• Şuan Sitemizde 56 Kişi Haber Okuyor.
Reklam
 • Sağlık

10 SAATLİK BEBEĞE KESE AMELİYATI YAPILDI

10 SAATLİK BEBEĞE KESE AMELİYATI YAPILDI

0000-00-00 - 18:13
TIP BAYRAMINDA AKŞAM AMELİYATA ALINAN BEBEK SAĞLIĞINA KAVUŞTU

Siirt Kadın Doğum hastanesinde yeni doğan ve belinde dev bir kese bulunan bebeğe Tıp Bayramı akşamında yapılan bir ameliyat aile sağlığında kavuştu.

Kadın Doğum hastanesinde 2 gün önce kaldırılan Hamide Şanlı (43) 14 Mart akşamı dünyaya getirdiği bebeğinde doğduktan sonra belinde ki keseden dolayı Siirt Devlet Hastanesinde sevk edilerek burada yapılan başarılı bir ameliyat sonucu sağlığına kavuşan bebek Kadın doğum hastanesinde müşade altında tutuluyor.

Siirt devlet hastanesinde görevli pediyatri, anestezi ve beyin cerrahi doktorlarının ortak çalışması sonucunda, bölgede ilk defa yenidoğan bir bebeği başarılı bir ameliyattan sonra sağlığına kavuşturdular.

14 Mart tıp bayramında akşam saatlerinde yapılan başarılı operasyonu gerçekleştiren Op. Dr. M. Bülent Önal daha tam bir güne basmayan ve 10 saatlik bir bebeğe kese ameliyatı gerçekleştirdiklerini belirterek “Yaşamının 10. saatinde, doğuştan belinde dev bir kese olan ve buradan beyin omurilik sıvısı kaçağı olan yavrucak, menenjit riski olması nedeniyle acil şartlarda ameliyata alındı. Daha anne sütü almadan ameliyat edilen bebeğimizin ameliyatı başarı ile gerçekleştirildi. Ameliyatta herhangi komplikasyon olmadı. Bu tip ameliyatlar özellikle anestezi açısından manuplasyonu oldukça riskli prosedürlerdir. Bölgemizde bu kadar küçük bir bebeğin daha önce ameliyat edilmediğini biliyoruz. Pediyatri doktorumuz Metin Karayel bize hastayı konsulte etti. Hasta hızla değerlendirilerek Metin Bey tarafından ameliyata hazırlandı. Ameliyatta en ciddi risk anestezi bölümüne aittir. Geçmişte bölgede batıya sevk edilen bu tip hastalar, deneyimli anestezi ekibimizin özverisi sayesinde artık Siirt’ te ameliyat edilebilmekte. Güneydoğu bölgesinde bu tip riskli ameliyatları yapabilen bir merkez haline gelmemiz nedeniyle, hastanemizde dışarıdan, hatta batıdan gelen hastaların tedavisini yapmaktayız. İl Sağlık Müdürümüz Sayın Dr. Erol Emre Ömür’ ün ve başhekimimizin desteği sayesinde her türlü cerrahi prosedürü rahatlıkla, ekip halinde gerçekleştirmekteyiz. 14 Mart Tıp bayramında, akşam saatlerinde gerçekleştirdiğimiz bu ameliyatta bizi en fazla mutlu eden şey bebeğimizin ameliyattan oldukça iyi çıkmış olması oldu. Anestezi, beyin cerrahi ve pediyatri ailesi olarak bayramımızı hastamızın sağlığına kavuşturması sayesinde gerçekten bayram havasında geçirdik. Emeği geçen herkese teşekkür ederim” dedi.

