• Şuan Sitemizde 62 Kişi Haber Okuyor.
Reklam
 • Siirt Nostalji

Belgesel Tadında - Davaya Adanmış Bir Yaşam Öyküsü

Belgesel Tadında - Davaya Adanmış Bir Yaşam Öyküsü

0000-00-00 - 09:17
Şehit H.İbrahim Bilgen'in belgesel tadında yaşam öyküsü

İBRAHİM BİLGEN (1949–2010)

1949 yılında Batman'ın Beşiri ilçesinde dünyaya gözlerini açar. 4 yaşında bir çocukken babasını kaybeder. İlköğretim okulunu Mardin'de okur. Orta öğrenimini ise Elazığ teknisyen okulunda tamamlar. Elazığ Fırat Üniversitesi'nin Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünü kazanır. Öğrenciliğinin ilk zamanlarında farklı bir fraksiyonu temsil ediyorken yapılacak olan M.S.P mitingini sabote etmek üzere görevlendirildiği meydanda Milli Görüş Lideri Erbakan Hoca'nın konuşmalarına hayran olur. Öğrencilik yıllarında İslami Hareketin içinde kendini bulur ve yol haritasını, yol arkadaşlarıyla şahadete kadar uzanan yaşam mücadelesinin bitimine kadar devam eder. Hem de sadakatle. Tabi daha sonra takva ve tasavvuf yoluyla da menzilini bulur ve zikir halkalarının müdavimi olur. Üniversiteden üstün başarı ile mezun olur. 05 Ağustos 1974 tarihinde evlenince Elazığ Azot Fabrikasında Mühendis olarak görev yapmaktaydı. 1980 yılında Antalya'da vatani görevini yedek subay olarak yapar. Memlekete dönünce 80 darbesinden sonra kapanan Milli Selamet Partisinin devamı niteliğindeki Refah Partisi İl Teşkilatının Siirt'te kurulması yine onun omzundaydı. Halk darbe geçirmiş. Artık siyasi partilere mesafeli dururken o durmuyordu. Sorumluluk bilinci ve mesuliyet duygusuyla yeni kurulan partiye bir süreliğine İl Başkanlığı görevini yürütür.

O sıralarda bir süre serbest olarak çalıştıktan sonra Siirt Yem Fabrikasında mühendis olarak işe girer. Siirt Yem Fabrikasının özelleştirilmesinden sonra Siirt Devlet Hastanesinde görevine devam eder. O dönemde gerçekleştirilen post modern darbeden nasibini alacaktır. 28 Şubat sonrasında 2 yıllığına Yozgat iline sürgüne gönderilir. Döndükten sonra Siirt'in ilk yerel televizyonu olan Selam TV'yi kurar ve uzun süre yönetir. Bu sırada telsiz yasasına muhalefetten 5 yıl hapis cezasına çarptırılır. Daha sonra Reddi Mahkeme kararıyla beraat eder.

Emekli olduktan sonra sakal bırakır ve Seyitler İşhanında Elektrik Mühendisliği bürosuna açar. Daha bir aktif siyaset yapar. Saadet Partisi İl Müfettişliği görevini de ifa ederken 2007 Milletvekili seçimlerinde Siirt Saadet Partisi Milletvekili adaylığı ve 2009 Yerel Seçimlerinde Belediye Başkan Adayı olur.

Hayır işleri onun için vazgeçilmez bir olguydu. Kur'an Kursu, Yurt, Cami ve aklınıza gelebilecek fukara ve guraba evlerinin elektrik projeleri için ilk kapısı çalınanlardan olur. Ücret tekliflerine ahirete yatırım olarak "hayır dualar alırdı ücrete mukabil. Meccanen her nerede hak adına bir etkinlik, bir oluşum ora da yer alıyordu. Cemaat, mezhep ve meşrep farkı gözetmeksizin birçok hayır işlerine koşar, hizmet eder ve imkânlarını seferber ederdi. Sosyal açıdan aktif bir yaşam süren Bilgen, ibadetlerine düşkündü. Özellikle gece namazını kılar gecenin kalan kısmını zikir ile geçirirdi.

İHH İnsani Yardım Vakfı'nın organize ettiği yardım gemisinde yer alır. Şahadete susamış bir adam olarak karşımıza çıkan İbrahim ağabeyimiz kalben ve ruhen özlemini çektiği şahadete kavuşmanın sevinciyle aramızdan ayrıldı ve Canan'ına kavuştuğunda takvimler 31 Mayıs 2010'u gösteriyordu.

Ardından gözü yaşlı değil "Babamızla gurur duyuyoruz. Yolun yolumuzdur" diyen 2 erkek 4 de kızı var ardından izini süren.

