• Şuan Sitemizde 55 Kişi Haber Okuyor.
Rekabetsiz Seçime Siirt'te İlgi Yok

Rekabetsiz Seçime Siirt'te İlgi Yok

2011-06-04 - 15:12
Seçime 8 gün kala Siirt Basın duayeni Cumhur Kılıççıoğlu'ndan Siirt Seçim Analizi‏

Rekabetsiz Seçime Siirt'te İlgi Yok


Seçimlere 8 gün kala Siirt’in yarım asırlık basın duayeni Cumhur Kılıççıoğlu'nun Siirt Seçim Analizini sizlerle paylaşıyoruz:


Siirt'te Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloku bir, AKP ise iki milletvekilini Ankara'ya göndermeye hazırlanıyor; Blok, AKP ve CHP'nin birer milletvekilli göndermesi ihtimali de söz konusu. TKP ise yükselişte.


Üç milletvekili çıkaracak Siirt'te öteden beri Barış ve Demokrasi Partisi'nin (BDP) desteklediği Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloku bağımsız adayı ile Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) arasında geçen seçim yarışı BDP'nin/Blokun tek bağımsız adayla iktifa etmesiyle 12 Haziran'ı adeta bir formalite seçim haline getirdi. Bu durumda adaylar evde yatsalar bile AKP iki milletvekili (Afif Demirkıran ve Osman Ören) ile Bağımsız (Gültan Kışanak) şimdiden kazanmış görünüyor.


AKP'liler Mutsuz


AKP'de başvuru yapan 45 adaydan sadece birinin listede yer bulmasına karşın, geçen dönemde de adaylığına itiraz edilen Afif Demirkıran'ın yeniden listebaşı yapılması AKP'de büyük tepki gördü.


Bazı AKP'liler protesto amaçlı bir miting yapılacağını el ilanlarıyla duyurdu. Ancak bir Cuma günü namazdan sonra Siirt Atatürk anıtının etrafındaki meydanda (Mısırdaki Tahrir meydanı gibi)  toplanarak bu adayın istifa ettirilmesini isteyen AKP'liler sırra kadem basınca etraf bir anda süt liman oldu ve "Siirt'in ayıbı üç gündür" özdeyişini söyletti.

 


CHP'nin Umudu ve
Morali Düzelen AKP


AKP’deki bu huzursuzluk geçen seçimde de son sırada olan üçüncü aday Bayram Kızılay’ın Başbakanın Siirt mitinginde kerhen platforma çıkmasından sonra da çalışmalara katılmaması ve 45 adayın çoğunun tepkileri hiç şansı olmayan Cumhuriyet Halk Partisi'ni (CHP) umutlandırdı.


AKP küskünlerinin kendilerini tercih edebileceğini varsayan CHP'liler 2-1'lik durumu 1-1-1'e dönüştüreceği umuduyla ve Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun ilk Siirt mitingi ile hevesleri daha da arttı.


Hatta bazı Pollyanna'cılara göre en iyi mozaik CHP listesidir: Birinci Arap, ikinci Türk, üçüncü Kürt. Hatta bunlara göre CHP'nin kendini iyi ifade etmesi ve küskünleri kanalize etmesi halinde iki milletvekili kazanarak AK Partiye avuç yalatacakmış.


Ancak 19 Mayıs'ta Siirt'te miting yapan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Siirtli iş adamı Ethem Sancak'ın başarılı organizesiyle bütün zamanların en kalabalık mitingini yaşatmasıyla moraller bir nebze düzelmiş oldu. Ayrıca gençler de şeyh, ağa ve aşiretleri değil, gerçek halkı temsil eden Osman Ören'in tevazuunun da AK Partiyi üzüntüden kurtarmaya yeteceğini kabul ediyor.


BDP-AKP-CHP'den Birer Tutam Dedikodu


AK Parti listesinin ilk sıralamasının Afif Demirkıran'dan sonraki ikincisi Bayram Kızılay'ın yerini Osman Ören'inkiyle kimlerin değiştirdiği yolundaki söylentiler komplo teorileriyle zenginleşip duruyor.