Ameliyata katılan anestezi hekimi Dr. Asiye Yüce Ceylan ‘Hastanemizde ameliyat olacak tüm hastaların anestezi girişimleri optimal şartlarda yapılabilmektedir. 0 günlük 3400 gram bebek uyutularak yaklaşık 3 saat süren bir operasyon ile Dr. M. Bülent Önal tarafından başarılı şekilde myelomeningosel defekti onarılmıştır. Uyanma esnasında da herhangi bir problem yaşanmadan Siirt Kadın Doğum Hastanesi Yenidoğan Ünitesine transportu sağlanmıştır. Bu tür özellikli ameliyatlar hem beyin cerrahisi, hem de anestezi bölümü açısından tecrübe ve bilgi gerektirir. Yenidoğan bebeklerin küçük vücut ölçüleri, havayolu sağlamada karşılaşılabilecek güçlükler, ameliyat esnasında ve sonrasında izlemi, teknik şartların yeterli olma gerekliliği, bu tip ameliyatları anestezi tarafından özellikli kılar. Siirt Devlet Hastanesinde üniversite hastaneleri ve birçok büyük merkezde olduğu gibi bu ameliyatlar başarı ile yapılabilmektedir. Böylece hasta ve yakınlarının sevkten doğan maddi manevi mağduriyetleri önlenmiş olmaktadır. Başhekimimizin ameliyathanemize teknik katkıları sayesinde özellikli birçok ameliyatın artan bir hızla devam edeceği kanısındayım’ dedi.

Ameliyat anestezi ekibinden Dr. Meltem Aktay İnal ‘Yenidoğan hastanın operasyon masasına naklinden operasyon anı ve sonrası bakımı çok büyük merkezlerde dahi zorluk arzeder. Hastanemizdeki tüm imkanları kullanarak yenidoğan operasyonlarının optimal şartlarda yapılabilmesi sağlanmaktadır. Anestezi makinalarımız, ilaçlarımız, deneyimli teknisyenlerimiz, hemşirelerimiz ve bilgili cerrahlarımız sayesinde yenidoğan dahil olmak üzere tüm çocuk ve erişkin hastalarımızda operasyonlarımız hızlı ve güvenilir bir şekilde hastanemizde yapılabilmektedir.’ dedi.

Siirt’te yapılan Başarılı ameliyatlarla beraber il dışına hasta sevklerinde düştüğünü ifade eden Sağlık İl Müdürü Dr. Erol Emre Ömür, Siirt’te yapılan başarılı ameliyatlar gurur verici olduğunu belirterek “Siirt’te geçmiş yıllara göre sağlık koşulları hızla ilerlemekte ve yapılan başarılı ameliyatlar ile hastaların il dışına yapılan sevk oranlarını ciddi derecede düşürdü. İlimizde son yıllarda yapılan başarılı ameliyatlar çevre illerdeki vatandaşlarımızın da dikkatini çekerek artık il dışından ilimize hasta alıyoruz.

Siirt’te yapılan başarılı ameliyatlardan dolayı tüm sağlık çalışanlarını tebrik ediyorum. İlimizin ihtiyacı olan yeni 300 yataklı Devlet hastanesi çalışmaları hızla devam etmektedir. Yeni hastanemizin tamamlanıp faaliyete girmesi ile ilimiz sağlık açısından büyük bir yol kat edeceğine ve il dışına sevk oranlarını minimuma indirmeyi hedefliyoruz.” dedi.

Haber: Habercinim.com
Foto-Video: M.Emin Sadık / Siirt56.com

Bu haber 10464 defa okundu.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Siirt56.com sorumlu tutulamaz.

Ad Soyad

Yorum

YAPILAN YORUMLAR

   ZAKİR 2013-12-13  
AZ IMKAN COK İŞ
KARDEŞİM NEDEN İMKAN AZ GELMİŞ BIR GENEL SEKRETER GETIRSIN EKSIKLERI ISI BU DEGILMI YOKSA YANLIŞMI BILIYORUM DOKTORLAR ISTESIN BAK ALINIYORMU ALINMIYOR MU ALINMIYORSA GENEL SEKRETERIN ISI BURDA NE BUYURSUB GITSIN MEMLEKEINE
   Şeyda doğancıoğlu 2011-03-20  
Her zaman gurur duyduk az imkanla çok iş başarabilen karşısında saygıyla eğilmekte bizlere düşer yolun açık olsun ALLAH nazardan esirgesin
   EDA - ÜMİT DOĞAN 2011-03-19  
DR. M. BÜLENT ÖNAL BEYİN YAPTIĞI BAŞARILI AMELİYATLARINDAN, HASTALARINA VERDİĞİ DEĞERDEN, İŞİNE VE ÇEVRESİNE OLAN SAYGISINDAN DOLAYI KENDİSİNİ YÜREKTEN TEBRİK EDER HAYATTA AİLESİ VE SEVDİKLERİ İLE BİRLİKTE SAĞLIKLI, MUTLU, BAŞARILI GÜNLER GEÇİRMESİNİ TEMENNİ EDERİZ.
   Rezan Yaşat 2011-03-19  
Afife'ciğim, bu bizim ufaklıkmı. Gurur duydum... Tebrikler...


