 50 Kişi Haber Okuyor.
Reklam
 • Sosyal Yaşam

Siirtliler, Bu Pazar Rasıl Hacar´daydı

Siirtliler, Bu Pazar Rasıl Hacar´daydı

2011-04-17 - 19:06
Bir Doğa Harikası Rasıl Hacar, bu pazar günü ziyaretçi akınana uğramıştı

İlimizin bir doğa harikası olan Rasıl Hacar (Taşbaşı) mesire alanı, bugün ziyaretçi akınına uğramıştı. Siirt56 sitesi ekibi, bu Pazar günü siz değerli okurları için Rasıl Hacar'daydı.

Botan Vadisini gören delikli taşıyla, yıllar öncesine götüren mağarası ve o tertemiz havasıyla Rsıl Hacar, Siirt merkezine sadece 4 dakikalık uzaklıkta bulunuyor.

Siirt Belediyesi 2010 Aralık ayı Belediye Meclis kararları arasında, Rasıl Hacar'ın eskiden olduğu gibi bir mesire olması planlanıyordu. Bugün gördüğümüz kadarıyla dozerler, bir yerde çalışma başlatmış ve çamaşır yıkanan bölgeye zarar vermişti. Bugün Pazar olduğu için çalışmalar yoktu ama Bir çok Belediye çalışanı Rasıl Hacar'da stres atmaya gelmişti.

Rasıl Hacar'a sürekli gelenler bilirler, inişte bir alanda araçları park edecek bir alan vardı. Şu an o alan tel örgülerle çevrilmiş ve fıstık alanı yapılmış durumda. Mecburen araçlar, bozuk yola rağmen dağın başına kadar götürülüyor.

Belediyenin 2010 Aralık ayında aldığı karar doğrultusunda, sıkça ziyaret edilecek olan bu mesire alanına gerekli hassasiyete göstermesini bekliyor, Siirt56 Genel Yayın Yönetmeni M.Şakir Özmazı'nın 2009'da kaleme aldığı Doğa Harikası Rasıl Hacar isimli yazısı ile bugün çektiğimiz fotoğraf ve videolarla sizleri başbaşa bırakıyoruz.

Bir doğa harikası: Rasıl Hacar

Rasıl Hacar görülmeye değer bir doğa harikası. Manzarası enfes, başdöndürücü. İçimiz ürperiyoruz bakınca uçurumlara. Yapılacak ufak bir hata hayatımıza mal olabilir. Derin bir sessizlik hakim. Tüm haşmet ve heybetiyle akmakta olan Botan Çayı'na tepeden kuş bakarken eşiz bir manzara sunduğunu görüyoruz.Son yıllarda stres ve depresyon, almış başını gidiyor. Kime sorsan sıkıntısının olduğunu ifade ediyor nedense. Bu, giderek yaygınlaşınca, alternatif yaşam biçimlerine eğilimler de artmaya başladı. Sonuç olarak doğaya ne kadar ihtiyacımız olduğunu yavaş yavaş kavradık. Bununla paralel olarak, insanı doğayla buluşturmak için azami gayret gösterilmeye başlandı. Beton bloklar arasında yeşilliğe hasret yaşadığımız, şehrin getirdiği hayhuyun ve keşmekeşin içinde boğulan bizler nefes almak için Trekking adı verilen doğa yürüyüşlerine de bu vesileyle daha da bir rağbet olmaya başlandı.

Mevsimlerden bahar, Nisan ayının bir hafta sonu, şehir merkezinden takriben 4 km. uzakta bulunan yüksek ve sarp yapılı bir kesime denen Rasıl Hacar’a,  havaların güzel olmasıyla gitmeye karar kıldık kadim dostlarımla.  Şehir ve insanlardan uzak, tamamıyla doğayla baş başa kalmak, bir yerde hayatın en güzel ve anlamlı anlarını yaşamak üzere yola düştük. Ruh ve bedenimizdeki birikmiş negatif enerjiyi toprağa salmak üzere. Bağ sahiplerinden tarif alarak ilerliyorduk. Arabanın gittiği yere kadar gittik ondan sonrası patika yolu da doğa yürüyüşü ile devam ettik. Kaya kütlelerinin düz yüzeyinde kıvrım kıvrım akan botan çayını(May Bahtiye) seyrederek kurulup piknik yapıyoruz. Acıkan karnımızı doyurduktan sonra közde pişen tavşan kanı çay da yorgunluğumuzu atmaya yetiyordu. Objektiflere gülümseyip fotoğraf çekiniyoruz.

