• Şuan Sitemizde 48 Kişi Haber Okuyor.
Türker: Kaset Olayı Başbakanı Dahil Herkesi Kapsayacak Duruma Gelir

Türker: Kaset Olayı Başbakanı Dahil Herkesi Kapsayacak Duruma Gelir

2011-05-24 - 20:28
DSP Genel Başkanı Masum Türker, kaset depremiyle sarsılan MHP'ye yapılanların haksızlık olduğunu belirterek, 'Bu bir oyun. Yalnız bu oyun, sadece MHP'yi değil, Türkiye'de siyaset yapan herkesi, Başbakan dahil herkesi kapsayacak noktaya geldi' dedi.

 

DSP Genel Başkanı Masum Türker, kaset depremiyle sarsılan MHP'ye yapılanların haksızlık olduğunu belirterek, "Bu bir oyun. Yalnız bu oyun, sadece MHP'yi değil, Türkiye'de siyaset yapan herkesi, Başbakan dahil herkesi kapsayacak noktaya geldi" dedi. Seçim çalışmalarını Tekirdağ'da sürdüren Türker, Rodosto Otel'de basın mensuplarıyla kahvaltılı basın toplantısında bir araya geldi. Ülke gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Türker, DSP'nin iktidarda neler yapacağına ilişkin bilgi verdi. Türker, "Bizim iki gücümüz vardır, hak ve halk. Biz halka güvenerek yola çıktık. Bizim için bu seçim, sınıfsal mücadele seçimidir" diye konuştu.

"TÜRKİYE'NİN BÖLÜNMESİNE ASLA İZİN VERMEYECEĞİZ"
CHP'nin seçim bildirgesinde 'Dersim dosyasını açacağız ve yüzleşeceğiz' denildiğine, bu partinin Tunceli 2. sıra adayının 'Dersim katliamının hesabı görülecektir', İstanbul 5. Sıra adayının 'Tekke ve zaviyelerin kaldırılması yanlış oldu', Bursa adayının 'Biz Atatürk devrimlerinin koruyucusu değiliz' dediğini söyleyen Türker, bunları doğru bulmadığını söyledi. Türker, laikliğin korunması için değiştirilemeyecek devrim yasalarına bile dokunulmak istendiğini kaydederek, "Türkiye'nin bölünmesine asla izin vermeyeceğiz" dedi.

"ÜRETİME DAYALI EKONOMİ KURACAĞIZ"
Halkın seviyesiz siyasi tartışmalardan yorulduğunu, vatandaşın tartışmalardan ziyade, kendisi için neler yapılacağını öğrenmek istediğini belirten Türker, sözlerini şöyle sürdürdü: "Biz DSP olarak bu tartışmaların içine girmeyeceğiz. Bizim hedefimiz parlamentoya girmek ve ülke yararı için çalışmaktır. Türkiye'de en büyük sorun üretimsizlik ve işsizlik. Bizim yaptırdığımız araştırmada Türkiye'deki her üç kişiden birisi işsiz. İnsanlar mutsuz. İnsanlar her geçen gün yoksulluk sınırına itiliyor. Biz, 'çokça üretim, hakça bölüşüm' yaklaşımımız çerçevesinde, üretime dayalı bir ekonomi kuracağız. Türkiye bir tarım ülkesi. Buğdayın, ayçiçeğinin, elmanın, portakalın, armudun, muzun yetiştiği bir coğrafyadayız. Ama buna rağmen saydığımız bütün ürünleri, hatta daha fazlasını ithal eder konuma gelmişiz. Ekili alanlarımız son 8 yılda azalmış. Üretici tarımdan, hayvancılıktan vazgeçiyor. Biz tarımı, hayvancılığı yeniden canlandıracağız. Kooperatifçiliği geliştireceğiz ve Türkiye'yi yeniden kendine yeter ülke haline getireceğiz."

