• Şuan Sitemizde 47 Kişi Haber Okuyor.
  • Özlem Cansevdi

  • Kendi Penceremden Yazıyorum

  • 17209

Özlem Cansevdi

DÜNYA ÇEVRE GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN

 1972 yılında İsveç'in Stockholm kentinde Birleşmiş Milletler Çevre Konferansında alınan bir kararla 5 Haziran günü Dünya Çevre Günü olarak kabul edilmiştir.

 Çevremizi korumada ve sahiplenmede ne yazık ki yeterince bilinçli davranamıyoruz. Seneler akıp geçtikçe görüyoruz ki bizlerle birlikte çevremiz de yaşlanıyor, yıpranıyor, tükeniyor. Bilinçli çevreci olmak, sadece belirli gününde hatırlamak, yazılar yazmak, yazılanı okumak değil; yılın her gününde geleceğimizi düşünerek davranışlarımızı çevrenin istediği şekilde kontrol etmektir.

 Bakın çevrenin tanımı bilimsel olarak nasıl geçiyor: Çevre, insanların ve diğer canlıların yaşamları boyunca ilişkilerini sürdürdükleri ve karşılıklı olarak etkileşim içinde bulundukları, fiziki, biyolojik, sosyal, ekonomik ve kültürel etkilerle içinde yaşadığımız doğal ortamdır. Yani bizler için vardır.

 Denizlerimizde bulunan katı ya da sıvı atıklar, soluduğumuz havanın toz bulutu şeklini alması, suyumuzun giderek azalması, bizlere çevrenin ve çevre etmenlerinin acımasızca kullanıldığını gösteriyor. Kendi evlerinde temizliği had safhada tutanlar maalesef çevre temizliğinde aynı tutumu göstermiyorlar. Fabrikaların zararlı atıklarının evrensel bir sorun olması dışında bir de bulunduğu evin dışını, apartmanı, dolayısıyla insanların yaşama alanı olan her yeri kirleterek, çevreye zarar verenleri görüyorsunuzdur. Kimi uyarılarda bulunarak kimi de sadece kendi kendine üzülerek şahit oluyordur bu vahim duruma.

 Bilinçli toplum oluşmasının en büyük etkeni çocuklar ve de gençler ise, bu bilinci onlara aktarabilecek en önemli etken ebeveynlerdir.  Aileler örnek teşkil edecek davranışlar sergilemezse yeni nesilden de pek bir şey beklenemez ve günümüz koşullarından çok daha kötü durumlarla karşılaşabiliriz.

 Siirt'imizin havası da suyu da değişti bilirsiniz.

 TUİK 2009 yılı son çeyrek verilerine göre: Bu dönemde PM10* ortalamaları incelendiğinde, KVS değeri ve ilk seviye uyarı eşiği Adıyaman, Elazığ, Gaziantep, K.Maraş (Elbistan), Rize, Siirt, Batman ve Kilis te aşıldığı kaydedildi.

 Yani, Başbakanlığa bağlı TUİK (Türkiye İstatistik Kurumu) verilerine göre Siirt bilhassa ısınmak için kullanılan yakıtların yaydığı duman ve beraberindeki gazlardan en fazla etkilenen ilk on şehir içinde görünüyor.

* PM10; çapı 10 mikrometre altındaki partiküler maddelerdir.

 Bu durumun en büyük sebebi ilimizde kış aylarında kalitesiz yakıt kullanmak, sobalardan ve kaloriferden yayılan gazlar olarak düşünülmektedir. Dolayısıyla sağlık problemleri giderek artmakta güzel Siirt’imiz her geçen gün dumana boğulmaktadır. Emin kardeşimin makinasından çıkan fotoğraflar kelimelerin ifade edemeyeceği bir çok olguyu gözler önüne seriyor.

 

 Peki, ne yapılmalı? Çevreyi, kendi çevremizi hoyratça kullanmamak, memleketimize, ülkemize sahip çıkmak için nasıl çaba sarf etmeli?

·        Yakıtımızın yüksek miktarda kükürt içermemesine dikkat etmek,

·        Suyu; bir gün tükeneceğini hatırlayarak dikkatli kullanmak,

·        Yeşil alanlarımızı çoğaltmak,

·        Her alana her çöpü atmamak (her çöpten kastım; örneğin pillerin içindeki kimyasallar toprağa ve suya karışarak bize zehir olarak döneceğinden açığa atılmamalı)

·        Gereksiz yere elektrik enerjisi kullanmamak,

·        Gidilebilecek yakın yerlere yaya giderek, egzoz gazı atılımını azaltmak,

·        Kullanılmış kâğıtları geri kazanmaya çalışmak,

·        Bahçelerde kimyasal gübre yerine organik atıklarını (bitki-hayvan atıkları) tercih etmek vb...