Rasıl Hacar görülmeye değer bir doğa harikası. Manzarası enfes, başdöndürücü. İçimiz ürperiyor bakınca uçurumlara. Yapılacak ufak bir hata hayatımıza mal olabilir. Derin bir sessizlik hakim. Ruhumuzdaki ağırlık hafifledikçe hafifliyordu. Mağaralara doğru ilerlerken ulu dağları seyrederek tefekkür deryasına dalıyoruz. Tüm haşmet ve heybetiyle akmakta olan Botan Çayına tepeden kuş bakarken eşiz bir manzara sunduğunu görüyoruz.  Buram buram oksijen ciğerlerimize doluyor. Duvağını kaldıran güneş, içimizi ısıtırken ikindi vakti esen serin rüzgar da yüzümüzü okşuyordu.

Bulunduğumuz yerin yüksekliğini ölçmek için sadece bir taş atmak yeterli olacaktır. Mahalli  derinlik ölçü birimimiz olan minare boyu kıstas oluyor bizim için.. Takriben altı minare boyu. Yani 350-400 m. denebilir.  Oyulmuş mağara zincirinin oluştuğu yerde yaşam izi geçtiği her halinden belli. Mağara civarında su sarnıçları da bunu teyit ediyor. İki mağara mevcut ve bunlar birbiriyle bağlantılı olduğunu görüyoruz. Birinci ana mağaranın giriş kapısı genişçe, ortasında da bir sütun bulunmakta. İkinci  mağaranın girişi daha dar. Mağara iç çeperlerinin el vuruşuyla kazıldığı görülmektedir. Mağara barınma amaçlı kullanılmıştır. İki mağara arasında bulunan küçük bir pencere mağaralar arası iç ulaşımı sağlamaktadır. Mağaranın ilerisinde dikine yükselen ve atlama kayası denilen bir kaya mevcuttur. Burayı ziyarete gelen gençlerin cesaretlerini ispatlamak için bir kayadan diğerine atlamak zorunda olduklarından dolayı bu adı aldığı ve bu atlayışlar esnasında birilerin yaşamlarını yitirdikleri rivayetlerle anlatılmaktadır. Nergis çiçekleri toplarken uçuruma yuvarlanıp ölenler anlatılır.

Eski zamanlarda baharın gelişini müjdeleyen nergislerin açmaya başladığı günlerde; kızlar ve erkeklerden oluşan gruplar eğlenmek amacıyla buralara gelip piknik yaparlardı. Gıcık anlamına gelen Cigor bayramını Rasıl Hacarda, sevinç ve coşkuyla kutlarlardı geçmiş zamanlarda. Siirtliler en güzel elbiselerini giyip yer içer eğlenirlerdi buralarda. Zengin yemek kültürümüzün başında gelen Mahalli yemeğimiz bumbar (Cokat) kazanlarda pişerdi ve 22 tatlı çeşidinin başında yer alan Rayoş-u Meketip (Sarılı Muska Tatlısı) bir başka oluyordu.

Mantar tabancayla vakit geçirirken çocuklar, akşama gün batımında da “suke” adı verilen çam (Dıfran) ağacından yapılan meşaleleri doyasıya neşe ve heyecanla sallayıp “Keşişin inadına bu akşam yemek yiyeceğim” diyerek kızdırmaya çalışmalarından dolayı söyleye dururlardı.

Nesilden nesile devam ede gelen bu adetler ne oldu ki biz yeni nesiller mahrum kaldık. Sorgulamanın bence tam vaktidir.

Hiç unutmuyorum. İlkokul yıllarında rahmetli dedemin organizesiyle bütün torunlar bağ yollarından izini takip edip doyasıya gezerken, onun hakemliğiyle de oyunlar tertiplemişti. Kıran kırana mücadelemiz güneş dünyaya veda edene dek devam etti. Çocukluğumda yakaladığım ve şans olarak bildiğim bu gezi hafızamdan silinmedi. Tatlı bir hatıra olarak akranlarımla bir araya gelirken yad emişizdir.

