• Şuan Sitemizde 55 Kişi Haber Okuyor.
Maliye Bakanı Eğitimcilerle Siirt'te Piknikte Buluştu

Maliye Bakanı Eğitimcilerle Siirt'te Piknikte Buluştu

2011-05-30 - 18:23
Maliye Bakanı Mehmet Emin Şimşek, Siirt Eğitim Bir Sen Sendikası Geleneksel Pikniğinde Buluştu


Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, özellikle bölgede hak, özgürlük demokrasi mücadelesi yaptığını iddia edenlerin vatandaşına nasıl zulüm ettiğini, nasıl başka fikirlere tahammül göstermediğini herkesin gördüğünü söyledi.


Eğitimciler Birliği Sendikası (Eğitim-Bir-Sen) Siirt Şubesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen 9. piknik etkinliği, Başur fidanlığında yapıldı. Etkinliğe Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Siirt Valisi Musa Çolak, AK Parti Siirt Milletvekili Afif Demirkran, AK Parti Milletvekili Adayı Osman Ören, Siirtli işadamı Ethem Sancak, AK Parti'den aday adaylığını başvurusunda bulunan tüm aday adayları ile kamu kurum amirleri, eğitim camiası ve sendika üyeleri katıldı.


Bir konuşma yapan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, hükümet olarak eğitime büyük önem verdiklerini söyledi. Şimşek, "2002 yılında üniversite, milli eğitim, YurtKur yani eğitim ile ilgili bütün alanlara ayrılan kaynak, harcanan para yaklaşık 10-12 milyar lira iken; 2011 yılında bunu en az 50 milyar liradır. Çünkü eğitim, bizim en önemli alanımız. Biz insanımızı eğitirsek sadece herkese fırsat eşitliği tanımış olmayız. Aynı zamanda ülkemizin dünya ile rekabet ortamını sağlamış oluruz. Eğitimde kalite çok önemli ve bu kaliteyi arttırmak için yoğun bir çaba içerisindeyiz. Burada sizlere de çok büyük iş düşüyor, eğitimde kalite dediğimiz zaman her şeyin başında içerik geliyor ve onunla birlikte içeriğin geleceğimizin teminatı olan çocuklarımıza aktaran hocalarımız geliyor. Sayın Başbakanımızın her yerde söylediği yeni bir proje uygulamasında, yani kara tahtanın kaldırılıp yerine akıllı tahtalar getirilecek. Doğrudan doğruya çocuklarımız, önündeki bilgisayarlara ve ellerindeki tablet bilgisayarlara kablosuz bir şekilde entegre olacak. Buna FATİH projesi diyoruz. İnşallah bu projemizi hayata geçirdiğimizde memleketimizin en ücra köşesindeki kardeşlerimiz geniş bant internet sayesinde İstanbul'da, Ankara'da özel kolejlerde aldığı eğitimin içeriğine ulaşabilecektir" dedi.


"ZORLA KEPENKLERİ İNDİRİP, OKUL YAKIP, TEHDİTLE OY TOPLAMAK, DEMOKRASİ DEĞİL"


Konuşmasında terör örgütü ve yandaşlarına yüklenen Bakan Şimşek, bölgedeki gelişmeleri değerlendirdi. Bakan Şimşek, "Değerli kardeşlerim; aslında her şey ortada. Özellikle bu bölgede hak, özgürlük demokrasi mücadelesi yaptığını iddia edenlerin vatandaşına nasıl zulüm ettiğini, nasıl başka fikirlere tahammül göstermediğini her gün görüyorsunuz. Hakkari'de sabah namazından sonra imamımızı katledenler, daha yeni Cizre'de aynı şekilde İmam Hatip Lisesi öğrencilerini nasıl yakmaya çalıştılar. Siyasetin amacı haklın huzuru, refahı değil midir? Kendi hemşehrisine, kendi vatandaşına zulmeden bunu sağlayabilir mi? Vatandaşa zorla kepenk kapattırarak, okul yakarak, şiddetle, tehditle, oy toplamakla nasıl demokrasi olur? Bu nasıl hak ve özgürlük arayışıdır? İşte bu bölgede de maalesef böyle bir yapı var. Batıda birileri burada ne olursa istismar ediyor, güneydoğuda da birileri beraber ortak fayda çerçevesinde burada ne olursa istismar ediyor. Bunlar çözüm istemiyor, bunlar hak, özgürlük, demokrasi de istemiyorlar.


