• Şuan Sitemizde 55 Kişi Haber Okuyor.
 Milletvekili Ören, Çözüm Süreci'ni TBMM'de 3 Dilde Kutladı

Milletvekili Ören, Çözüm Süreci'ni TBMM'de 3 Dilde Kutladı

2014-07-11 - 15:37
Siirt Milletvekili Ören, TBMM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada Çözüm Süreci'yle ilgili Türkçe, Kürtçe ve Arapça dillerinde kutlamada bulundu.
AK Parti Siirt Milletvekili Osman Ören, TBMM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada Çözüm Süreci'yle ilgili Türkçe, Kürtçe ve Arapça dillerinde kutlamada bulundu. "Terörün Sona Erdirilmesi ve Toplumsal Bütünleşmenin Güçlendirilmesine Dair Kanun Tasarısı"ya ilgili TBMM Genel Kurulu'nda konuşma yapan Milletvekili Ören, "Otuz yıldır bu işin acısını çekmiş olan memleketim Siirt'te konuştuğumuz 3 dille, hasret olduğumuz ve geç bulduğumuz huzur ve kardeşlik ortamını kutlamak istiyorum. Allah yic'ele ele xeyr. Ser xêrê be. Hayırlı olsun, daim olsun" diyerek milletvekillerinden alkış aldı. Kürt sorunu açısından Türkiye tarihinin dönüm noktalarından birininin yaşandığını ifade eden Ören, "Kamuoyunda 'çözüm süreci' ya da 'barış süreci' olarak bilinen yeni Türkiye'nin bu oldukça önemli sürecini daha sağlıklı biçimde yürütebilmek, oluşabilecek komplikasyonlara karşı müdahale edebilmek ve çözüm üretebilmek maksadıyla 6 maddelik çerçeve yasa tasarısı Meclise sunulmuştur. Bu çerçeve yasa tasarısı barış sürecini yasal teminat altına almayı amaçlamaktadır.Bu gelişme tarihî bir gelişmedir. Zira, cumhuriyet tarihi boyunca hiçbir siyasal iktidar, ülkenin böylesine ciddi, hayati bir meselesine dair böylesine kararlı bir tutum gösterememiş, siyasal alanda böylesine riskli bir konuda inisiyatif alamamıştır. Bu adım, Hükûmetimizin tavrını barıştan, insan haklarından, adaletin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkese eşit biçimde uygulanmasından yana koyduğu ve bu yönde kararlı davranabildiği için önemlidir, tarihsel niteliktedir" dedi. AK Parti Hükümetleri döneminde Türkiye'de sosyal ve siyasal birçok alanda demokratikleşme yönünde ciddi adımların atıldığını belirten Ören, bu adımların çok önemli adımlar olduğunu söyledi.
 
Atılan adımların Türkiye'nin önünü açan ve Türkiye çağ atlatan değişimler olduğunu belirten Milletvekili Ören "Ancak, AK Parti hükûmetlerinin Kürt sorunun çözümüne yönelik attığı kararlı adımlar Türkiye'nin çehresinin değişmesine, devlet bürokrasisine yerleşmiş katı tavrın kırılmasında oldukça önemli yere sahiptir. Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; bugün Kürt sorunu konusunda çözüme yönelik kendine ait bir ajandası, programı, projesi olan ve bunu kararlılıkla her türlü provokasyona, önlemeye rağmen uygulamaya çalışan bir iktidarın olması Türkiye'nin geldiği seviyeyi göstermesi açısından dikkate değerdir. AK Parti Hükümetinin barış sürecinde attığı adımlar Türkiye'nin bu en önemli, en hayati sorununun çözümüne yönelik kararlı bir tavır olmakla birlikte, devletin vatandaşına yönelik yaklaşımının, bir başka deyişle, paradigmasının değiştiğinin de en büyük ispatıdır. Esasen bu paradigma değişikliğinden sonra Kürt meselesi özü itibarıyla çözülmüş bulunuyor, geriye sadece teferruat kalıyor. Çünkü meselenin özü, inkâr ve asimilasyondur ve bu inkâr ve asimilasyon kesinlikle tarihe karışmıştır" açıklamasında bulundu.