Unutulmaya yüz tutmuş bu gelenekleri ihya etmek için, her Siirtliyim diyenin elinden gelen gayreti seferber etmenin gerekliliği ve sorumluluğu içinde olunması lazım bence.

Siirt’in en güzel mesire yeri olan sarp yamaçlı rasıl hacarda yapılacak düzenlemelerle tekrar eski canlılığına kavuşturulması yerli ve yabancı turistlerin bu eşsiz doğa manzarasını doyasıya izleme imkanı getirilebilir.

Nasıl mı?

Kal’atül Üstad mevkiinde uçurum kenarlarında yapılan parmaklıklar, ağaçlandırma, kamelyalar, çevre yapılandırması ve peyzaj düzenlemesi düşünülebilir.

Geçen sene sular altında kalmadan dostlarımla Hasankeyfi ziyaret ederken sarp kayalıkların altındaki mağaraya “Yol Geçen Hanı” ilginç isimle bir kafeterya tarzı yapılmıştı ki turistlerin uğrak mekanı olduğunu müşahede ettim. Rasıl Hacardaki birbirine bağlantılı iki mağarada da öyle yapılabilir. Mesela sedir konup, kilim döşenerek şark odası yapılırken büyük mağara, küçüğü de mutfak tasarlanabilir. Garsonlar mahalli kıyafetli, düşünebiliyor musunuz? ne kadar güzel olacağını. Nargile de olsa hiçte fena olmayacak. O zaman görün yerli ve yabancı turistleri.

Bir de şimdiki Trabzon Valisi olan eski Siirt valimizin başlattığı rafting tekrar başlatılıp mağara önünden izleme keyfine varılabilir. Yamaç paraşütçüleri davet edilip organizasyon yapılabilir aslında. Yeter ki istensin ve gayret gösterilsin.

Sahip çıkmadık mı?, bu güzelim kültür avuçlarımızın arasından kayıp gidecektir.

İlgisizlik ve bakımsızlıktan dolayı ve define avcılarının hışmına da uğrayan o güzelim yerlere mutlaka bir an önce el atılmalı diye düşünüyorum. Bu mağaralar turizme açılırsa ilgi göreceği ve ilimizin tanıtımı açısından etkili olacağına inanıyorum. Kültür ve tarih turizmi açısından önemli bir yer teşkil etmekte olan doğa harikası rasıl hacar, hazır Türkiye’nin 81 ilinden 170 gazeteciyi üç gün ağırlarken ilimizde oralara götürülebilir diyorum.

Valilik, Belediye ve Sivil İnisiyatifler hemen harekete geçmeli bence. Bu kapsamlı proje için hibe kredi mi?, yoksa Kültür Bakanlığından elde edilecek imkanlarla mı?, zengin bir iş adamı hemşerimizin sponsorluğuyla mı? Bilmem ama doğa harikası alanımız düzenlenip bir an önce turizme kazandırılsın.

Yarım bıraktığımız mutluluklar var,  dönüpte geriye “hey gidi günler” dediğimiz anlar oluyor ya zaman zaman. Dedelerimizin, babalarımızın yaşayarak anlattığı Rasıl hacarı özledik kimi zaman. Durduramadık, akıp giderken zamanı. Tozlu yollarında sülalece gittiğimiz Rasıl Hacar kaldı hatıralarımız, diyen eli öpülesi yaşlılar hürmetine. Bunları yaşamayan yeni neslin mutluluğu için. Tekrar bu güzelim adetlerimiz ihya edilip her yıl bahar ayında organizasyonlar tertip edilsin istiyoruz.

Son olarak ne diyelim, bu meseleye en güzel söz bence: “Ol Mahiler ki derya içreler de deryayı bilmezler.” olur.

Kalın sağlıcakla...


M.Şakir ÖZMAZI / 2009

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 
Bu haber 9060 defa okundu.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Siirt56.com sorumlu tutulamaz.