Çünkü dertleri ileri demokrasi olsa, temel hak ve özgürlükler olsa, şu son 8.5 yılda bayağı bir gelişme sağlandı, o zaman şiddetin terörün azalması lazımdı. Eğer bir korelasyon varsa, bir ilişki varsa aşağıya doğru olması lazım. Demek ki dertleri farklı, çünkü onlar ancak bu şekilde kendilerini idame edebiliyorlar. Yani istismar olduğu müddetçe bunlar varlıklarını sürdürebilirler. İstismar bittiği gün, çözüm geldiği gün olmazlar. Bu bölgede olağanüstü hal vardı. İktidar olduk, 10 gün sonra kaldırdık.


Demek ki biz bunu doğru bulmuyoruz. Türkiye'nin normalleşmesi lazım. Eskiden bu ülkeye talimat veriliyordu, Milli Güvenlik Kurulu vardı, sıkı yönetim döneminden kalan devlet güvenlik mahkemeleri vardı. Bunları biz kaldırdık" diye konuştu.


Bakan Şimşek, daha sonra Siirt'in Kurtalan ilçesine hareket etti.


Haber: Recep Çelik
Fotoğraf: Muhammed Kurt

PİKNİK'TEN KISA KISA NOTLAR (Muhammed KURT)

Siirt Eğitim Bir Sen tarafından 9ncusu düzenlenen kaynaşma pikniği, bu yıl da Başur Dinleme Tesislerinde yapıldı. Sabah 7.00'den itibaren sendika üyeleri alana gelmeye başladı. Yalnız bu yıl ki etkinliği farklı kılan bir durum vardı; o da Maliye Bakanının pikniğe gelecek olması.

 

Gece yarısı basına ve kamuoyuna Bakanın pikniğe katılacağı bilgisi ulaşmış olsa da, Parti Teşkilatının Bakanın geleceğinden haberdar olmaması oldukça düşündürücüydü.

 

Siirt Valisi Musa Çolak ile AK Parti Milletvekili Afif Demirkıran, İl Milli Eğitim Müdürü T.Fikret Eteker, İş Adamı Ethem Sancak ve Eğitimci Fevzi Sevgili saatler öncesinden Başur'a gelenler arasındaydı. Maliye Bakanı'nın pikniğe gelecek olması nedeniyle Jandarma tarafından çevrede geniş güvenlik önlemleri alındı.

 

Zaman zaman yağmur çiselede oldukça güzel bir etkinlik oldu. Ailesiyle birlikte gelen Sendika üyeleri gönüllerince bir gün yaşadılar.

 

Okul müdürleri, idarecileri, öğretmen ve hizmetlilerinden oluşan kalabalık arasında SENDİKA üyesi olan Siirt Üniversitesi öğretim üyelerinin piknikte olmayışı akıllarda soru işareti oluştururken, Konuyla İlgili Sendikası görevlileri, Üniversitede bu hafta sonu sınav olması nedeniyle pikniğe davet edilmediklerini söylediler.

 

Saadet Partisi Siirt Milletvekili Adayı İdris Yıldız, Siirt Ticaret ve Sanayi Başkan Vekilleri Özgür F. Çalapkulu ve Nedim Kuzu, Tillo Belediye Başkanı M.Mesut Memduhoğlu da pikniğe iştirak edenler arasındaydı.