AK Parti'nin inkar ve asimilasyonu birilerinin zorlamasıyla değil, sadece kendi felsefesini, kendi parti programını takip ederek bitirdiğini vurgulayan Milletvekili Ören, "Dolayısıyla, şu hakikat teslim edilmelidir ki barış süreci bu topraklarda son birkaç yüzyılda vuku bulan en hayırlı iştir. Siyasal bütün riskleri üstüne alan iktidar, bütün siyasal ikbal kaygılarını bir kenara bırakarak insanı yaşatma, insanı en yüce değer olarak ele alma kaygısını merkeze yerleştirmiştir. Sürece ilişkin farklı görüşlerin, farklı önerilerin olması normaldir. Ancak, otuz yıllık acı dolu bir savaşa verilen şansın barışa da verilmesi gerekmektedir. Toplumun çok farklı kesimlerinden büyük bir destek alan iktidarımız barıştan yana tavır almıştır. Biz inşallah bu kadar uzun sürdürmeyeceğiz. Başka yerlerde yedi sekiz yıl süren barış görüşmeleri, inşallah kısa zamanda bitecek. Yine de biz barış sürecinin her daim bu kesimlerin provokasyonuna açık biçimde yürüyecek olduğunun bilincinde olmalıyız" dedi. Milletvekili Ören, sorunların çözümüyle ilgili atılan adımları Türkçe, Kürtçe ve Arapça dillerinde kutlayarak, "Burada bize düşen, barıştan yana, kardeşlikten yana saf tutmak ve sürecin başarıyla tamamlanacağına dair inancımızı her daim canlı tutmaktır. Unutmayalım, neredeyse on dokuz aydır bu güzel ülkemizde kan akmıyor, analar ağlamıyor, babaların ciğeri dağlanmıyor. Bunun farkında olmamız ve bu güzelliğin bütün ülkede baki kalması, geliştirilmesi, sürdürülmesi için herkesin sorumluluğu vardır. Ülkenin tamamında büyük bir hüsnükabul görmüş olan çözüm sürecine sırf iktidara muhalefet etmek adına karşı çıkanlar, emin olun, bu milletin kendisine, umutlarına, istikbaline muhalefet etmiş olmaktadırlar. Milletimiz ise her şeyi en iyi şekilde görüp takdir etmektedir. Otuz yıldır bu işin acısını çekmiş olan memleketim Siirt'te konuştuğumuz 3 dille, hasret olduğumuz ve geç bulduğumuz huzur ve kardeşlik ortamını kutlamak istiyorum. Allah yic'ele ele xeyr. Ser xêrê be. Hayırlı olsun, daim olsu. Hayırlı olsun, daim olsun. Rabbime bugünleri de gösterdiği için şükürler olsun" ifadelerini kullandı. Milletvekili Ören'in 3 dilli kutlaması alkışlarla karşılandı. 
 
 
Bu haber 2617 defa okundu.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Siirt56.com sorumlu tutulamaz.

Ad Soyad

Yorum

HENÜZ YORUM YAPILAMAMIŞ, İLK YORUMU SİZ YAPIN!!!Kategorisine Ait Diğer Haberler

Tanju’ya da ‘Caprice’ yaptı!

Tanju’ya da ‘Caprice’ yaptı!Bir dönem aralarından su sızmayan Fadıl Akgündüz ile Tanju Çolak mahkemelik oldu. Çolak, Caprice Gold’taki 40’a yakın devremülküne ait kira alacakları için dava açtı

 • 4 yorum
 • 25133 kere okundu

Kız Öğrenci Pansiyonunda Yangın Çıktı

Kız Öğrenci Pansiyonunda Yangın ÇıktıBir Haftada 3 Kez Yandı. Siirt'te kız öğrenci pansiyonunda çıkan yangın itfaiye ekiplerince söndürülürken, dumandan etkilenen bazı öğrencilere olay yerinde bulunan ambulanslarda müdahale edildi

 • 2 yorum
 • 20515 kere okundu

Vali Tutulmaz’ın Çabaları Sonuç Verdi

 Vali Tutulmaz’ın Çabaları Sonuç VerdiVali Mustafa Tutulmaz, Siirt’e dışarıdan gelen Halı Şirketi sahipleriyle yatırımlarından vazgeçmemesi yönünde yaptığı çabalar sonuç verdi.

 • 0 yorum
 • 27217 kere okundu

Toplu Taşımada Yeni Dönem Başladı

Toplu Taşımada Yeni Dönem Başladı “ Kentte yaşamın olduğu her yere ulaşım” sloganıyla hazırlanan proje kapsamında Siirt belediyesi bünyesinde bulunan Halk otobüsleri test seferlerine başladı.