Ad Soyad

Yorum

YAPILAN YORUMLAR

   acemi 2011-04-20  
ya biri tarif etsin burayı muhammed abi bari sen söyle

-- editör notu: Rasıl Hacar, Kadın Doğum Hastanesinden sola dönen ipek yolu üzerinden; Spor okulunu az geçtikten sonra sağa inen bağ yolunun sonundadır.
   acemi 2011-04-18  
rasıl hacar nerde kalıyor abiler yaaa
   İdris Cezlan 2011-04-18  
Rasılhacar bir doğa harikası.video açılmıyor izleyemedim.
   Ulaş 2011-04-18  
Muhammet ve ali size ne diyim ben ınsan bı dawet eder .. neyse ;)
   nesta_34 2011-04-18  
Mükemmel resimler ve video olmuş..Elinize sağlık..
   DOĞAN EVİN 2011-04-18  
SİİRT56 TEŞKKÜRLER
   cono 2011-04-18  
Siirt teki bir yetkililere,, siirt halkı adına sesleniyoruz...bu doğa harikası yerin yollarını açarak orayı turizme kazandırınız..daha iyi olmaz mı..böyle manzara nerde var sorarım size...ALLAH aşkına...
   mehmet 2011-04-17  
bu güzel doğa harikası olan rasılhacar
manzarasını bizlere seyretirdiğiniz için tşkler ali çok güzel çıkmışsın kardeşim


Sosyal Yaşam Kategorisine Ait Diğer Haberler

Yener Tanık'a Bir Sosyal Görev Daha Verildi

Yener Tanık'a Bir Sosyal Görev Daha VerildiSiirt Valiliğine bağlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV) mütevveli heyetine seçildi

 • 0 yorum
 • 329 kere okundu

Genç Umutlar, Gençlik Merkezi Tarafından Tillo’ya Gezi Düzenlendi

Genç Umutlar, Gençlik Merkezi Tarafından Tillo’ya Gezi Düzenlendiİlim Yayma Cemiyeti Siirt Şubesinin Gençlik ve Spor Bakanlığının 2014 Gençlik Projeleri Destek Programı çerçevesinde hazırladığı “Genç Umutlar Gençlik Merkezi” Projesi kapsamında Siirt Üniversitesinde eğitim gören kız öğrencilere gezi programı gerçekleşti

 • 0 yorum
 • 686 kere okundu

Ramazan Ayı, Film Etkinliği Devam Ediyor

 Ramazan Ayı, Film Etkinliği Devam EdiyorSiirt Belediyesi bünyesinde Raman ayı nedeniyle hazırlanan sosyal ve kültürel etkinlikler kapsamında Orhan Doğan Kent Parkında “Yangın Var” filminin Gösterimi gerçekleştirildi.

 • 0 yorum
 • 306 kere okundu

Yaz Okulu Kayıtları Başladı

 Yaz Okulu Kayıtları Başladıİlim Yayma Cemiyeti Siirt Şubesi, 10-14 yaş grubuna yönelik iki farklı kategoride yaz okulu kursları için kayıtların başladığını bildirdi.

 • 0 yorum
 • 336 kere okundu

SİİRTÇE TEKERLEMELERDEN AKLIMIZA TAKILANLAR

SİİRTÇE TEKERLEMELERDEN AKLIMIZA TAKILANLARGazeteci Yazar Ahmed Arıtürk'ün Kaleminden

 • 2 yorum
 • 3277 kere okundu

Siirt'te Yeni Bir Ulusal Radyo Yayına Başladı

Siirt'te Yeni Bir Ulusal Radyo Yayına BaşladıSadece bir kaç ulusal radyonun yayın yaptığı Siirt'te yeni bir radyo sevinçle karşılandı

 • 0 yorum
 • 4221 kere okundu

Türkiye'nin Nüfusu En Genç İllerinden Biriyiz!

Türkiye'nin Nüfusu En Genç İllerinden Biriyiz!Siirt Türkiye'de nüfusu en genç olan 4. il oldu

 • 1 yorum
 • 6724 kere okundu

Cem Karaca, Ölüm Yıldönümünde Anıldı

Cem Karaca, Ölüm Yıldönümünde AnıldıCem Karaca'yı ölümünün 9'uncu yıl dönümünde sevilen şarkılarıyla andı.