 

Bakanın beklenişi sırasında samimi bir sohbet ortamı oluşturan İş Adamı Ethem Sancak, çevresinde kendisini dinleyenlere "BARIŞ" dolu mesajlar verdi. "Türkiye'de ve dünyada şuan hiçbir yerde kar olmazken, Herekol Dağında kar olması büyük bir nimettir" diyen Sancak, "Pervari'den Herekol'a teleferikle 5 dakikada gidilebilir ve büyük bir turist çevresi buraya akın edebilir. Kayak Turizmi bilindiği üzere getirisi yüksek bir turizm çeşididir" diye konuştu. Gençken buralarda binlerce çobanın bulunduğunu, milyonlarca hayvanın otlatıldığını hatırlatan Sancak, "şu an oralarda bir tane çoban bulamazsınız" diyerek BARIŞ'ın önemine vurgu yaptı.

 

Siirt'in girişinde yeni yapılacak olan SANCAK AVM hakkında soru yöneltilmesi üzerine, "Orayı Batman'lı bir işletmeci aldı. Bizleri arayıp Sancak ismini vermek istediklerini söylediler. Bizler de sakıncası yok dedik. Bizim orayla hiçbir ilgimiz yok. Batmanlı firma sahipleri Sancak AVM ismini vermişler" dedi.

Maliye Bakanı Mehmet Emin Şimşek, piknik yapan bir aileyi de ziyaret etti.

Organizasyonda bazı eksikliklerin bulunduğunu beliren Bakan Şimşek, "En azından bir platform oluşturulabilinirdi" dedi.

 

Bu haber 8448 defa okundu.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Siirt56.com sorumlu tutulamaz.

Ad Soyad

Yorum

HENÜZ YORUM YAPILAMAMIŞ, İLK YORUMU SİZ YAPIN!!!Kategorisine Ait Diğer Haberler

Tweet'leri Sildirme Şampiyonu Olduk

Tweet'leri Sildirme Şampiyonu OldukTwitter'da dünya genelinde en fazla tweet sildiren ülke Türkiye oldu.

 • 0 yorum
 • 3254 kere okundu

Yener Tanık'a Bir Sosyal Görev Daha Verildi

Yener Tanık'a Bir Sosyal Görev Daha VerildiSiirt Valiliğine bağlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV) mütevveli heyetine seçildi

 • 1 yorum
 • 20093 kere okundu

Genç Umutlar, Gençlik Merkezi Tarafından Tillo’ya Gezi Düzenlendi

Genç Umutlar, Gençlik Merkezi Tarafından Tillo’ya Gezi Düzenlendiİlim Yayma Cemiyeti Siirt Şubesinin Gençlik ve Spor Bakanlığının 2014 Gençlik Projeleri Destek Programı çerçevesinde hazırladığı “Genç Umutlar Gençlik Merkezi” Projesi kapsamında Siirt Üniversitesinde eğitim gören kız öğrencilere gezi programı gerçekleşti

 • 1 yorum
 • 23739 kere okundu

Ramazan Ayı, Film Etkinliği Devam Ediyor

 Ramazan Ayı, Film Etkinliği Devam EdiyorSiirt Belediyesi bünyesinde Raman ayı nedeniyle hazırlanan sosyal ve kültürel etkinlikler kapsamında Orhan Doğan Kent Parkında “Yangın Var” filminin Gösterimi gerçekleştirildi.

 • 0 yorum
 • 2501 kere okundu

Yaz Okulu Kayıtları Başladı

 Yaz Okulu Kayıtları Başladıİlim Yayma Cemiyeti Siirt Şubesi, 10-14 yaş grubuna yönelik iki farklı kategoride yaz okulu kursları için kayıtların başladığını bildirdi.

 • 0 yorum
 • 2539 kere okundu

SİİRTÇE TEKERLEMELERDEN AKLIMIZA TAKILANLAR

SİİRTÇE TEKERLEMELERDEN AKLIMIZA TAKILANLARGazeteci Yazar Ahmed Arıtürk'ün Kaleminden

 • 5 yorum
 • 7197 kere okundu

Siirt'te Yeni Bir Ulusal Radyo Yayına Başladı

Siirt'te Yeni Bir Ulusal Radyo Yayına BaşladıSadece bir kaç ulusal radyonun yayın yaptığı Siirt'te yeni bir radyo sevinçle karşılandı

 • 0 yorum
 • 6445 kere okundu

Türkiye'nin Nüfusu En Genç İllerinden Biriyiz!