 • 2 yorum
 • 20996 kere okundu

Siirt Belediyesi Bünyesinde Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü Kurulacak

Siirt Belediyesi Bünyesinde Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü KurulacakSiirt belediye meclisi, belediye bünyesinde Kadın ve Aile Hizmetleri müdürlüğü kurulmasını oy birliği ile kabul etti

 • 2 yorum
 • 19921 kere okundu

Sivil Toplum Kuruluş’larından Çağrı

 Sivil Toplum Kuruluş’larından ÇağrıSiirt’teki Sivil Toplum Kuruluşları Yaşanan Olaylar İçin Çağrı Yaptı.

 • 1 yorum
 • 24321 kere okundu

Kent Merkezi'ndeki Olaylar Devam Ediyor

Kent Merkezi'ndeki Olaylar Devam EdiyorDevam Eden Olaylarda 1 Kişi Hayatını Kaybetti.

 • 4 yorum
 • 20516 kere okundu

Siirt Merkezde Sokağa Çıkma Yasağı İlan Edildi

 Siirt Merkezde Sokağa Çıkma Yasağı İlan EdildiSiirt Valiliğinden yapılan açıklamaya göre İl merkezinde sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

 • 1 yorum
 • 5287 kere okundu

Siirt Halkı Kobane İçin Toplandı

 Siirt Halkı Kobane İçin Toplandı Siirt Halkı Kobane Direnişini desteklemek İçin sokağa döküldü.

 • 0 yorum
 • 7273 kere okundu

SİSKİ’nin Kaçak Su Denetimleri Başladı

SİSKİ’nin Kaçak Su Denetimleri BaşladıSİSKİ tarafından içme suyu hatlarında yaşanan kayıp-kaçak kullanımının önüne geçmek amacıyla denetimler başladı.

 • 0 yorum
 • 8764 kere okundu

Şehit ve Gazi Aileleri Yemekte Buluştu

Şehit ve Gazi Aileleri Yemekte BuluştuSiirt 3’ncü Komando Tugay Komutanlığı “Gaziler Günü” anısına Gaziler, Şehit aileleri ve Gazi aileleri onuruna yemek verdi.

 • 1 yorum
 • 3965 kere okundu

14 Eylül Şeref Günü Coşkuyla Kutlandı

14 Eylül Şeref Günü Coşkuyla KutlandıUlu Önder Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün 16. Kolordu Komutanı iken, ilimize teşrifleri nedeniyle, “14 Eylül Siirt’ in Şeref günü” coşku içinde kutlandı.

 • 2 yorum
 • 3192 kere okundu

Yönetmenliğe Uymayan Asansörler Mühürlenmeye Başlandı

 Yönetmenliğe Uymayan Asansörler Mühürlenmeye Başlandı Asansörlerde meydana gelebilecek tehlikelerin önlenmesi amacıyla yönetmenliğe uymayan asansörler mühürlenmeye başlandı.

 • 2 yorum
 • 2735 kere okundu

30 Ağustos Zafer Bayramı Kutlandı

 30 Ağustos Zafer Bayramı Kutlandı30 Ağustos Zafer Bayramının 92. yıllı düzenlenen programlar ile kutlandı.

 • 1 yorum
 • 4026 kere okundu

Limak Tarafından Yapılan Okul İnşaatı Mühürlendi

 Limak Tarafından Yapılan Okul İnşaatı Mühürlendi Siirt’te Limak Şirketi tarafından Mart 2013 yılında yapımına başlanılan İmam Hatip Lisesi okul inşaatı Siirt belediyesi tarafından inşaatın ruhsatsız olduğu gerekçesiyle bu gün mühürlenerek devam eden inşaat çalışmaları durduruldu.

 • 2 yorum
 • 4008 kere okundu

Zabıtanın ‘Görüntü Kirliliği” Denetimleri Devam Ediyor

 Zabıtanın ‘Görüntü Kirliliği” Denetimleri Devam Ediyor Siirt Belediyesi bünyesinde kenttin önemli sorunları başında yer alan kaldırım işgallerinin önlenmesine yönelik zabıta ekipleri tarafından başlatılan denetimler kapsamında cadde ve sokaklarda bulunan ve görüntü kirliğine yol açan reklam, panoları ve bayra

 • 2 yorum
 • 6587 kere okundu

Baraj faciası, Penguen Dergisine Kapak Oldu

 Baraj faciası, Penguen Dergisine Kapak OlduYaptığı kapaklarla sık sık gündeme gelen Penguen dergisi Siirt'teki faciayı da es geçmedi.