Son olarak isterseniz İHH Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Sarıkurt'un dilinden dinleyelim İbrahim Abi ile aralarında geçen hatırayı:

Sen beni yaşlı mı zannettin evlat

"Bilgen, şehit olmadan önce İHH Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Sarıkurt ile son dakikalarında şehit olduğu yerde görev almak için mücadele etti. Yaşlı olmasından dolayı görev yapacak kişiler arasında asıl listeye yazmayan İHH Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Sarıkurt'a takılmayı ihmal etmedi. Sarıkurt tarafından yedeklere yazılan Bilgen "Sen beni yaşlı mı gördün?" diyerek takıldı. Bilgen "Sen gel bakim bir güreşelim de kimin yaşlı olduğu görülsün evlat" dedi. Bunu üzerine Sarıkurt, Bilgen'in yedeklerden çıkartarak nöbet tutacak görev yapacaklar arasına yazdı. Bilgen kendi isteği ile yazıldığı görev yerinde İsrail askerleri tarafından şehit edildi.”

Mavi Marmara gemisine İsrail askerlerinin düzenlediği baskında Şahadet şerbetini içen İbrahim ağabeyi son yolculuğunda 20 bin kişinin katılımıyla Şeyh Musa Aile Kabristanında omuzlar üstünde götürüldü. 

Rabbim bizlere "Niyet hayır, akıbet hayır" sözü ile amel etmeyi nasip eyle. Hüsnü hatime ile ve iyilerle beraber canımızı kabz eyle.

Gazze Şehidi İbrahim abinin şefaatinden de mahrum etme. Âmin.

M. Şakir ÖZMAZI
11.06.2010

 

  
Bu haber 11425 defa okundu.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Siirt56.com sorumlu tutulamaz.

Ad Soyad

Yorum

YAPILAN YORUMLAR

   FEREÇ BEŞER 2010-06-15  
İBRAHİM ABİMİZİN BELGESELİNİ HAZIRLAMADA GÖSTERMİŞ OLDUĞUNUZ GAYRET İÇİN SİZE TEŞEKKÜR EDERİM...
   recep 2010-06-14  
Arkadaşlar emeğinize sağlık...
   M.SAİD BİLGİLİ İNŞ MÜH. İSTANBUL 2010-06-13  
aziz dava arkadaşım 40 yıldır yakından tanıdığım rahmetli şehidimiz ibrahim bilgeni anlatmaya kelimeler yetmez çok acılıyız ailesine baş sağlığı dilliyorum sabrı cemil niyaz ediyorum davasından milli görüşten hiç taviz vermedi canını feda edecek kadar seviyordu islama ve müslimanlara hizmet etmeyi ve bunu şehid olmakla ispatladı her hizmette vardı her zaman hazırdı 1980 rp kurucu başkanı 1984 il başkanı 2007 milletvekili adayı 2009 belediye reisi adayı 2010 il müfettişi siirt selam tv kurucusu gibi ünvanlar onu tamin etmiyordu içindeki hizmet aşkı ve iman ateşi onu uluslar arası sehitlik mertabesine yücellti mekanı cennet olsun her seçimde beni arayıp çabuk gel aday ol diye azarlardı bende 3 -4 sefer aday oldum ama aday olmadığım zamanlarda bana davadan kaçıyorsun diye tenkitler ederdi onun kadar fedakar olamadım onun gibi allah yolunda şehit olamadım ulaştığı yüce mertebe için sevinçliyiz ama aramızdan ayrıldığı için acılıyız her cemaat ve her cemiyetin ne derdi versa çözmeye çalışırdı asla ayırım gözetmiyordu insan sevgisiyle doluydu hiç darılmazdı çok mütevazi idi ama islama hizmette çok heyecanlı idi cami medrese okul yurt milli gençlik vakfı ne hizmet varsa hep bizi teşvik ederdi külfet zamanında hazır iktidar zamanında yok olurdu ünvan ve mükafat istemezdi allah onu yanına aldı ne mutlu sana aziz kardeşim şehitler asla ölmez bil akis şefaatçi olurlar hakkını helal et aziz ve ihlaslı arkadaşım meslektaşım dava kardeşim mekanın tüm şehitler gibi peygamberin yanıdır bizi unutma
   Mustafa Mete 2010-06-13  
Siirt te yanına gidip derdimizi anlatığımız bir abimizdi. Belki ikimizde küçük yaşta yetim kaldığımızdan birbirimizi anlayabiliyorduk, daha doğrusu o beni anlıyordu. Şimdi gurbet elde bir daha yetim kalım :(
   Yusuf YONTAŞ 2010-06-12  
Belgesel tadında çok güzel yazı ve fotoğraftı Allah Rahmet eylesin Allah bize Öyle güzel ölümler nasip etsin ama bunu söylemeden de geçemeyecem Gerçek şu sıralarda Siirt56.com Üstün başarılara imza attı Artık Siirt'in Gündemini Siirt56.com'dan Anında öğrenebiliyoruz Bu Uzman Ekibe Başarı Ve Çalışmalarından dolayı Tebrik Ediyorum...
   a.rezzak gülmer 2010-06-12  
gerçekten belgesel tadında bir yazı olmuş emeğinize sağlık şehide ALLAH cc rahmet diliyoruz


