• Şuan Sitemizde 62 Kişi Haber Okuyor.
Reklam
  • M.Şakir Özmazı

  • sakir.56@hotmail.com

  • 2568

M.Şakir Özmazı

ZAMANA YENİK DÜŞEN MESLEK: SEYYAR LİMONATACILIK

 

Zamana Yenik Düşen Meslek: Seyyar Limonatacılık
 
Limonata, dünün gazozu ya da kolasıydı. Özellikle yaz aylarının sıcak günlerinde limonatacıya büyük rağbet olurdu. Limonata, sıcak yaz günlerinin vazgeçilmez, sevilen ve aranılan içeceklerinden birisiydi gazoz ile kola hayatımıza girmezden önce. Aslında Limonata evlerde ikram kültürünün de bir parçasıydı.
 
Limonatanın Bilimsel Faydaları
Bugün büyük marketlerde küçük bakkallarda asitli içecekler revaçta ise de Tenk ve nazo gibi toz limonatalar çok satılıyorsa da hiçbir zaman limonatanın yerini tutamaz. Zaten sağlık yönünden limonatanın bilimsel faydaları ispatlanmış. Yürütülen bilimsel çalışmalar neticesinde yaz aylarının en lezzetli ve serinletici içeceklerinden olan limonatanın, böbrek taşı oluşumuna karşı da etkili olduğu ve böbrek kumu  veya böbrek taşı oluşumunun önlenmesine, ayrıca halsizliğin giderilmesine yardımcı olduğu ispatlanmıştır.
 
 
Sırtında Güğüm Elinde İbrik Gezgin Limonatacı
Şimdilerde unutulmaya yüz tutmuş seyyar limonatacımız vardı. İsmet Yeşilgül. 1949 doğumlu. 10 yaşında çocukken başlar bu işe. Çok değil daha birkaç yıl öncesine kadar çarşı sokakta rast gelirdiniz. Hatırlarsanız baştan aşağı beyaz ve otantik elbise giyerdi. Sırtında özel sarı pirinçten güğümü vardı kocaman. Limonata istediğinizde fişeklik gibi beline bağladığı süslü bardak göğüslüğünden ince uzun bardak çıkarırdı. Müşteriye limonata vermeden önce elindeki ibrikten su doldurarak çalkalar ve eğilerek doldururdu. Konsepti tamamlayan sırtında taşıdığı güğümün kapak tarafına iliştirdiği yapay rengârenk çiçeklerdi.
 
Çocukluğumda, rahmetli babamın elimden tutup gezdirdiği zamanlarda içecek olarak nedense hep limonata istemişimdir. Limonatayı sevdiğimdendi belki de. Gerçi o zamanlar sadece gazoz yeni yeni hayatımıza girmişti. Kola falan yoktu o zamanlar. Ben Limonatacı İsmet Abi’yi hayranlıkla izlerdim. Çocuk aklımla giyimi ilginç geliyordu bana. Bu hali ile beni seyre iterdi. Bardağı doldururken çıkardığı ses ile serinlerdik adeta. Bardaklarını şakırdatması da ayrı renk katardı müşteri çekme adına.
 
Geceden kendi elleriyle hazırladığı limonatayı kırdığı buz parçaları katardı ve Bismillah diyerek yola düşerdi sıcaklar bastırınca. Derinden gelen puslu sesiyle “Liiiiimoooooonnnnnn” diye yankılanırdı çarşıda. Çarşı çarşı gezerdi bıkmadan usanmadan. Nafaka temini için gösterdiği gayret takdire şayandı. Tembelliğe alışıp “iş yok ki yapayım” diyenlere en güzel örnekti. Astım, Böbrek rahatsızlığı ve en son geçirdiği kalp ameliyatından sonra ara veriyor mesleğe. Bir süre işportacılık yapsa da severek gönül verdiği bu meslekten kopamıyor ve tekrar işe kaldığı yerden devam ediyor.
 