Ancak istifa edilecek görevi olmaması nedeniyle CHP'ye  son anda önerilen önceki Baro Başkanı Av. M.Ali Özel'e yolu kapatanlar eğer bekledikleri sonucu elde edemezlerse  suçlanmaları kaçınılmaz olacak.


Siirt'in bağımsız adayı belirlenmeden BDP'ye (B) planı olarak Arap kökenli ikinci bir aday teklifi yapanın haklı çıkması bugünden belli olduğuna göre bağlanan basiretler nasıl çözülecek bilinmiyor.


AKP'deki 45 mağduru partiye ısındırmak için gelecek yerel seçimlerde Belediye Başkanlığı, Genel Meclis ve Belediye Meclis üyelikleri vaat edildiği söylense de bunların tümünü razı etmenin mümkün olmadığı ortadadır.


Kaldı ki yerel seçimlerin favorisi şimdiden BDP olarak gözüktüğü iddiaları da gerçekçi kabul ediliyor. Mağdurların çeşitli gezilerde kraldan çok kral taraftarı olmaları ise bu adayların taraftarlarını kahredip onlardan soğuttuğu da gerçeklerden biri.


Eski Günleri Arayan MHP ve Fırsat Kaçıran Parti Ameleleri


Barajı aşabilecek durumdaki diğer parti Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Siirt'teki eski varlığından çok uzakta görünüyor.  İkinci ve üçüncü sıra adaylarını il dışından göstermek zorunda kalan MHP'nin 2007 seçimlerinde aldığı 2529 oyunu arttırması için daha çok çalışması gerekiyor.


MHP'nin efsanevi lideri Başbuğ Alparslan Türkeş'in ilimize ilk gelişi ve ilk mitingini gerçekleştirdiği 13 Aralık 1995 yılında Zeki Çeliker'le 4855 oyla milletvekilliğini kıl payıyla kaçırdığını hatırlayanlar, son İl Genel Meclis adaylığında ümit veren Hayrettin Çakıcı'nın da AKP'li olmasıyla 12 Haziran'da bir fırsat kaçırmış olacağını iddia ediyor.


Referandumda AK'lı olan Hayrettin Çakıcı ile geçen mahalli seçimde AK'a çalışan Fevzi Sevgili'nin de bu seçimde bağımsızlığı tercih etmemesiyle tarihi bir fırsat kaçırdığı ayrıca ısrarla belirtiliyor.


SP ve HAS Rekabeti


Siirt'te ülkede barajı aşamayacağı kabul edilen partilerden Saadet Partisi (SP) ile HAS Parti'nin iddialı bir yarış içinde olacakları anlaşılıyor.


Ülke dışında çalışırken sivil toplumcu olarak aktif görevler aldığı anlaşılan, beş yabancı dil bilmesiyle öne çıkan Saadet Partisi birinci sıra adayı İdris Yıldız "Ben Siirt'te alacağım oylarla bu ilin barajını aşmayı amaçlıyorum" diyor ve yöredeki Necmettin Erbakan tutkusuyla, geçen seçimdeki SP adayı olan İbrahim Bilgen’in Mavi Marmara gemisindeki şahadetinin yarattığı olumlu havaya güveniyor.


Ancak SP Genel Başkanı Prof.Dr. Mustafa Kamalak'ın Siirt'teki mitingine bu kesimin teveccüh göstermemesi hayal kırıklığı yaşatmıştı.


HAS Parti adayı, eski milletvekilimiz M.Emin Aydın da mensubu olduğu Şeyh-il Hazin ailesine mensubiyetine güveniyor. Aydın'ın 12 Mayıs'ta Siirt’te miting yapan Genel Başkan Numan Kurtuluş ile birlikte kampanyayı açarak düzenledikleri miting de beklenen kalabalığı toplayamamıştı.