 • 2 yorum
 • 6421 kere okundu

Kezer Çayı Piknik Alanı İçin Kollar Sıvandı

Kezer Çayı Piknik Alanı İçin Kollar SıvandıSiirt Milletvekili Osman Ören, yeni projelerine hız verdi

 • 2 yorum
 • 8458 kere okundu

Siirt'te Kutlu Doğum Coşkusu

Siirt'te Kutlu Doğum CoşkusuPeygamber Sevdalıları Platformu'nun Siirt'te düzenlediği Kutlu Doğum programı Siirt halkının yoğun katılımıyla gerçekleştirildi.

 • 2 yorum
 • 9344 kere okundu

Muhammed Vefa Aramıza Hoşgeldin

Muhammed Vefa Aramıza HoşgeldinOlgaç Ailesinin Mutlu Günü

 • 11 yorum
 • 10412 kere okundu

Ömer Faruk Mergen ve Derya Aksu, Parlak Bir Törenle Dünya Evine Girdi

Ömer Faruk Mergen ve Derya Aksu, Parlak Bir Törenle Dünya Evine GirdiAA Siirt Temsilcisi Ayhan Mergen'in kıymetli oğlu Ömer Faruk Mergen, dillere destan bir törenle evlendi.

 • 1 yorum
 • 15703 kere okundu

Sitemiz Yazarlarından Özlem Cansevdi, Mezun Oldu

Sitemiz Yazarlarından Özlem Cansevdi, Mezun OlduSiirt56 Sitesinin genç yazarlarından Özlem Cansevdi, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nden mezun oldu

 • 9 yorum
 • 13903 kere okundu

Şeyh Seyyid Muhammed Nurani Hz.leri İzmit'te Anıldı

Şeyh Seyyid Muhammed Nurani Hz.leri İzmit'te AnıldıSeyda (Şeyh Seyyid Muhammed Nurani) Hazretlerinin Vefatının 9.yılında sevenleri İzmit’te dün (03.Temmuz.2011) bir araya geldi. Mevlid-i Şerif okuyarak dualarla andılar

 • 20 yorum
 • 15911 kere okundu

250 Çocuk Sünnet Ettirildi

250 Çocuk Sünnet EttirildiSİİRT KÜLTÜR VE SANAT ŞENLİĞİ KAPSAMINDA, 250 ÇOCUK SÜNNET OLDU

 • 2 yorum
 • 12227 kere okundu

Erkekler Köyü Mihriban, Sarısalkım'da Sahnelendi

Erkekler Köyü Mihriban, Sarısalkım'da SahnelendiTiyatro Mişar “Erkekler Köyü-MİHRİBAN” oyununu Sarısalkım Köyünde sahneledi

 • 5 yorum
 • 10723 kere okundu

Şeyh Celaleddin Kardeş Hz.leri Dualarla Anıldı

Şeyh Celaleddin Kardeş Hz.leri Dualarla AnıldıŞeyh Celaleddin Kardeş Hazretleri, dün (15.Haziran.2011) akşam namazından sonra vefatının 38.yıl dönümü münasebetiyle Cerrah Camii’nde 3 dilde okunan Mevlid-i Şerif ile anıldı.

 • 1 yorum
 • 6417 kere okundu

Yeşeren Umutlar Bilgi Evi Yaz Okulu Kayıtları Başladı

Yeşeren Umutlar Bilgi Evi Yaz Okulu Kayıtları BaşladıSosyal Destek Programı (SODES) kapsamında İlim Yayma Cemiyeti Siirt Şubesi tarafından yürütülmekte olan Yeşeren Umutlar Bilgi Evi Yaz Okulu kayıtları başladı

 • 0 yorum
 • 5757 kere okundu

Şefkat Derneği, Güllerimiz Solmasın Projesini Tanıttı

Şefkat Derneği, Güllerimiz Solmasın Projesini TanıttıŞEFKAT DERNEĞİ GÜLLERİMİZ SOLMASIN PROJESİNİ TANITTI

 • 1 yorum
 • 5592 kere okundu

Maliye Bakanı Eğitimcilerle Siirt'te Piknikte Buluştu

Maliye Bakanı Eğitimcilerle Siirt'te Piknikte BuluştuMaliye Bakanı Mehmet Emin Şimşek, Siirt Eğitim Bir Sen Sendikası Geleneksel Pikniğinde Buluştu