 Aslında sıralanabilecek birçok madde mevcut, bunların tamamına dikkat edemezsek bile birkaçına, elimizden geldiğince uyum gösterirsek inanıyorum ki çevremizin bizden şimdiki kadar şikâyeti olmaz.

                         HEPİNİZİN ÇEVRE GÜNÜNÜ KUTLUYOR, TEMİZ BİR ÇEVRE DİLİYORUM...

 Saygılarımla.

 

 Özlem CANSEVDİ
 Siirt56 / 05-06-10Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Siirt56.com sorumlu tutulamaz.

Ad Soyad

Yorum

  • Toplam Yorum
  • 1 / 0 Sayfa 1

YORUMLAR

   zehra 2010-06-13  
çevremizin değerini ne kadar biliyoruz? küresel ısınma var bunun sonu ne olacak insanlar ya biraz düşüncesiz yada başkalarının bir çözüm bulmasını bekliyor ama şimdiki hayatı biz yaşıyorsak eğer yarınlarıda bizim kanımızdan olan birileri yaşayacak ve onlar sahilde güneşlenip denize giremeyecek vahim bir tablo gibi herkes bu konuya biraz daha dikkat etse sorunlar azalacaktır.
   Duygu 2010-06-07  
Güzel kardeşim hayatımızı son derece etkileyen konuya değinmişsin öncelikle teşekkür ederim.Çevre bilinci tam yerleşememiş bir ülkede yaşıyoruz malesef,hele ki kendi memleketimizde buna çok şahit oluyoruz aynen fotoğraflarında olduğu gibi,güzel sağlıklı bir yaşam için doğayı korumalıyız unutmayalım ki biz doğayı kordukça doğada bizi koruyacakatır. Sevgilerimle...
   Gülşah_SiÜ 2010-06-06  
Özlemciğim yazın gerçekten güzel. en önemlisi de sadece siirt'in değil tüm dünyanın en büyük ve en önemli sorununu ele alman.Canı gönülden tebrik ediyorum seni.Sonraki yazılarında da bu denli önem arz eden konulara değineceğine şüphe yok.Umuyorum ki biz duyarlı okuyucuların sana destek verecek ve daima yanında olacağız...
   Emin SADIK 2010-06-06  
Önemli bir konuyu ele almışsınız.
Ama sadece Siirt'in değil Siirt içinde yaşayan insanlarda nefes almakta zorluk çekiyor...
Kaçak akaryakıt ve kömürden çıkan dumanları ne yazık ki yine biz yutuyoruz...DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ KUTLANACAK

Çevre ve Orman İl Müdürlüğü tarafından 7 Haziran 2010 Pazartesi günü “Dünya Çevre Günü” etkinlikleri düzenlenecek. Ticaret ve Sanayi Odası Toplantı Salonunda gerçekleştirilecek etkinliğin başlama saati 14.00 olarak belirlenmiş bulunuyor.

Tanıtım gösterileri, konuşmalar, sunu yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesi, atık pil toplama yarışmasında dereceye girenlerin ödüllendirilmesi gibi etkinliklerin yer alacağı “Dünya Çevre Günü” “Ulusal Çevre Andı”nın okunmasıyla noktalanacak.

SON YAZILARI

İNDİRİM TÜRK MÜZİK KÜLTÜRÜ VE GÜNÜMÜZ GENÇLERİ MERHABALAR, YOLCULUK NEREYE? KOMŞUSUNU TANIYANINIZ VAR MI? Vali Çolak, Siirt'e Yeni Bir Soluk Getirdi Canım Babam BİL KENDİNİ (ÖĞRENCİLERE İTHAFEN) ZALIM GURBET DÜNYA ÇEVRE GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN MERHABALAR

Ethem Sancak: Artık Zengin Değilim

Ethem Sancak: Artık Zengin DeğilimSancak, 'Eskiden ilk 20 zenginden biriydim, şimdi sondan yirminciyim' - Star Gazetesi ve Kanal 24'ün sahibi iş adamı Ethem Sancak, 2015'te TÜSİAD'ın b

  • 23 yorum
  • 226034 kere okundu

Hakem Yılmaz Butur, Siirt56´yı Ziyaret Etti

Hakem Yılmaz Butur, Siirt56´yı Ziyaret EttiTarafsız haberciliğiyle gönüllere taht kuran Siirt56'yı ziyaret eden Yılmaz Butur, çalışmalarımızda başarılar diledi.

  • 25 yorum
  • 200038 kere okundu

   
Siirt Yerel Medyası, İnternet Haberciliği ve Muhammed Kurt  

KÖŞE YAZARLARIRSS © 2010-2014 Siirt, Siirt Haber | Haberleri | Haberler
Site içeriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır

Siirt 56