DSP'nin Tek Umudu Ecevit


Demokratik Sol Parti'nin (DSP) Bülent Ecevit'in karizmasından dürüstlük ve vatanseverliğinden medet umduğunu söyleyebiliriz. İl Başkanı Hifzullah Yeşil'in umut ve heyecanı Güvercini uçurmaya yetecek gücünü arttırması şarttır.


Siirt'te TKP Sürprizi


Şimdi geçmiş yıllardaki bir seçim sürprizini hatırlatmak istiyorum: Türkiye Komünist Partisi (TKP) Polit Büro üyesi Vanlı hemşerimiz Necmettin Salaz'ın Başbakan'ın Siirt adayı olduğu seçimde Siirt'e gelerek adaylarına destek vermesi ve halka kendisini sevdirmesi sonucu Siirt’te aldığı toplam 80 olan oy sayısını 500'e çıkararak TKP'nin Türkiyede oy oranını en çok arttırdığı il olarak Siirt adını tüm ülkeye tanıtmıştı. Bu misalden umutsuz partilere çalışmaları halinde bir şans bulacaklarını ortaya çıkarıyor.


Bu seçimde tek aday gösteren BDP’nin Bağımsız aday Gültan Kışanak'la alacağı oy sayısıyla Siirt’te tarihi bir rekor kırma yolunda olduğu da anlaşılıyor.


Boş Zarf Çaresizliği


Ne var ki her şeye rağmen seçmen yine de umutsuz, zevksiz ve heyecansız. Bazı karamsarlar seçimlerde sandıklara boş zarf atarak cebine koyacağı oy pusulasını çaresizliğinin bir kanıtı olarak torunlarına miras bırakmak istiyor.


Kurt-Kuzu Kardeşliği


Diyebiliriz ki, Türkiye'de en sakin seçim Siirt'te yaşanıyor. (Bir) milletvekilliğine kanaat getirip çok yüksek ikinci şansını kullanmayan bağımsızlar (BDP) siyasetçilerin ilgi odağı olmuş gibi.


AKP ve CHP adayları Belediyeyi ziyaret etti. İlçelerde de bağımsız Gültan Kışanak'ın seçim bürolarını ziyaret yarışı var. Devlet, hükümet ve kamu görevlilerinin aleni çalışmaları bile kimseyi enterese bile etmiyor.


Seçim sonuna kadar devam edeceği anlaşılan bu yapay dostluğun seçim sonrası ve ebediyen sürmesi ama siyasi istismarın da sona ermesi toplumun ortak halisane dileğidir.


 


Cumhur Kılıççıoğlu / Mücadele Gazetesi / Bianet

Bu haber 10550 defa okundu.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Siirt56.com sorumlu tutulamaz.

Ad Soyad

Yorum

HENÜZ YORUM YAPILAMAMIŞ, İLK YORUMU SİZ YAPIN!!!Kategorisine Ait Diğer Haberler

Seçim Öncesi Nabız Yoklaması Başladı

Seçim Öncesi Nabız Yoklaması BaşladıAlfabetik sıraya göre Siirt'te öne çıkan adaylardan bazıları

 • 11 yorum
 • 22532 kere okundu

BDP Kurtalan'da Seçim Startı Verdi

BDP Kurtalan'da Seçim Startı VerdiBDP Kurtalan ilçe örgütü, yapılacak olan yerel seçim çalışmaları için halkla toplantı düzenledi

 • 10 yorum
 • 19558 kere okundu

Nüfus Müdürlüğü'nden Seçim Uyarısı

Nüfus Müdürlüğü'nden Seçim UyarısıSiirt Nüfus İl Müdürlüğü, 30 Mart'ta yapılacak olan yerel seçimlerde vatandaşların adreslerini doğru vermesini istedi

 • 9 yorum
 • 19343 kere okundu

Ali İlbaş'tan Basın Toplantısında Önemli Mesajlar!