"YGS'YE GİREN HERKES ÜNİVERSİTEYE ALINMALI"
Türker, 21 Haziran 2000 tarihli Resmi Gazete'de yayınlanan 2023 Vizyonu ile ilgili hedeflerin, şimdi AK Parti'nin seçim bildirgesine yeni yaklaşımlarmış gibi konulduğunu iddia etti ve o dönemde sözkonusu hedefler için TBMM'den karar çıktığını söyledi. O karara göre, 2023 yılında halkın yüzde 50'sinin üniversite mezunu olmasının hedeflendiğini, lise mezunu olmayan kimsenin kalmamasının amaçlandığını kaydeden Türker, "Biz DSP olarak üniversite ve liselere girişte sınavı kaldıracağız. Herkes üniversiteye
girecek" dedi. Türker, YGS için de bir telafi yolu olduğunu anlattı. Bu yıl YGS'ye giren her öğrencinin üniversitelere yerleştirilmesini isteyen Türker, DSP'nin bu işin takipçisi olacağını kaydetti.

"KATKI PAYINI TAMAMEN KALDIRACAĞIZ"
Türker, hükümetin sağlık alanında uyguladığı politikaların da vatandaş yararına olmadığını savunarak, "Türkiye'de tedavi problem. Biz iktidara geldiğimizde katkı payını tamamen kaldıracağız. Sosyal devlet gereği olarak herkes ücretsiz muayene olacak, tedavisini ücretsiz yaptıracak, ilacını ücretsiz alacak" diye konuştu.

"TARIM ve HAYVANCILIĞI DESTEKLEYECEĞİZ"
DSP iktidarında tarım ve hayvancılığın ciddi bir şekilde destekleneceğini anlatan Türker, bazı ürünlerin 'ulusal değer' ilan edilerek korunacağını dile getirdi. Türker, "Ülkemizin yabancılar tarafından sömürülmesine izin vermeyeceğiz. Borçlu üreticilerimizi de devlet desteği ile koruyacağız, borçlarını ödemelerine yardımcı olacağız" dedi. Türkiye'deki mazot fiyatının, diğer ülkelere göre pahalı olduğuna dikkat çeken Türker, bu nedenle hükümetin kaçak mazota göz yumduğunu ve kayıt dışı ekonominin büyüdüğünü öne sürdü. Türker, "Eskiden bir kilo süte karşılık iki kilo yem alınırken, şimdi bir litre süte karşılık 800 gram yem alınabiliyor" dedi. Hayvancılık yok edilirse tarımın maliyetinin yükseleceği uyarısında bulunan Türker, "Tarımın en büyük müşterisi hayvancılıktır" diye konuştu.

"MHP'YE YAPILAN HAKSIZLIK"
Gazetecilerin yönelttiği sorularını da yanıtlayan Türker, kaset skandalıyla ilgili görüşlerini de açıkladı. DSP lideri, "MHP'ye yapılan haksızlıktır. Bu bir oyun. Yalnız bu oyun, sadece MHP'yi değil, Türkiye'de siyaset yapan herkesi, Başbakan dahil herkesi kapsayacak noktaya geldi. Biz DSP olarak bu tartışmaların içine girmeyeceğiz" dedi.


Devletin kasetleri yayınlayan herkesi yakalama, bulma olanakları olduğunu söyleyen Türker, "Ben parlamentoda iken Mehmet Ağar'la ilgili Soruşturma Komisyonu Başkanı'ydım. Telefon sinyali yoluyla da, IP bilgisi ile de bilgisayardan gönderilen bir bilginin kim tarafından gönderildiği, raporlar halinde önümüze geliyordu. Özellikle de teknolojinin daha da geliştiğini düşünürsek, bu şu anda çok daha iyi yapılabilir. Teknolojinin bu kadar geliştiği bir çağda bunlar bulunmuyorsa, Turgut Özal'ın daha önce ifade ettiği gibi, Türkiye 2.5 partiye mahkum edilmeye çalışılıyor demektir. Yani Türkiye'de egemen sermaye, egemen ülkeler, ülkede buldukları işbirlikçilerle ve verdikleri reklamlar dolayısıyla hakim oldukları ulusal medya aracılığıyla, istedikleri partileri getirmek istiyorlar. Halk bir karar verecek. Bunlar mı seçilecek yoksa halkın istedikleri mi? Bunu göreceğiz." Dünya gündemine ilişkin değerlendirme yapan DSP lideri, "Başbakan çıktı, dedi ki 'NATO'nun ne işi var Libya'da'. Ertesi gün gördük ki NATO'ya girme kararını almışız. Şimdi akla geliyor, acaba, Başbakan ile ilgili bilmediğimiz bir kaset var da ona şantaj mı yapıldı? 24 saat içinde fikir değiştirdi. Hatta halkının önünde fikir değiştirdi. Ve değiştirdiği fikir, federal tarzlı Müslümanlar'ın bombalanması eylemin onaylanması fikriydi."