Kola ve gazoz, limonataya olan rağbeti yok denecek kadar azaldıysa da yılların seyyar limonatacısı İsmet Abi hala ayakta ve sıcaktan bunalanları serinletmeye devam ediyor. Nerede mi? Şimdi Güres Caddesi Mumay’ların inşaat alanı önünde kurduğu tezgâhta dizdiği termoslarda Vişne, Şalgam Suyu ve Limonata satışı yapmakta ilerlemiş yaşına rağmen ve gençlere taş çıkartırcasına. Sırtında taşıyamadığı güğüm yerine kopamadığı bu meslekten de geri kalmadan sadakat gösterircesine devam etmenin mutluluğunu yüzünden okumak da mümkün.
 
Çocukluğunuzun o güzel lezzetini yeniden arıyorsanız eğer susuzluğunuzu gidermek için şöyle ferahlatıcı buz gibi bir limonataya ne dersiniz? O zaman vakit kaybetmeden işine yıllarını veren İsmet Abiye uğrayınız.
 
Şimdiden Afiyet olsun.
 
29.07.2010
M.Şakir ÖZMAZI
sakir.56@hotmail.comBu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Siirt56.com sorumlu tutulamaz.

Ad Soyad

Yorum

  • Toplam Yorum
  • 1 / 0 Sayfa 1

YORUMLAR

   sahra sarı 2014-10-06  
ey siirt hakısı gördügünüz gibi ismet amcamız limonatacısı cokk harıka szlere bu icmesi tavsiye ederim
   sahra özdemir 2014-10-06  
ismet beyi saygılarımızla yolluyoruz limonatası harika szleri de tavsiye ederiz
   M.Recep ÖGETÜRK 2010-08-05  
SEVGİLİ ŞAKİR ABİ ÇOK GÜZEL YAZMIŞSIN ELLERİNE VE YÜREĞİNE SAĞLIK ALLAH BÖYLE GÜZEL YAZILARI SENİN DİLİNDEN VE ELİNDEN EKSİK ETMESİN
   özlem can 2010-07-30  
limonata tercih ettiğim ikinci güzel içecek:) bir ayran bir de limonata.yaz aylarının ferahlatıcı içeceği bana göre.çok güzel anlatmışsınız abi,yüreğinize sağlık.ismet abiye de bol kazançlı,sağlıklı günler dilerim :)

SON YAZILARI

NEREDE O ÇOCUKLUĞUMUZUN ESKİ OYUNLARI? SİİRT´TE GENÇ YAZARLAR YETİŞİYOR SİİRT´TE ANLATILAGELEN FABL ÖRNEKLERİ ERBAİN VEYA DEYİŞİMİZLE: ARP´ENİYE EĞİTİM KAHRAMANI ÖĞRETMENİM: GÜLİSTAN KAHRAMAN SONBAHARDAKİ MİSAFİRİMİZ TAHHAN AMCA SİİRT´TE BAKIRCILIK VE BAKIRCILAR ÇOCUKLUĞUMUZDA BAYRAM COŞKUSU GİZEMLİ KAPILAR MELEDE ATEŞİ GELENEĞİMİZ

Ethem Sancak: Artık Zengin Değilim

Ethem Sancak: Artık Zengin DeğilimSancak, 'Eskiden ilk 20 zenginden biriydim, şimdi sondan yirminciyim' - Star Gazetesi ve Kanal 24'ün sahibi iş adamı Ethem Sancak, 2015'te TÜSİAD'ın b

  • 8 yorum
  • 455 kere okundu

Hakem Yılmaz Butur, Siirt56´yı Ziyaret Etti

Hakem Yılmaz Butur, Siirt56´yı Ziyaret EttiTarafsız haberciliğiyle gönüllere taht kuran Siirt56'yı ziyaret eden Yılmaz Butur, çalışmalarımızda başarılar diledi.

  • 11 yorum
  • 596 kere okundu

   
Siirt Yerel Medyası, İnternet Haberciliği ve Muhammed Kurt  

KÖŞE YAZARLARIRSS © 2010-2019 Siirt, Siirt56 Haber | Siirt Haberleri
Site içeriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır

Siirt 56