 • 1 yorum
 • 4290 kere okundu

Gazze için Maddi Yardım Toplandı

 Gazze için Maddi Yardım ToplandıSiirt İl Müftüsü Faruk Arvas Toplanan Yardımlar Hakkında Bilgi Verdi

 • 2 yorum
 • 2642 kere okundu

Görev Başında Kalp Krizi Geçiren Polis Memuru Memleketine Uğurlandı

Görev Başında Kalp Krizi Geçiren Polis Memuru Memleketine UğurlandıGörev Başında Kalp Krizi Geçirmesi Sonucu Hayatını Kaybeden Polis Memuru İçin Cenaze Töreni Düzenlendi

 • 2 yorum
 • 2503 kere okundu

Polis Memuru, Görevi Başında Hayatını Kaybetti

Polis Memuru, Görevi Başında Hayatını KaybettiSiirt'te görev yapan polis memuru Ali Nağaş, görevi başında geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti.

 • 1 yorum
 • 3079 kere okundu

Şanlıurfa Valisi Küçük, Siirt Valisi Tutulmaz'ı Ziyaret

 Şanlıurfa Valisi Küçük, Siirt Valisi Tutulmaz'ı ZiyaretŞanlıurfa Valisi İzzettin Küçük, Siirt Valisi Mustafa Tutulmaz'ı ziyaret etti.

 • 1 yorum
 • 2815 kere okundu

Egemen Bağış, Erdoğan İçin Oy İstedi

Egemen Bağış, Erdoğan İçin Oy İstediAB eski Bakanı ve Baş müzakereci Egemen Bağış, Siirt'e Gelerek Cumhurbaşkanı Adayı Erdoğan İçin Oy İstedi.

 • 2 yorum
 • 2921 kere okundu

Siirt Ramazan Bayramını 3 Dilde Karşılıyor

 Siirt Ramazan Bayramını 3 Dilde KarşılıyorSiirt belediyesi Ramazan Bayramı nedeniyle kentin en işlek caddelerini 3 dilde yazılan Ramazan bayramı kutlama pankartları ile donattı.

 • 2 yorum
 • 2713 kere okundu

Osman Ören, Havaalanı Ve Demiryolu Projeleri Hakkında Bilgi Aldı

 Osman Ören, Havaalanı Ve Demiryolu Projeleri Hakkında Bilgi AldıKurtalan-Siirt arası demiryolu ve havaalanı projelerinin 2 ay içerisinde başlayacağı belirtildi.

 • 1 yorum
 • 2812 kere okundu

Siirt’te İhtiyaç Sahibi 500 Çocuğa Bayram Hediyesi Verildi

 Siirt’te İhtiyaç Sahibi 500 Çocuğa Bayram Hediyesi Verildi Siirt Valiliği, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, Ramazan Bayramı öncesi, başta yetim, öksüz çocuklar olmak üzere, ihtiyaç sahibi 500 çocuğu ‘Bayramlık’ hediyeleriyle sevindirdi.

 • 1 yorum
 • 6848 kere okundu

Selahattin Demirtaş, Siirt'te Önemli Açıklamalarda Bulundu

 Selahattin Demirtaş, Siirt'te Önemli Açıklamalarda BulunduCumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş, cumhuriyet tarihi boyunca asla halkın yönetime gelmediğini ve buna fırsat verilmediğini söyledi.

 • 1 yorum
 • 3545 kere okundu

Vali Tutulmaz, Karayolları Yatırımlarını Masaya Yatırdı

 Vali Tutulmaz, Karayolları Yatırımlarını Masaya YatırdıSiirt’te yıllardır yapımları devam eden yollar, Valilik toplantı salonunda masaya yatırılarak, geniş bir değerlendirme ile ele alındı.

 • 2 yorum
 • 2547 kere okundu

Demirtaş 23 Temmuz’da Siirt’te

 Demirtaş 23 Temmuz’da Siirt’teCumhurbaşkanı Adayı Selahattin Demirtaş 23 Temmuzda Siirt'te Geliyor

 • 0 yorum
 • 8311 kere okundu

Siirt esnafı Alışveriş Merkezlerinden Şikayetçi

 Siirt esnafı Alışveriş Merkezlerinden ŞikayetçiEsnaf AVMlerin şehir merkezinde bulunmasından şikayetçi.