Sağlık Kategorisine Ait Diğer Haberler

Yeni Hastane Binası Kantini Rekor Fiyata Kiralandı

 Yeni Hastane Binası Kantini Rekor Fiyata KiralandıSiirt Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği tarafından yeni hastane binasının ihaleye çıkarılan kantini rekor bir fiyatla kiralandı..

 • 0 yorum
 • 895 kere okundu

Klimalar Göz Hastalıklarına Davetiye Çıkarıyor

Klimalar Göz Hastalıklarına Davetiye ÇıkarıyorSiirt Medlife Hastanesi Göz Hastalıkları uzmanı Dr. Osman Bahadır klima konusunda uyardı.

 • 0 yorum
 • 493 kere okundu

Organ Nakli İle İlgili Bilinmeyenler

Organ Nakli İle İlgili BilinmeyenlerSiirt Medlife Hastanesi dahiliye uzmanı Dr. Sema Pişkinsüt organ nakli ile ilgili çarpıcı bilgiler verdi.

 • 0 yorum
 • 643 kere okundu

Siirt'e Anjiyo Ünitesi Kuruluyor

 Siirt'e Anjiyo Ünitesi KuruluyorYeni Devlet Hastanesine Anjiyo, Yanık Ünitesi Kardio Vasküler Cerrahi Ünitesi ve Yoğun Bakım Ünitesi Kurulacak.

 • 1 yorum
 • 398 kere okundu

Oruç Tutanlar, Bu Habere Dikkat!

Oruç Tutanlar, Bu Habere Dikkat!Ramazan ayının yazın sıcak günlerine denk gelmesi, serinleten ve susuzluğu gideren gıdaları da gündeme getirdi.

 • 0 yorum
 • 598 kere okundu

Uzman Doktordan Ramazan Uyarası

 Uzman Doktordan Ramazan UyarasıSiirt Devlet Hastanesi'nde Dahiliye Uzmanı Dr. Necip Nas, Ramazan ayının sıcak yaz günlerine rastlaması nedeniyle özellikle yaşlı ve kronik hastalığı bulunanların dikkatli olması uyarısında bulundu.

 • 0 yorum
 • 536 kere okundu

Siirt'te Bir Doktorun Darp Edildiği İddia Edildi

Siirt'te Bir Doktorun Darp Edildiği İddia EdildiSağlık çalışanları, düzenledikleri basın açıklamasıyla Şirvan Entegre Devlet Hastanesinde görevli Doktor İbrahim Batmaz'ın darp edildiğini ileri sürerek olayı kınadı.

 • 0 yorum
 • 561 kere okundu

Siirt'te Böbrek Taşı Kapalı Ameliyat Dönemi

Siirt'te Böbrek Taşı Kapalı Ameliyat DönemiSiirt Devlet Hastanesi'nde hizmete giren Fleksibl Üreterorenoskopi cihazı sayesinde kapalı böbrek taşı ameliyatı uygulanmaya başlandı.

 • 0 yorum
 • 523 kere okundu

Engelliler Sağlık Taramasından Geçirildi

Engelliler Sağlık Taramasından GeçirildiKamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliği tarafından Siirt'te 38 engelli sağlık taramasından geçirildi.

 • 0 yorum
 • 2552 kere okundu

Hepatit A nın kaynağı Türk Narı.