Türkiye'nin Nüfusu En Genç İllerinden Biriyiz!Siirt Türkiye'de nüfusu en genç olan 4. il oldu

 • 4 yorum
 • 9256 kere okundu

Cem Karaca, Ölüm Yıldönümünde Anıldı

Cem Karaca, Ölüm Yıldönümünde AnıldıCem Karaca'yı ölümünün 9'uncu yıl dönümünde sevilen şarkılarıyla andı.

 • 2 yorum
 • 8525 kere okundu

Kezer Çayı Piknik Alanı İçin Kollar Sıvandı

Kezer Çayı Piknik Alanı İçin Kollar SıvandıSiirt Milletvekili Osman Ören, yeni projelerine hız verdi

 • 3 yorum
 • 12662 kere okundu

Siirt'te Kutlu Doğum Coşkusu

Siirt'te Kutlu Doğum CoşkusuPeygamber Sevdalıları Platformu'nun Siirt'te düzenlediği Kutlu Doğum programı Siirt halkının yoğun katılımıyla gerçekleştirildi.

 • 2 yorum
 • 11933 kere okundu

Muhammed Vefa Aramıza Hoşgeldin

Muhammed Vefa Aramıza HoşgeldinOlgaç Ailesinin Mutlu Günü

 • 11 yorum
 • 14597 kere okundu

Ömer Faruk Mergen ve Derya Aksu, Parlak Bir Törenle Dünya Evine Girdi

Ömer Faruk Mergen ve Derya Aksu, Parlak Bir Törenle Dünya Evine GirdiAA Siirt Temsilcisi Ayhan Mergen'in kıymetli oğlu Ömer Faruk Mergen, dillere destan bir törenle evlendi.

 • 1 yorum
 • 20730 kere okundu

Sitemiz Yazarlarından Özlem Cansevdi, Mezun Oldu

Sitemiz Yazarlarından Özlem Cansevdi, Mezun OlduSiirt56 Sitesinin genç yazarlarından Özlem Cansevdi, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nden mezun oldu

 • 9 yorum
 • 17280 kere okundu

Şeyh Seyyid Muhammed Nurani Hz.leri İzmit'te Anıldı

Şeyh Seyyid Muhammed Nurani Hz.leri İzmit'te AnıldıSeyda (Şeyh Seyyid Muhammed Nurani) Hazretlerinin Vefatının 9.yılında sevenleri İzmit’te dün (03.Temmuz.2011) bir araya geldi. Mevlid-i Şerif okuyarak dualarla andılar

 • 25 yorum
 • 31614 kere okundu

250 Çocuk Sünnet Ettirildi

250 Çocuk Sünnet EttirildiSİİRT KÜLTÜR VE SANAT ŞENLİĞİ KAPSAMINDA, 250 ÇOCUK SÜNNET OLDU

 • 2 yorum
 • 15658 kere okundu

Erkekler Köyü Mihriban, Sarısalkım'da Sahnelendi

Erkekler Köyü Mihriban, Sarısalkım'da SahnelendiTiyatro Mişar “Erkekler Köyü-MİHRİBAN” oyununu Sarısalkım Köyünde sahneledi

 • 7 yorum
 • 15164 kere okundu

Şeyh Celaleddin Kardeş Hz.leri Dualarla Anıldı

Şeyh Celaleddin Kardeş Hz.leri Dualarla AnıldıŞeyh Celaleddin Kardeş Hazretleri, dün (15.Haziran.2011) akşam namazından sonra vefatının 38.yıl dönümü münasebetiyle Cerrah Camii’nde 3 dilde okunan Mevlid-i Şerif ile anıldı.