 • 2 yorum
 • 5811 kere okundu

Siirt, Lösemili Çocuklar Haftası Etkinliğini Coşkuyla Kutladı

Siirt, Lösemili Çocuklar Haftası Etkinliğini Coşkuyla KutladıLÖSEV tarafından 10 yıl önce kutlanmaya başlanan ve dünya üzerinde 81 ülke, 138 kanser kuruluşu tarafından eş zamanlı hayata geçirilen Uluslararası Lösemili Çocuklar Haftası’nın Siirt ayağı bu yıl Başur Mesire alanında gerçekleştirildi

 • 4 yorum
 • 5526 kere okundu

Bayan Muhabire Ödül

Bayan Muhabire ÖdülTürkiye Fotoğraf Sanatçısı Ödülleri kapsamında Onur Ödülü'ne Türkiye'nin ve dünyanın

 • 3 yorum
 • 2786 kere okundu

Yurtta hava durumu

Yurtta hava durumu Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü'nden alınan tahminlere göre, hava sıcaklığı, güney ve iç bölgelerde 1 ila 3 derece azalacak, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacak

 • 1 yorum
 • 2119 kere okundu

Fakir Aileler Yararına Çay Partisi

Fakir Aileler Yararına Çay PartisiSiirt Valisi Musa Çolak'ın eşi Gülsüm Çolak'ın himayelerinden bugün Fakir Aileler yararına Çay Partisi düzenlenecek

 • 3 yorum
 • 3343 kere okundu

Lösemili Çocuklar Haftası Nedeniyle Siirt'te Etkinlik Düzenlenecek

Lösemili Çocuklar Haftası Nedeniyle Siirt'te Etkinlik DüzenlenecekUluslararası Lösemili Çocuklar Haftası’nın Siirt ayağı bu sene Başur Mesire alanında gerçekleştirilecek

 • 2 yorum
 • 5054 kere okundu

Cinayet Zanlısı Yakalandı

Cinayet Zanlısı YakalandıFatih'te Fenerbahçe'nin şampiyonluk kutlamaları sırasında havaya gelişi güzel sıkılan merminin isabet etmesi sonucu hayatını kaybeden Habip Koyunbakan'ın cinayet zanlısı teslim oldu.

 • 4 yorum
 • 2611 kere okundu

Nurşin Derneği Kermesi Büyük İlgi Görüyor

Nurşin Derneği Kermesi Büyük İlgi GörüyorNurşin Eğitim Kültür ve Dayanışma Dayanışma Derneğinin organize ettiği ve hayırsever hanımların hazırlayıp sergilediği Muhtaç Aileler Yararına açılan kermes Kurtalan halkı tarafından büyük rağbet gördü

 • 7 yorum
 • 7535 kere okundu

Siirt Mücadele Gazetesi 49 Yaşında

Siirt Mücadele Gazetesi 49 YaşındaSiirt’te yarım asırdır gazetecilik yapan Cumhur KILIÇÇIOĞLU’nun sahipliğini yaptığı Mücadele Gazetesi 49 yaşına girdi

 • 2 yorum
 • 6391 kere okundu

Demirkıran´dan Sitemize Tebrik Mesajı

Demirkıran´dan Sitemize Tebrik Mesajı1. yılını geride bırakan Siirt56 Haber Sitesine tebrijk mesajları gelmeye devam ediyor.

 • 1 yorum
 • 5123 kere okundu

Demir Çiçekçilik´te Anneler Günü İndirimi

Demir Çiçekçilik´te Anneler Günü İndirimiMayıs ayının ikinci haftası kutlanacak olan Anneler Günü için çiçek siparişleri şimdiden alınmaya başladı

 • 2 yorum
 • 4039 kere okundu

Vali Musa Çolak, Öğrencilerle Fidan Dikti

Vali Musa Çolak, Öğrencilerle Fidan DiktiVALİ MUSA ÇOLAK, ÖĞRENCİLERLE FİDAN DİKTİ

 • 1 yorum
 • 3390 kere okundu

Bu haberimiz Çocuklar İçin

Bu haberimiz Çocuklar İçinÇocukların sevdiği çizgi karakter CAILLOU, 30 Nisan'da Siirt'te

 • 3 yorum
 • 4107 kere okundu

ÖZGÜN GÖRSEL ŞÖLENİ, SAKIN KAÇIRMAYIN

ÖZGÜN GÖRSEL ŞÖLENİ, SAKIN KAÇIRMAYINTurizm Haftası Etkinlikleri Çerçevesinde Fotoğraf Sergisi Açılacak.