Ali İlbaş'tan Basın Toplantısında Önemli Mesajlar!AK Parti Siirt Belediye Başkan Adayı Ali İlbaş basın mensuplarıyla bir araya geldi

 • 10 yorum
 • 6942 kere okundu

HÜDAPAR ADAYLARINI AÇIKLADI

HÜDAPAR ADAYLARINI AÇIKLADIHüdapar'ın Siirt Adayı MEHMET TETİK

 • 10 yorum
 • 20201 kere okundu

Yener TANIK Basın Toplantısı Düzenledi

Yener TANIK Basın Toplantısı DüzenlediSabah kahvaltısında basın mensuplarıyla bir araya gelen Ak Parti Belediye Başkan Aday Adayı TANIK Belediyenin yapması gerekenleri projeler halinde sunup Siirt'in kalkınmasına yardımcı olabilecek fikirleri dile getirdi.

 • 35 yorum
 • 19617 kere okundu

Bayan Başkan Aday Adayı

Bayan Başkan Aday AdayıSiirt’te 2014 Mart yerel seçimleri Belediye Başkanlığı için aday adaylığı için başvuran tek kadın aday adayı Hatice Tay oldu.

 • 10 yorum
 • 20866 kere okundu

Cemal SİLAH Aday Adaylığını Açıkladı

Cemal SİLAH Aday Adaylığını Açıkladıİş Bankasından emekli olan Cemal Silah AK Parti Siirt Belediye Başkan aday adaylığı için resmi müracaatını yaptı.

 • 10 yorum
 • 6033 kere okundu

İşadamı Çalapkulu, Tillo'ya Belediyesine Talip

İşadamı Çalapkulu, Tillo'ya Belediyesine TalipSiirtli İşadamı Mansur Çalapkulu AK Parti’den Tillo Belediyesi'ne talip olduğu açıkladı.

 • 7 yorum
 • 5053 kere okundu

Yener TANIK Aday Adaylığını Açıkladı

Yener TANIK Aday Adaylığını AçıkladıAk Parti adına Belediye Başkanlık Aday Adayları arasına Kızılay Siirt Şubesi Başkanı Yener TANIK' ta katıldı.

 • 8 yorum
 • 4162 kere okundu

Seyfettin AYDIN BDP Belediye Başkan Aday Adayı

Seyfettin AYDIN BDP Belediye Başkan Aday AdayıBarış ve Demoktasi Partisi (BDP) Siirt Belediye Meclis Üyesi Seyfettin AYDIN, BDP'den Siirt Belediye Başkan adaylığı için başvuruda bulundu.

 • 40 yorum
 • 4760 kere okundu

CHP'DEN ALACAĞIM VAR

CHP'DEN ALACAĞIM VARSeçim Mağduru Siirtli Tabelacı CHP'den alacağını istiyor

 • 8 yorum
 • 27056 kere okundu

SİİRT SAADET PARTİSİNDEN DUYURU

SİİRT SAADET PARTİSİNDEN DUYURUSiirtli hemşehrilerime teşekkürler

 • 12 yorum
 • 11199 kere okundu

Fevzi Sevgili'nin Köyünde BDP Fark Attı

Fevzi Sevgili'nin Köyünde BDP Fark AttıAk parti aday adayı olan ve aday olamadıktan sonra beraberindeki

 • 24 yorum
 • 10490 kere okundu

Ak Parti Siirt İl Başkanlığı Teşekkür Mesajı

Ak Parti Siirt İl Başkanlığı Teşekkür MesajıMartı Sevdiği Denizden Vazgeçmemiştir

 • 35 yorum
 • 16644 kere okundu

Seçim Sonrası Esnaf Ziyareti

Seçim Sonrası Esnaf ZiyaretiAfif Demirkıran, bugün esnaf ziyaretleri gerçekleştirdi

 • 18 yorum
 • 15071 kere okundu

Siirt´te Milletvekili Seçim Kutlamalarına Kan Bulaştı

Siirt´te Milletvekili Seçim Kutlamalarına Kan BulaştıSiirt’te Bağımsız milletvekili seçilen BDP’li Gülten Kışanak, milletvekilliği kutlaması sırasında çıkan olaylarda polisin müdahalesine tepki gösterdi. Kışanak Polisi protesto etmek için cumhuriyet meydanında oturama eylemi yaptı.