 • 1 yorum
 • 9031 kere okundu

Yeşeren Umutlar Bilgi Evi Yaz Okulu Kayıtları Başladı

Yeşeren Umutlar Bilgi Evi Yaz Okulu Kayıtları BaşladıSosyal Destek Programı (SODES) kapsamında İlim Yayma Cemiyeti Siirt Şubesi tarafından yürütülmekte olan Yeşeren Umutlar Bilgi Evi Yaz Okulu kayıtları başladı

 • 0 yorum
 • 7980 kere okundu

Şefkat Derneği, Güllerimiz Solmasın Projesini Tanıttı

Şefkat Derneği, Güllerimiz Solmasın Projesini TanıttıŞEFKAT DERNEĞİ GÜLLERİMİZ SOLMASIN PROJESİNİ TANITTI

 • 1 yorum
 • 7746 kere okundu

Maliye Bakanı Eğitimcilerle Siirt'te Piknikte Buluştu

Maliye Bakanı Eğitimcilerle Siirt'te Piknikte BuluştuMaliye Bakanı Mehmet Emin Şimşek, Siirt Eğitim Bir Sen Sendikası Geleneksel Pikniğinde Buluştu

 • 3 yorum
 • 8449 kere okundu

Siirt, Lösemili Çocuklar Haftası Etkinliğini Coşkuyla Kutladı

Siirt, Lösemili Çocuklar Haftası Etkinliğini Coşkuyla KutladıLÖSEV tarafından 10 yıl önce kutlanmaya başlanan ve dünya üzerinde 81 ülke, 138 kanser kuruluşu tarafından eş zamanlı hayata geçirilen Uluslararası Lösemili Çocuklar Haftası’nın Siirt ayağı bu yıl Başur Mesire alanında gerçekleştirildi

 • 4 yorum
 • 7822 kere okundu

Bayan Muhabire Ödül

Bayan Muhabire ÖdülTürkiye Fotoğraf Sanatçısı Ödülleri kapsamında Onur Ödülü'ne Türkiye'nin ve dünyanın

 • 3 yorum
 • 4682 kere okundu

Yurtta hava durumu

Yurtta hava durumu Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü'nden alınan tahminlere göre, hava sıcaklığı, güney ve iç bölgelerde 1 ila 3 derece azalacak, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacak

 • 1 yorum
 • 4010 kere okundu

Fakir Aileler Yararına Çay Partisi

Fakir Aileler Yararına Çay PartisiSiirt Valisi Musa Çolak'ın eşi Gülsüm Çolak'ın himayelerinden bugün Fakir Aileler yararına Çay Partisi düzenlenecek

 • 3 yorum
 • 5284 kere okundu

Lösemili Çocuklar Haftası Nedeniyle Siirt'te Etkinlik Düzenlenecek

Lösemili Çocuklar Haftası Nedeniyle Siirt'te Etkinlik DüzenlenecekUluslararası Lösemili Çocuklar Haftası’nın Siirt ayağı bu sene Başur Mesire alanında gerçekleştirilecek

 • 5 yorum
 • 8309 kere okundu

Cinayet Zanlısı Yakalandı

Cinayet Zanlısı YakalandıFatih'te Fenerbahçe'nin şampiyonluk kutlamaları sırasında havaya gelişi güzel sıkılan merminin isabet etmesi sonucu hayatını kaybeden Habip Koyunbakan'ın cinayet zanlısı teslim oldu.

 • 4 yorum
 • 4609 kere okundu

Nurşin Derneği Kermesi Büyük İlgi Görüyor

Nurşin Derneği Kermesi Büyük İlgi GörüyorNurşin Eğitim Kültür ve Dayanışma Dayanışma Derneğinin organize ettiği ve hayırsever hanımların hazırlayıp sergilediği Muhtaç Aileler Yararına açılan kermes Kurtalan halkı tarafından büyük rağbet gördü

 • 7 yorum
 • 10433 kere okundu

Siirt Mücadele Gazetesi 49 Yaşında

Siirt Mücadele Gazetesi 49 YaşındaSiirt’te yarım asırdır gazetecilik yapan Cumhur KILIÇÇIOĞLU’nun sahipliğini yaptığı Mücadele Gazetesi 49 yaşına girdi

 • 4 yorum
 • 9858 kere okundu

Demirkıran´dan Sitemize Tebrik Mesajı

Demirkıran´dan Sitemize Tebrik Mesajı1. yılını geride bırakan Siirt56 Haber Sitesine tebrijk mesajları gelmeye devam ediyor.