"DSP, ATATÜRK MİLLİYETÇİSİ VE ÇAĞDAŞ BİR PARTİDİR"
DSP'nin bu seçimde iddialı olduğunu vurgulayan Türker, sözlerini şöyle sürdürdü: "Seçime her yerden girme hakkı kazanan 10 partiden üçü AKP, CHP ve MHP'dir. Yani devlet yardımı da alan egemen partilerdir. Buna karşılık geriye kalan 7 partiden yalnız bir tanesi solda, Atatürkçü çizgide, Cumhuriyet'in değerlerinden yana olduğunu savunuyor. O parti DSP'dir. DSP, hem Atatürk Milliyetçiliği'ni, hem Atatürk'ün çağdaş anlayışını, laikliği savunan partidir. DSP, inançlara saygılı olarak bugüne kadar laikliğe sahip çıkmış bir partidir. DSP kurucusu Bülent Ecevit'in sosyal politikalarını kendisine bir hedef ve ilke olarak benimsemiş bir partidir. Geri kalan 5 parti ise sağda partidir. Kararsızlar belirleyici olacak. Atatürkçü, milliyetçi, sosyal devlete önem verenler DSP'yi seçecek. Biz kararın DSP'de olacağını düşünüyoruz ve bekliyoruz. Yüzde 14 oy hedefliyoruz."

"FAİZLERİ DONDURACAĞIZ"
"Faizin artması ya da inmesi daha çok hükümetlerin aldığı kararlarla oluşur. Biz taahhüt ediyoruz, bu borçlular için faizi donduracağız" diye devam eden Türker, "CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu Van'daki mitinginde kaçak mazot için izin vereceğini açıkladı. Ne diyorsunuz?" sorusu üzerine, şöyle konuştu: "Her halde bir yerlere mesaj verdi. Kaçak mazotu vergiden muaf tutup ödüllendirmek, Türkiye'de adam öldürenlere de 'sizin cezanız yok' demekten farklı değil." Türker, basın toplantısının ardından şehir turu attı, halkı selamladı. DSP lideri daha sonra Tekirdağ'ın ilçe ve beldelerinde vatandaşlarla buluştu.

Bu haber 3003 defa okundu.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Siirt56.com sorumlu tutulamaz.

Ad Soyad

Yorum

HENÜZ YORUM YAPILAMAMIŞ, İLK YORUMU SİZ YAPIN!!!Kategorisine Ait Diğer Haberler

Siirt Belediye Başkan Adayı İlbaş'a Coşkulu Karşılama

Siirt Belediye Başkan Adayı İlbaş'a Coşkulu Karşılama AK Parti'nin Siirt Belediye Başkan adayı Ali İlbaş, İstanbul'daki adaylık açıklamasının ardından döndüğü Siirt'te, 500 araçlık konvoy tarafından karşılandı

 • 0 yorum
 • 2453 kere okundu

Ak Parti Belediye Aday Adayı Fevzi SEVGİLİ

Ak Parti Belediye Aday Adayı Fevzi SEVGİLİ Aday Adayı olan Fevzi SEVGİLİ basın mensupları ile kahvaltıda bir araya gelerek Başkan olduğu takdirde yapacağı projelerden bahsetti.

 • 0 yorum
 • 2853 kere okundu

Her Partinin Milli İçeceği Farklı!

Her Partinin Milli İçeceği Farklı!Başbakan Erdoğan'ın

 • 1 yorum
 • 10688 kere okundu

Kışanak'tan Bayrak Hassasiyeti!