 • 24 yorum
 • 11141 kere okundu

Siirt´te Seçim Sonrası Sandıklar Adliye Sarayına Getirildi

Siirt´te Seçim Sonrası Sandıklar Adliye Sarayına GetirildiSiirt’te Milletvekilliği Genel Seçimleri için sabah 07: 00'de başlayan oy verme işlemleri sona erdi.

 • 13 yorum
 • 14060 kere okundu

Siirt´te 13 Kişi Gözaltına Alındı

Siirt´te 13 Kişi Gözaltına AlındıSiirt merkezde farklı suçlardan sandığa giden 13 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan 2 kişi sandığa giden vatandaşları etkilemeye yönelik çalışma içerisinde bulunduğu gerekçesi ile gözaltına alındı.

 • 13 yorum
 • 7716 kere okundu

Seçim Sonuçları Google´den Açıklanıyor

Seçim Sonuçları Google´den AçıklanıyorCihan Haber Ajansıyla anlaşan dünya arama devi Google Genel Seçim Sonuçlarını an ve an yayınlıyor

 • 10 yorum
 • 6049 kere okundu

Sandıkların Yarısından Fazlası Açıldı

Sandıkların Yarısından Fazlası AçıldıSiirt İl ve İlçelerinde Bulunan Sandıkların Yarısından Fazlası Açıldı.

 • 12 yorum
 • 7233 kere okundu

Siirt Seçim Sonuçları

Siirt Seçim SonuçlarıSiirt milletvekillerini bu sayfamızda bulabileceksiniz. Partiler milletvekillerini açıkladıklarında güncellenecek olan sayfamızda, 2011 Seçim Sonuçları da anlık olarak eklenecektir.

 • 74 yorum
 • 7439 kere okundu

Oy Kullanma Saatleri ( Tıkla Öğren )

Oy Kullanma Saatleri ( Tıkla Öğren )Hangi iller saat kaçta oy kullanacak?

 • 11 yorum
 • 15995 kere okundu

AK Parti ile CHP Arasındaki Klip Savaşı

AK Parti ile CHP Arasındaki Klip Savaşı AKP’lilerin son günlerde popüler olan seçim şarkısına CHP’lilerden yanıt geldi.

 • 15 yorum
 • 16968 kere okundu

Vali Çolak, Seçimin Güvenliği İçin Tedbir Aldıklarını Söyledi

Vali Çolak, Seçimin Güvenliği İçin Tedbir Aldıklarını SöylediVALİ MUSA ÇOLAK, “SEÇİMİN HUZUR VE GÜVEN İÇERİSİNDE GEÇMESİ İÇİN HER TÜRLÜ TEDBİRİ ALDIKLARINI” SÖYLEDİ

 • 8 yorum
 • 6910 kere okundu

Diyar, Siirt'te Konser Verecek

Diyar, Siirt'te Konser VerecekBDP'nin desteklediği Milletvekili Adayı Gültan Kışanak, Çarşmaba günü miting yapacak

 • 14 yorum
 • 14018 kere okundu

Seçmen Sandık Güvenliği İstiyor

Seçmen Sandık Güvenliği İstiyorTürkiye 12 Hazirana Kitlendi

 • 10 yorum
 • 5156 kere okundu

Demirkıran, Güres Caddesi Esnafını Gezdi

Demirkıran, Güres Caddesi Esnafını GezdiAk parti milletvekili ve yeni dönem milletvekili adayı Afif Demirkıran, Güres caddesi esnafını ziyaret ederek hafta sonu yapılacak olan genel seçimler için destek istedi.