Hepatit A nın kaynağı Türk Narı.SARILIK hastalığının hafif bir türü olan Hepatit A, Türkiye’de yaygın olarak görülüyor.

 • 3 yorum
 • 6430 kere okundu

Ramazan Ayında Dişler Dinlenebilir.

Ramazan Ayında Dişler Dinlenebilir.Koyuncuoğlu: Ramazan orucu diş sağlığı için fırsattır.

 • 1 yorum
 • 6241 kere okundu

Yeni Mahalle'ye Sağlık Ocağı Binası Şart

Yeni Mahalle'ye Sağlık Ocağı Binası ŞartSiirt'in merkezindeki Yeni Mahalle Sağlık Ocağı'nın bulunduğu binada 6 doktor pimapenle ayrılmış yerde görev yapıyor.

 • 0 yorum
 • 10009 kere okundu

Vali Eşi Arzu Aydın, Hastaları Ziyaret Etti

Vali Eşi Arzu Aydın, Hastaları Ziyaret EttiSiirt Valisi Ahmet Aydın'ın eşi Arzu Aydın, Siirt Devlet Hastanesi'nde yatan hastaları ziyaret ederek, geçmiş olsun dileğinde bulundu

 • 0 yorum
 • 9333 kere okundu

Siirt'te Bel Fıtığı Ameliyatında Microcerrahi Dönemi

Siirt'te Bel Fıtığı Ameliyatında Microcerrahi DönemiSiirt Devlet Hastanesi'nde bel, boyun fıtıkları ve diğer omurga disk hastalıklarının da microcerrahi yöntemle tedavi edilmesine başlandı.

 • 2 yorum
 • 11378 kere okundu

300 Milyon Kişinin Taşıdığı Hastalık

300 Milyon Kişinin Taşıdığı HastalıkHer geçen gün kendini iyiden iyiye hissettiren, artış gösteren alerji ve onun tetiklediği astım sessizce ve hızla yayılıyor.

 • 1 yorum
 • 10302 kere okundu

Bilgisayar Kullanımının Yan Etkileri

Bilgisayar Kullanımının Yan Etkileri Bilgisayar kullanımı, el ve bilekleri olumsuz etkileyerek sıklıkla ahşap oymacılığı, tornacılık gibi meslek dallarında ya da örgü, nakış ile ilgilenenlerde görülen bir hastalığın ofis çalışanları arasında da yaygınlaşmasına neden oluyor

 • 1 yorum
 • 14268 kere okundu

Çocuğunuzu Yemek Seçme Derdinden Kurtarın

Çocuğunuzu Yemek Seçme Derdinden KurtarınDiyetisyen Aysen Arıcan, zararın neresinden dönülse kârdır düşüncesiyle anne babalar için bazı çözüm önerileri geliştirerek çocukların beslenmesine olumlu katkılarda bulunmaya çalışıyor.

 • 1 yorum
 • 9408 kere okundu

Sadak’tan Hastalara Geçmiş Olsun Ziyareti

Sadak’tan Hastalara Geçmiş Olsun ZiyaretiSiirt Belediye Başkanı Selim Sadak, Siirt Devlet hastanesi Ortopedi servisinde yatan hastaları ziyaret edip, geçmiş olsun dileklerinde bulundu

 • 3 yorum
 • 6129 kere okundu

Kültürlü Kişiler Daha Sağlıklı

Kültürlü Kişiler Daha SağlıklıMüzelere ve konserlere giden, sanatla uğraşan veya enstrüman çalan insanların hayatlarından daha memnun olduğu ortaya çıktı.

 • 27 yorum
 • 14258 kere okundu

1700 Kayıp İlaç Uyarısı

1700 Kayıp İlaç UyarısıSosyal Güvenlik Kurumu (SGK), 'ödeme listesi' üzerinde yaptığı inceleme sonucunda bin 700 ilacın piyasada bulunmadığını tespit etti

 • 1 yorum
 • 10017 kere okundu

Sözleşmeli Çalışanlara Sevindirici Haber

Sözleşmeli Çalışanlara Sevindirici HaberSağlık Bakanlığından 4/B Statüsündeki sözleşmeli Çalışanlara Sevindirici Haber

 • 3 yorum
 • 12408 kere okundu

´BU KAN SENİ UNUTUR MU?´

´BU KAN SENİ UNUTUR MU?´Kızılay Siirt Şube Başkanlığından Davet Geldi.