Kışanak'tan Bayrak Hassasiyeti!Gültan Kışanak yere düşen Türk bayrağının yerden kaldırılmasını talep ederek, asılana kadar konuşmasına ara verdi.

 • 1 yorum
 • 7778 kere okundu

Çok başlılık ortadan kalkacak

Çok başlılık ortadan kalkacakAk Parti’nin yeni anayasada yargı değişikliği önerisiyle ilgili polemik sürüyor. Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ‘Ak Parti yargıyı tek çatı altında birleştiren bir adım attı” dedi

 • 0 yorum
 • 7913 kere okundu

Yeni Proje 'Benim de Fikrim Var'

Yeni Proje 'Benim de Fikrim Var'Siirt Valiliğinin başlattığı yeni proje; “Benim de Fikrim Var”

 • 2 yorum
 • 8003 kere okundu

Siirtli AK Bayanlardan Coşkulu Kutlama

Siirtli AK Bayanlardan Coşkulu KutlamaAK Parti Siirt Kadın Kolları tarafından düzenlenen "mevlit" konulu konferansa ilgi yoğundu

 • 2 yorum
 • 8116 kere okundu

AK Parti Siirt 4. Olağan İl Kongresine Hazırlanıyor

AK Parti Siirt 4. Olağan İl Kongresine Hazırlanıyor5 Mayıs 2012'de Siirt AK Parti Teşkilatı Yenilenecek

 • 0 yorum
 • 11267 kere okundu

HAS Parti’den dev anayasa anketi

HAS Parti’den dev anayasa anketiHAS Parti anayasa çalışmaları çerçevesinde ülke çapında dev bir anayasa anket çalışması başlattı. Teşkilatlarca yürütülecek ankette 500 bin kişiye ulaşılması hedefleniyor.

 • 3 yorum
 • 18008 kere okundu

Kadın Vekil Sayısı 77´ye Çıktı

Kadın Vekil Sayısı 77´ye ÇıktıTBMM'de 50 olan kadın milletvekili sayısı bu seçimle birlikte 77'e çıktı

 • 2 yorum
 • 10480 kere okundu

Ak Parti Milletvekili Demirkıran: Bu Millet Türkçe Ezandan Çok Çekti

Ak Parti Milletvekili Demirkıran: Bu Millet Türkçe Ezandan Çok ÇektiSiirt Milletvekili Afif Demikıran, Gündemdeki Kürtçe Ezan Konusunda Açıklamada bulundu

 • 5 yorum
 • 7545 kere okundu

Yeni Bakanlar Kurulu Yapısı

Yeni Bakanlar Kurulu YapısıBaşbakan Recep Tayyip Erdoğan, bakanlar kurulunun yeni yapısının başbakan dahil 25 üyeden oluştuğunu belirterek, 'Yeni yapı, başbakan, 4 adet başbakan yardımcılığı, 20 adet de icracı bakanlık buluyor.'

 • 4 yorum
 • 4957 kere okundu

Arınç Açılışa Katıldı

Arınç Açılışa KatıldıOsmangazi Belediyesi tarafından restore edilen ve ayağa kaldırılan Sümbüllü Bahçe Konağı, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın katıldığı törenle açıldı.

 • 3 yorum
 • 4819 kere okundu

Rauf Denktaş'ın sağlık durumu

Rauf Denktaş'ın sağlık durumu Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi'nde tedavisine devam edilen Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın sağlık durumunun

 • 1 yorum
 • 4918 kere okundu

Boyner'den Arınç'a Zehir Zemberek Cevap

Boyner'den Arınç'a Zehir Zemberek CevapBaşbakan Yardımcısı Arınç'a yanıt veren TÜSİAD Başkanı Boyner,

 • 2 yorum
 • 3297 kere okundu

Türker: Kaset Olayı Başbakanı Dahil Herkesi Kapsayacak Duruma Gelir

Türker: Kaset Olayı Başbakanı Dahil Herkesi Kapsayacak Duruma GelirDSP Genel Başkanı Masum Türker, kaset depremiyle sarsılan MHP'ye yapılanların haksızlık olduğunu belirterek, 'Bu bir oyun. Yalnız bu oyun, sadece MHP'yi değil, Türkiye'de siyaset yapan herkesi, Başbakan dahil herkesi kapsayacak noktaya geldi' dedi.