 • 3 yorum
 • 5260 kere okundu

Siirtliler, Bu Pazar Rasıl Hacar´daydı

Siirtliler, Bu Pazar Rasıl Hacar´daydıBir Doğa Harikası Rasıl Hacar, bu pazar günü ziyaretçi akınana uğramıştı

 • 13 yorum
 • 9061 kere okundu

Grup Dergah, Kutlu Doğum Haftası Nedeniyle Siirt´e Gelecek

Grup Dergah, Kutlu Doğum Haftası Nedeniyle Siirt´e GelecekGrup Dergah ve Semazenler, Pazar günü Kapalı Spor Salonunda

 • 3 yorum
 • 9837 kere okundu

Sadak ´Şirvan Kaymakamlığı Hakkında Hukuki Süreç Başlatacağız´ dedi

Sadak ´Şirvan Kaymakamlığı Hakkında Hukuki Süreç Başlatacağız´ dediSadak; ´Şirvan Kaymakamlığı Hakkında Hukuki Süreç Başlatacağız´ dedi

 • 9 yorum
 • 8106 kere okundu

ZEYNEP SENA DÜNYAYA GELDİ

ZEYNEP SENA DÜNYAYA GELDİSiirt Valiliği Proje Uzmanı ve Siirt'i Geliştirme ve Kalkındırma Derneği Başkanı Yusuf ELDEMİR’in Zeynep Sena ismini verdikleri nur Topu bir kız çocuğu dünyaya gelmiştir.

 • 7 yorum
 • 6148 kere okundu

Siirtli Fotoğraf Sevenler Bu Haberi Mutlaka Okuyun !

Siirtli Fotoğraf Sevenler Bu Haberi Mutlaka Okuyun !1. Fotoğraf Sanatçısı Ödülleri Yarışması

 • 1 yorum
 • 3504 kere okundu

Siirt Peygamber Sevdalıları, Kutlu Doğuma Hazırlanıyor

Siirt Peygamber Sevdalıları, Kutlu Doğuma HazırlanıyorSiirt Peygamber Sevdalıları Platformu, Kutlu Doğum nedeniyle 10 Nisanda düzenleyeceği mevlit programı için hazırlıklarını sürdürüyor

 • 4 yorum
 • 3867 kere okundu

Baharın Müjdesi Nergisler Piyasalarda

Baharın Müjdesi Nergisler PiyasalardaBeyaz ve sarı karışımı yaprakları olan ve baharın müjdecisi nergisler piyasaya gelmeye başladı. Güzel kokuları ile bilinen bu çiçekler aynı zamanda kısa süreliğine de olsa bazı vatandaşlara geçim kaynağı oldu

 • 1 yorum
 • 4011 kere okundu

Ethem Sancak: Artık Zengin Değilim

Ethem Sancak: Artık Zengin DeğilimSancak, 'Eskiden ilk 20 zenginden biriydim, şimdi sondan yirminciyim' - Star Gazetesi ve Kanal 24'ün sahibi iş adamı Ethem Sancak, 2015'te TÜSİAD'ın b

 • 8 yorum
 • 544 kere okundu

Hakem Yılmaz Butur, Siirt56´yı Ziyaret Etti

Hakem Yılmaz Butur, Siirt56´yı Ziyaret EttiTarafsız haberciliğiyle gönüllere taht kuran Siirt56'yı ziyaret eden Yılmaz Butur, çalışmalarımızda başarılar diledi.

 • 11 yorum
 • 706 kere okundu

   
Siirt Yerel Medyası, İnternet Haberciliği ve Muhammed Kurt  

KÖŞE YAZARLARIRSS © 2010-2019 Siirt, Siirt56 Haber | Siirt Haberleri
Site içeriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır

Siirt 56