Siirt Nostalji Kategorisine Ait Diğer Haberler

Yıl 1961 Siirt Belediye Bandosu

Yıl 1961 Siirt Belediye BandosuBiraz da Nostalji Diyelim - Yıl 1961 Siirt Belediye Bandosu

 • 1 yorum
 • 10083 kere okundu

80'Lİ YILLARDA FIRTINA GİBİ ESEN SİİRT YSE SPOR

80'Lİ YILLARDA FIRTINA GİBİ ESEN SİİRT YSE SPORİddia edilen şike olayları gündemi oldukça meşgul ederken biz 80 yıllara gidelim

 • 2 yorum
 • 14527 kere okundu

Sistaş Meyan Kökü Fabrikası

Sistaş Meyan Kökü FabrikasıSabah Gazete’si Yazarlarından Süleyman Yaşar bugünkü köşesinde 1984 yılında Siirt’te Kezer Çayı kenarında açılan Sistaş Meyan Kökü Fabrikasından söz etmiş

 • 2 yorum
 • 12756 kere okundu

Siirt'te Eskiden Ramazan (Cumhur Kılıççıoğlu´nun Kaleminden)

Siirt'te Eskiden Ramazan (Cumhur Kılıççıoğlu´nun Kaleminden)Siirt'te Eskiden Ramazan (Cumhur Kılıççıoğlu´nun Kaleminden)

 • 3 yorum
 • 12341 kere okundu

Zamana Yenik Düşen Meslek: Seyyar Limonatacılık

Zamana Yenik Düşen Meslek: Seyyar LimonatacılıkM.Şakir Özmazı'nın Kaleminden Zamana Yenik Düşen Meslek; Seyyar Limonatacılık

 • 1 yorum
 • 10283 kere okundu

Osmanlı'dan günümüze isyanlar

Osmanlı'dan günümüze isyanlarAsi Resul Ayaklanması Olayı 1929

 • 1 yorum
 • 10702 kere okundu

Demir Beşiklerin Son Ustaları

Demir Beşiklerin Son UstalarıTahta beşikler terk edildikten sonra bir zamanlar altın çağını yaşayan demir beşiklere de günümüzde rağbet yok artık

 • 6 yorum
 • 15371 kere okundu

Belgesel Tadında - Davaya Adanmış Bir Yaşam Öyküsü

Belgesel Tadında - Davaya Adanmış Bir Yaşam ÖyküsüŞehit H.İbrahim Bilgen'in belgesel tadında yaşam öyküsü

 • 7 yorum
 • 11426 kere okundu

80'li Yıllarda Belediye Spor

80'li Yıllarda Belediye SporAtatürk Stadyumunun kışın, çamurunu yazın toz ve dikenlerin kahrını çeken o günkü futbolcuları unutmak mümkün mü?

 • 3 yorum
 • 11719 kere okundu

Ethem Sancak: Artık Zengin Değilim

Ethem Sancak: Artık Zengin DeğilimSancak, 'Eskiden ilk 20 zenginden biriydim, şimdi sondan yirminciyim' - Star Gazetesi ve Kanal 24'ün sahibi iş adamı Ethem Sancak, 2015'te TÜSİAD'ın b

 • 8 yorum
 • 467 kere okundu

Hakem Yılmaz Butur, Siirt56´yı Ziyaret Etti

Hakem Yılmaz Butur, Siirt56´yı Ziyaret EttiTarafsız haberciliğiyle gönüllere taht kuran Siirt56'yı ziyaret eden Yılmaz Butur, çalışmalarımızda başarılar diledi.

 • 11 yorum
 • 614 kere okundu

   
Siirt Yerel Medyası, İnternet Haberciliği ve Muhammed Kurt  

KÖŞE YAZARLARIRSS © 2010-2019 Siirt, Siirt56 Haber | Siirt Haberleri
Site içeriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır

Siirt 56