 • 3 yorum
 • 3004 kere okundu

Arınç 'Kılıçdaroğlu Oy İçin BDP ile Aynı Çizgide Bulunuyor'

Arınç 'Kılıçdaroğlu Oy İçin BDP ile Aynı Çizgide Bulunuyor'Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun bölgeden oy alabilmek için BDP ile aynı çizgide durduğunu savundu.

 • 2 yorum
 • 2828 kere okundu

Savcilar Bahçeli'yi Dinlesin

Savcilar Bahçeli'yi DinlesinEski DYP Genel Sekreteri Tevfik Diker, "Savcılar beni değil MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'yi dinlemelidirler" dedi.

 • 2 yorum
 • 3161 kere okundu

Arınç'tan CHP Lideri Kılıçdaroğlu'na İhanet Suçlaması

Arınç'tan CHP Lideri Kılıçdaroğlu'na İhanet SuçlamasıBaşbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Bülent Arınç, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun Hakkari'de söyledikleri duyunca hayal kırıklığına uğradığını belirtti.

 • 3 yorum
 • 2846 kere okundu

Farklı Ülkücüler Rest Çekti

Farklı Ülkücüler Rest Çekti MHP Genel Başkan yardımcılarının görüntülerini yayınlayarak istifalarına neden olan internet sitesinden son dakika resti

 • 2 yorum
 • 4884 kere okundu

Recep Akdağ'dan özür telefonu!

Recep Akdağ'dan özür telefonu!Batman'da kendisine sorunlarını anlatan görme engelli vatandaş Nurullah Memetoğlu'na tepki gösteren ve "iş bulmuşsun daha ne istiyorsun" diyen Recep Akdağ, Mehmetoğlu'nu telefonla arayarak özür diledi.

 • 0 yorum
 • 4350 kere okundu

İstifa Et Tehditi

İstifa Et TehditiDaha önce ilişki kasetlerini yayınlayarak dört MHP'linin istifasına neden olan Farklı Ülkücülük adlı site bu kez Bahçeli'yi tehdit etti: 18 Mayıs'a kadar bırak, yoksa yeni kaset yolda.

 • 2 yorum
 • 3454 kere okundu

Kılıçdaroğlu: MHP barajı geçer!

Kılıçdaroğlu: MHP barajı geçer!Partisinin Konya mitinginde gündeme ilişkin soruları yanıtlayan CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, MHP'nin baraj sorunu olmadığını dile getirdi.

 • 2 yorum
 • 3714 kere okundu

SAADET PARTİSİ SİİRT TE MİTİNG DÜZENLİYOR

SAADET PARTİSİ SİİRT TE MİTİNG DÜZENLİYOR12 Haziran’da Yapılacak Olan 24. Dönem Milletvekilliği Seçimlerine az bir süre kala Saadet Partisi Siirt İl Başkanlığı Cumhuriyet Meydanında Miting Yapacak.

 • 5 yorum
 • 4796 kere okundu

Kurtulmuş Ak Partinin İsmini Değiştirdi

Kurtulmuş Ak Partinin İsmini DeğiştirdiHAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş;

 • 3 yorum
 • 4779 kere okundu

Elektrik Borcunu Affedeceğim

Elektrik Borcunu AffedeceğimCHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu Seçim Vaadlerini Bir Yenisini daha Ekledi.

 • 3 yorum
 • 3304 kere okundu

Erdoğan'dan Kılıçdaroğlu'na Yanıt

Erdoğan'dan Kılıçdaroğlu'na YanıtBaşbakan Erdoğan Kılıçdaroğlu'nun Televizyona Çıkma teklifine Yanıt Verdi.

 • 4 yorum
 • 3309 kere okundu

Başbakan Erdoğan'ın Çılgın Projesi

Başbakan Erdoğan'ın Çılgın ProjesiBaşbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın sır gibi sakladığı ve herkesin merakla beklediği 'çılgın proje' bugün açıklanıyor.