 • 4 yorum
 • 10039 kere okundu

DEVLET HASTANESİ UZMAN DOKTOR SAYISI 71´E ULAŞTI

DEVLET HASTANESİ UZMAN DOKTOR SAYISI 71´E ULAŞTISİİRT DEVLET HASTANESİNE YENİ ATAMALAR, HASTANEYE 15 UZMAN DOKTORUN ATAMASI YAPILDI

 • 8 yorum
 • 2806 kere okundu

10 SAATLİK BEBEĞE KESE AMELİYATI YAPILDI

10 SAATLİK BEBEĞE KESE AMELİYATI YAPILDITIP BAYRAMINDA AKŞAM AMELİYATA ALINAN BEBEK SAĞLIĞINA KAVUŞTU

 • 6 yorum
 • 10465 kere okundu

SİİRT´TE İLK DEFA BOYUN AMELİYATIYLA DİSK PROTEZİ TAKILDI

SİİRT´TE İLK DEFA BOYUN AMELİYATIYLA DİSK PROTEZİ TAKILDISİİRT DEVLET HASTANESİNDE BOYUN FITIĞI AMELİYATLARI YENİ TEKNOLOJİ İLE UYGULANMAYA BAŞLANDI

 • 2 yorum
 • 10255 kere okundu

Sigarayı Bırakma Tedavisi Alanlara Müjde

Sigarayı Bırakma Tedavisi Alanlara MüjdeSigarayı Bırakma Tedavisi Alan Hastalar, İlaçlardan Ücretsiz Yararlanacak.

 • 2 yorum
 • 4762 kere okundu

Kelliğe Çare Bulundu

Kelliğe Çare BulunduBilim Adamları, Tesadüfen Kelliğin İlacını Buldu.

 • 5 yorum
 • 4307 kere okundu

ALO 174 GIDA HATTININ TANITIM ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

ALO 174 GIDA HATTININ TANITIM ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYORSiirt İl Tarım Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, ALO 174 Gıda hattı tarım çalışmaları kapsamında; vatandaşlarımız gıdaya ilişkin her türlü şikâyet veya talebi, işletmelerde gördükleri olumsuzlukları Türkiye'nin her yerinden 174'ü çevirerek Tarım ve Köyiş

 • 4 yorum
 • 3146 kere okundu

SİİRT´TE SİGARA BIRAKMA GÜNÜ

SİİRT´TE SİGARA BIRAKMA GÜNÜSiirt Sigara ve Uyuşturucu Maddelerle Mücadele Derneği Başkanı Ertekin: "Eğitime Harcanması Gereken Paraların Sigaraya Harcanması Oldukça Vahim Bir Durumdur"

 • 4 yorum
 • 3408 kere okundu

SİİRT´TE 21 HASTA VATANDAŞA EVDE BAKIM HİZMETİ VERİLİYOR

SİİRT´TE 21 HASTA VATANDAŞA EVDE BAKIM HİZMETİ VERİLİYORSiirt’te yatalak hastalara yönelik evde bakım sağlık hizmetleri veriliyor. Bu hizmetin yılsonuna kadar yaygınlaştırılacağını belirtildi

 • 2 yorum
 • 3779 kere okundu

VALİ ÇOLAK, KAMU GÖREVLİLERİN ESKİ ALIŞKANLIKLARINI BIRAKMALARINI İSTEDİ

VALİ ÇOLAK, KAMU GÖREVLİLERİN ESKİ ALIŞKANLIKLARINI BIRAKMALARINI İSTEDİSiirt Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesini denetleyen Vali Musa Çolak, hasta kayıtlarının bilgisayarın yanı sıra ayrıca kalemle evrak doldurulmasına kızarak, eski alışkanlıklardan vazgeçilmesini istedi

 • 5 yorum
 • 5449 kere okundu

Yağmur Duası Oluyor da, Kar Duası Olmaz mı?