 • 1 yorum
 • 8080 kere okundu

Demir Çiçekçilik´te Anneler Günü İndirimi

Demir Çiçekçilik´te Anneler Günü İndirimiMayıs ayının ikinci haftası kutlanacak olan Anneler Günü için çiçek siparişleri şimdiden alınmaya başladı

 • 2 yorum
 • 6578 kere okundu

Vali Musa Çolak, Öğrencilerle Fidan Dikti

Vali Musa Çolak, Öğrencilerle Fidan DiktiVALİ MUSA ÇOLAK, ÖĞRENCİLERLE FİDAN DİKTİ

 • 1 yorum
 • 5130 kere okundu

Bu haberimiz Çocuklar İçin

Bu haberimiz Çocuklar İçinÇocukların sevdiği çizgi karakter CAILLOU, 30 Nisan'da Siirt'te

 • 3 yorum
 • 5864 kere okundu

ÖZGÜN GÖRSEL ŞÖLENİ, SAKIN KAÇIRMAYIN

ÖZGÜN GÖRSEL ŞÖLENİ, SAKIN KAÇIRMAYINTurizm Haftası Etkinlikleri Çerçevesinde Fotoğraf Sergisi Açılacak.

 • 3 yorum
 • 7221 kere okundu

Siirtliler, Bu Pazar Rasıl Hacar´daydı

Siirtliler, Bu Pazar Rasıl Hacar´daydıBir Doğa Harikası Rasıl Hacar, bu pazar günü ziyaretçi akınana uğramıştı

 • 14 yorum
 • 15681 kere okundu

Grup Dergah, Kutlu Doğum Haftası Nedeniyle Siirt´e Gelecek

Grup Dergah, Kutlu Doğum Haftası Nedeniyle Siirt´e GelecekGrup Dergah ve Semazenler, Pazar günü Kapalı Spor Salonunda

 • 3 yorum
 • 12951 kere okundu

Sadak ´Şirvan Kaymakamlığı Hakkında Hukuki Süreç Başlatacağız´ dedi

Sadak ´Şirvan Kaymakamlığı Hakkında Hukuki Süreç Başlatacağız´ dediSadak; ´Şirvan Kaymakamlığı Hakkında Hukuki Süreç Başlatacağız´ dedi

 • 9 yorum
 • 11601 kere okundu

ZEYNEP SENA DÜNYAYA GELDİ

ZEYNEP SENA DÜNYAYA GELDİSiirt Valiliği Proje Uzmanı ve Siirt'i Geliştirme ve Kalkındırma Derneği Başkanı Yusuf ELDEMİR’in Zeynep Sena ismini verdikleri nur Topu bir kız çocuğu dünyaya gelmiştir.

 • 7 yorum
 • 8343 kere okundu

Siirtli Fotoğraf Sevenler Bu Haberi Mutlaka Okuyun !

Siirtli Fotoğraf Sevenler Bu Haberi Mutlaka Okuyun !1. Fotoğraf Sanatçısı Ödülleri Yarışması

 • 1 yorum
 • 4720 kere okundu

Siirt Peygamber Sevdalıları, Kutlu Doğuma Hazırlanıyor

Siirt Peygamber Sevdalıları, Kutlu Doğuma HazırlanıyorSiirt Peygamber Sevdalıları Platformu, Kutlu Doğum nedeniyle 10 Nisanda düzenleyeceği mevlit programı için hazırlıklarını sürdürüyor

 • 7 yorum
 • 5988 kere okunduKÖŞE YAZARLARIRSS © 2010-2014 Siirt56.com - Güncel Siirt Haberleri
Site içeriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır

Siirt 56