 • 6 yorum
 • 4549 kere okundu

Başbakan 'Çılgın Proje' yi Açıklıyor

Başbakan 'Çılgın Proje' yi AçıklıyorHerkesin merakla beklediği 'çılgın proje'yi Başbakan Erdoğan bugün açıklayacak

 • 0 yorum
 • 3098 kere okundu

Bahçeli'den Erdoğan'a Cevap

Bahçeli'den Erdoğan'a CevapMHP Lideri Devlet Bahçeli İzmir'de Partisinin Milletvekili Adaylarını Tanıtma Toplantısında Hükümeti Sert Dille eleştirdi.

 • 5 yorum
 • 2908 kere okundu

12 Eylül Mağduru Yakalandı

12 Eylül Mağduru Yakalandı12 Eylül darbesinden sonra kapatılıp dernek üyeleri tek tek tutuklanınca Diyarbakır'dan kaçan ve 1 yıl kaçak yaşayan Doktor Adnan Güllüoğlu, Mersin'de yakalanıp yargılandı.

 • 1 yorum
 • 2933 kere okundu

BBP'nin Seçim Beyannamesi

BBP'nin Seçim Beyannamesi Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Yalçın Topçu, seçim beyannamesini açıkladı.

 • 2 yorum
 • 3160 kere okundu

Kemal Kılıçdaroğlu Samsun'da

Kemal Kılıçdaroğlu Samsun'daCHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, özel uçakla Samsun'a geldi.

 • 1 yorum
 • 2866 kere okundu

Başbakan Erdoğan Hastane Açtı

Başbakan Erdoğan Hastane AçtıBaşbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kavacık'ta bulunan Medistate Hastanesi'nin açılışına katıldı.

 • 4 yorum
 • 2511 kere okundu

Bozkurtla değil insanla dolaşıyorum

Bozkurtla değil insanla dolaşıyorumBaşbakan Erdoğan, 'Bin bozkurtumla geleyim, Kasımpaşa'ya kadar kaçarsın' diyen Bahçeli'ye Bayburt'tan sert çıktı: Sayın Bahçeli sen bozkurtlarla mı dolaşıyorsun? Ben eşref-i mahluk olan insanlarla dolaşıyorum

 • 1 yorum
 • 2325 kere okundu

Numan Kurtulmuş : 12 Eylül Vetoları Gibi

Numan Kurtulmuş : 12 Eylül Vetoları GibiYSK'nın 12 bağımsız aday için aldığı karara Numan Kurtulmuş'tan sert tepki

 • 0 yorum
 • 2261 kere okundu

Çetin Doğan milletvekili adayı oldu

Çetin Doğan milletvekili adayı olduEmekli orgeneral Çetin Doğan, Cumhuriyet Güçbirliği'nden İstanbul 2. Bölge Bağımsız Milletvekili adayı oldu.

 • 1 yorum
 • 2474 kere okundu

Ufuk Uras'tan Kravatlı Eylem

Ufuk Uras'tan Kravatlı EylemTBMM 'de Ak Parti'nin Grup Önerisi İçin Kürsüye Çıkan Uras Kılık Kıyafet Özgürlüğünün Olmadığını Protesto Etmek İçin Konuşmasının Sonunda Kravatını Çıkarıp Kürsüye Bıraktı.

 • 2 yorum
 • 2558 kere okundu

Süpriz Seçim İttifakı

Süpriz Seçim İttifakı Saadet Partisi, Demokrat Parti ve Türkiye Partisi ile ittifakta anlaştıklarını açıkladı, Demokrat Parti yalanladı.

 • 0 yorum
 • 2610 kere okundu

DEMİRTAŞ KURTALAN´DAN HALKA SESLENDİ

DEMİRTAŞ KURTALAN´DAN HALKA SESLENDİDEMİRTAŞ; SİZİN ZULMÜNÜZ ÖNÜNDE BOYUN EĞEN NAMERTTİR

 • 10 yorum
 • 6891 kere okunduKÖŞE YAZARLARIRSS © 2010-2014 Siirt56.com - Güncel Siirt Haberleri
Site içeriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır

Siirt 56