 • 9 yorum
 • 11406 kere okundu

İlbaş, Toplantıda Ağladı

İlbaş, Toplantıda AğladıAK Parti İl Başkanı Ali İlbaş, Toplantıda Ağladı

 • 8 yorum
 • 10105 kere okundu

HAS Parti Siirt Teşkilatı Şirvan ve Köylerini Ziyaret Etti

HAS Parti Siirt Teşkilatı Şirvan ve Köylerini Ziyaret EttiTeşkilat Başkanı 'Türk Milleti bugün yaşanan ekonomik ve siyasi yıkım karşısında hiçbir zaman ümitsizliğe kapılmasın'

 • 7 yorum
 • 9929 kere okundu

Rekabetsiz Seçime Siirt'te İlgi Yok

Rekabetsiz Seçime Siirt'te İlgi YokSeçime 8 gün kala Siirt Basın duayeni Cumhur Kılıççıoğlu'ndan Siirt Seçim Analizi‏

 • 16 yorum
 • 10551 kere okundu

Siirt'te Seçim Heyecanı Yok-Tınne-Mefi

Siirt'te Seçim Heyecanı Yok-Tınne-MefiSeçim heyecanı yok! Çünkü Sonuç belli gibi: 2–1

 • 10 yorum
 • 10329 kere okundu

Saadet Partisi, Siirt Mitingi

Saadet Partisi, Siirt MitingiProf.Dr. Kamalak, Diğer Partilerle Aramızda 3 Fark Var

 • 7 yorum
 • 10091 kere okundu

Saadet Partisi'nin Mitingi Saat 17:00'de

Saadet Partisi'nin Mitingi Saat 17:00'deSiirt Cumhuriyet Meydanında yapılan mitinglere bugün Saadet Partisiyle Devam Edilecek

 • 6 yorum
 • 7561 kere okundu

Bakan Arınç Kasetlerini Kabul Etti

Bakan Arınç Kasetlerini Kabul EttiDevlet Bakanı Arınç, kasetlerden bunaldı kendi kasetinin bile olduğunu söyledi

 • 4 yorum
 • 6605 kere okundu

Kurtulmuş, MHP'deki Kaset İddialarını Değerlendirdi

Kurtulmuş, MHP'deki Kaset İddialarını DeğerlendirdiHAS PARTİ GENEL BAŞKANI NUMAN KURTULMUŞ, MHP'DEKİ KASET İDDİALARINI DEĞERLENDİRDİ

 • 52 yorum
 • 6590 kere okundu

Güneydoğulu, Seçimin Değil Ekmeğin Peşinde

Güneydoğulu, Seçimin Değil Ekmeğin PeşindeMalum seçime sayılı günler var. Türkiye’nin gündeminin yegane konusu seçim. Yaşlısından gencine, çarşıda pazarda, sokakta evde, işyerinde minibüste konu dönüp dolaşıp seçime geliyor.

 • 4 yorum
 • 7729 kere okundu

Erdoğan ´CHP-BDP İşbirliği Yaptı´ Dedi

Erdoğan ´CHP-BDP İşbirliği Yaptı´ DediBaşbakan Erdoğan, CHP Genel Başkanı'nın sonunda Van'da, Hakkari'de miting yapması elbette sevindiricidir. Ama dikkat edin Hakkari'de 147-150 tane oy alan CHP, son yaptığı mitingde BDP'lilere Yeni Başkan hitap etti dedi

 • 4 yorum
 • 7217 kere okundu

Kılıçdaroğlu'ndan Özerklik Açıklaması

Kılıçdaroğlu'ndan Özerklik Açıklaması Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ardahan'da Hakkari'de özerklikle ilgili yapmış olduğu açıklama ile ilgi olarak gazetecilerin sorularını cevapladı

 • 4 yorum
 • 5134 kere okundu

Kışanak, Şirvan´da da Seçim Bürosu Açtı

Kışanak, Şirvan´da da Seçim Bürosu AçtıSiirt Bağımsız Milletvekili Adayı Gültan Kışanak, Koruculara Seslendi

 • 7 yorum
 • 14362 kere okunduKÖŞE YAZARLARIRSS © 2010-2014 Siirt56.com - Güncel Siirt Haberleri
Site içeriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır

Siirt 56