 • 1 yorum
 • 2672 kere okundu

Mücadele Gazetesi Tehlike Altında

 Mücadele Gazetesi Tehlike AltındaSiirt’in yarım asırlık gazetesi olan Mücadele Gazetesine çirkin saldırıda bulunuldu.

 • 5 yorum
 • 3809 kere okundu

5. Dönem Kampçıları Uğurlandı

 5. Dönem Kampçıları UğurlandıGençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğüne bağlı Gençlik Merkezi 2014 Yaz Gençlik Kamplarına gençleri göndermeye devam ediyor.

 • 1 yorum
 • 2111 kere okundu

“Ramazan Ayı Özel Programı” Coşkulu Geçti

 “Ramazan Ayı Özel Programı”  Coşkulu GeçtiGençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğüne bağlı Gençlik Merkezi ve İl Müftülüğü ile ortaklaşa “Ramazan Ayı Özel Programı” düzenlendi.

 • 0 yorum
 • 5257 kere okundu

Siirt Tarım İl Müdürlüğünde İkinci Şok Yaşandı

 Siirt Tarım İl Müdürlüğünde İkinci Şok YaşandıSiirt’e yeteri kadar hibe desteği verilmedi.

 • 1 yorum
 • 2848 kere okundu

Mehmet Şimşek Siirt'e Ziyaret Etti

 Mehmet Şimşek Siirt'e Ziyaret Etti Maliye Bakanı Mehmet Şimşek Cumhurbaşkanlığı Seçim Çalışmaları Kapsamında Siirt’ti Ziyaret Etti.

 • 0 yorum
 • 2658 kere okundu

Siirt'te Alçı Fabrikası Kurulması Planlanıyor

 Siirt'te Alçı Fabrikası Kurulması PlanlanıyorABS Alçı ve Blok Sanayi A.Ş'nin ham maddesi Siirt'te olan 20 milyon dolarlık alçı fabrikası kurmak için girişimde bulunulduğu bildirildi.

 • 1 yorum
 • 1731 kere okundu

Siirt'te Yolsuzluk Operasyonu

 Siirt'te Yolsuzluk OperasyonuSiirt'te çalışmadıkları halde çalışmış gibi sigortalı gösterildikleri tespit edilen 85 kişi hakkında işlem yapıldı.

 • 1 yorum
 • 1931 kere okundu

İbrahim Bilgen Anısına 3 Bin Kişiye İftar Yemeği Verildi

 İbrahim Bilgen Anısına 3 Bin Kişiye İftar Yemeği Verildiİsrail'in Mavi Marmara saldırısında hayatını kaybeden İbrahim Bilgen'in anısına Siirt'te 3 bin kişiye iftar yemeği verildi.

 • 1 yorum
 • 1732 kere okundu

Siirt'te Bir Polis Kaza Kurşunuyla Hayatını Kaybetti

 Siirt'te Bir Polis Kaza Kurşunuyla Hayatını Kaybettiİl Emniyet Müdürlüğü'nde Görevli Polis, Kazara Başka Bir Polis Arkadaşını Silahla Vurdu.

 • 1 yorum
 • 2783 kere okundu

Milletvekili Ören, Çözüm Süreci'ni TBMM'de 3 Dilde Kutladı

 Milletvekili Ören, Çözüm Süreci'ni TBMM'de 3 Dilde KutladıSiirt Milletvekili Ören, TBMM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada Çözüm Süreci'yle ilgili Türkçe, Kürtçe ve Arapça dillerinde kutlamada bulundu.

 • 1 yorum
 • 2618 kere okundu

SİDAV, Ankara'daki Siirtlileri İftarda Bir Araya Getirdi

SİDAV, Ankara'daki Siirtlileri İftarda Bir Araya GetirdiSiirtliler Kültür ve Dayanışma Derneği adıyla kurulan ve 1996 yılında vakfa dönüştürülen Siirtliler Dayanışma Vakfı, Siirtlileri iftarda bir araya getirdi.

 • 1 yorum
 • 1817 kere okunduKÖŞE YAZARLARIRSS © 2010-2014 Siirt56.com - Güncel Siirt Haberleri
Site içeriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır

Siirt 56