Yağmur Duası Oluyor da, Kar Duası Olmaz mı?Soğuk hava değil "mikrop" hasta ediyor!

 • 26 yorum
 • 15139 kere okundu

TIBBİ MALZEME ELE GEÇİRİLDİ

TIBBİ MALZEME ELE GEÇİRİLDİSiirt İl Jandarma Komutanlığınca, kaçak olarak diş tedavisi yaptığı değerlendirilen bir şahsın evinde yapılan aramada, diş yapımında kullanılan 40 adet tıbbi malzeme ele geçirildi.

 • 1 yorum
 • 2914 kere okundu

Siirt´teki Aile Hekimleri Gerçekten Mağdur mu?

Siirt´teki Aile Hekimleri Gerçekten Mağdur mu?MAĞDURİYET

 • 2 yorum
 • 2404 kere okundu

AĞIZ DİŞ SAĞLIĞI MERKEZİ MÜDÜRÜNE PLAKET

AĞIZ DİŞ SAĞLIĞI MERKEZİ MÜDÜRÜNE PLAKETSAĞLIK-SEN'DEN AĞIZ DİŞ SAĞLIĞI MERKEZİ MÜDÜRÜNE PLAKET

 • 2 yorum
 • 5586 kere okundu

SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜNDEN DUYURU

SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜNDEN DUYURUİl Sağlık Müdürlüğü, kanser ve kanserden korunma, kanserin nedenleri ve belirtileri ile erken tanı çalışmaları konusunda halkın bilgilendirilmesi ve bilinçlendirilmesi amacıyla basın bildirisi yayınladı.

 • 3 yorum
 • 3763 kere okundu

Siirt Diyaliz Merkezinin Acı Veren Yetersizliği - (Okuyucu Mektubu)

Siirt Diyaliz Merkezinin Acı Veren Yetersizliği - (Okuyucu Mektubu)SİİRT DİYALİZ MERKEZİNİN ACI VEREN YETERSİZLİĞİ

 • 3 yorum
 • 4743 kere okundu

Sağlık Müdürlüğüne Özürlü Personel Alınacak

Sağlık Müdürlüğüne Özürlü Personel AlınacakSAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜNE ÖZÜRLÜ PERSONEL ALINACAK

 • 2 yorum
 • 2894 kere okundu

Tavuk Etindede Virüs Çıktı

Tavuk Etindede Virüs ÇıktıTavuk etlerinde salmonella ve listeria bakterisi olup olmadığı konusu tartışma yaşattı

 • 1 yorum
 • 3002 kere okundu

Hazır Kıyma Alınmaması Konusunda Vatandaşlar Uyarıldı

Hazır Kıyma Alınmaması Konusunda Vatandaşlar UyarıldıSiirt Tarım İl Müdürlüğü, vatandaşları hazır kıyma almaması konusunda uyardı.

 • 4 yorum
 • 2063 kere okundu

Ethem Sancak: Artık Zengin Değilim

Ethem Sancak: Artık Zengin DeğilimSancak, 'Eskiden ilk 20 zenginden biriydim, şimdi sondan yirminciyim' - Star Gazetesi ve Kanal 24'ün sahibi iş adamı Ethem Sancak, 2015'te TÜSİAD'ın b

 • 8 yorum
 • 544 kere okundu

Hakem Yılmaz Butur, Siirt56´yı Ziyaret Etti

Hakem Yılmaz Butur, Siirt56´yı Ziyaret EttiTarafsız haberciliğiyle gönüllere taht kuran Siirt56'yı ziyaret eden Yılmaz Butur, çalışmalarımızda başarılar diledi.

 • 11 yorum
 • 706 kere okundu

   
Siirt Yerel Medyası, İnternet Haberciliği ve Muhammed Kurt  

KÖŞE YAZARLARIRSS © 2010-2019 Siirt, Siirt56 Haber | Siirt Haberleri
Site içeriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır

Siirt 56