• Şuan Sitemizde 84 Kişi Haber Okuyor.
Reklam
  • M.Şakir Özmazı

  • sakir.56@hotmail.com

  • 2141

M.Şakir Özmazı

SİİRT´TE GENÇ YAZARLAR YETİŞİYOR

SELAMİ DEĞER LİSESİ’NDE YAZARLIK KULÜBÜ

 

Geleceğin yazarlarının yetişmesine katkıda bulunmak, ülkesini, milletini seven bireyler yetiştirmek amacıyla yola çıkan Selami Değer Lisesi’nin “Yazarlık Kulübü” geleceğin yazarlarını yetiştiriyor. Dünya çapında 500 milyon kullanıcısı bulunan ve üye sayısı gün geçtikçe artan dünyanın en büyük sosyal paylaşım sitesi Facebook’ta yeni bir grup da oluşturmuşlar. Grubun kurucusu Edebiyat Öğretmeni Serkan Yıldırım, grup Yöneticileri ise kulüp üyelerinden Halil Bavli, Nazlı Özhelvacı, Muhammed Sait Bildik ve Rüçhan Apari. Grubun şimdilik 682 üyesi bulunmaktadır. Siirt ölçeğinde azımsanmayacak bir üye sayısı.

 

Sanatı, edebiyatı, okumayı, yazmayı ve paylaşmayı seven kişileri bir araya getirmek, üyelerine kendilerini tanıtma, yazılarını yayınlayabilme ve aralarında iletişim kurabilme imkânı oluşturmak amacıyla kurulmuş Yazarlık Kulübü. Şimdilerde adlarına yeni bir unvan katarak altın kadar değerli “Altın Kalemler” namıyla edebi yollarına devam ediyorlar.

 

 

Duyguları, Umutları ve Hatta Hüzünleri Yazmak

 

Yazmak en soylu eylemdir. “Biz bu dünyaya gözlerimizi kapadığımızda adımızı anacakları yazdıkların olmalı” diyor bir yazar. İnternet her ne kadar hayatımızı kuşatıp bizi bir nebze esir aldıysa da kitap dostluğunun sıcaklığını vermiyor nedense. En hakiki dost olan kitabı elden bırakmamalı bence. Kitap okuma işiyle aramızı hiç açmamalı ve mesafe koymamalıyız. Yazmak için mutlaka okumak lazım. Hiç kitap okumadan şair olanı, yazar olanı duydunuz mu? Yazmak,  eylemdir. Yazmak, sanattır. Kısacası Yazmak hayattır. Beyin, ruh-kalp üçlüsüyle yapılabilen kalem ve kâğıt işbirliğiyle eda edilen bir eylemdir yazmak. İnsan yazdıkça kendini olgunlaştırır, kendine yeni ufuklar açar ve kendine öz güvenini artırır. Ne zaman, nasıl ve neyi yazacağını bilemez çoğu zaman yazan. Yazdıktan sonra da farkına varamaz nasıl yazdığının. Bakmış ki nakış gibi işlemiş kâğıdı.

 

 

Siirtli Şair ve Yazarları Okumak

 

Siirt’in bağrından çıkan Üstadlarımızdan Tillo’lu Sultan Memduh Hazretlerinin 47.000 beyitlik divanı, İbrahim Hakkı Hazretlerinin Marifetnamesi, Molla Halil El Isırdi Hazretlerinin Nehcül Enam’ı, Şeyh Celalaeddin Kardeş Hocaefendinin paha biçilmez eserleri Siirt’e gelerek ilmi münazaralarda bulunan Said-i Nursi Hazretlerinin risaleleri ve daha bilmediğimiz nice gönül erbabı Hak Dostlarının bıraktıkları telifleri araştırınız.

 

 

“Beyaz Bir Kent: Siirt” sözüyle memleketi betimleyen Söz Üstadı Hilmi Yavuz’u, 40 eserinden özellikle “Yıldızlarla Uyumak” ve “Sefer Tası” adlı kitaplarıyla Mehmet Nuri Yardım’ı, yarım asırlık Gazeteci-Yazar Cumhur Kılıççıoğlu’nu, Siirt’in basın duayeni Ahmet Arıtürk’ü okuyun.

 

 

Siirt Müftüsü Ömer Atalay’ın 1940’ta kaleme aldığı Siirt Tarihi ile 60 yıl sonra özellikle şehir tarihi olarak Bekir Sami Seçkin in ciddi bir araştırması olan “Başlangıçtan Günümüze Siirt Tarih”ini, M.Yavuz Arıtürk’ün "Ölümün Aslı yok" ve "On binlerin İhaneti" isimli iki kitabını, Siirt Kültürüne önemli katkıda bulunan şair ve yazar hemşerimiz Siirtli Eski Parlamenter Sururi Baykal’ın en son kitabı Ğennoyiti’s Siirdi (Siirtlinin Şarkısı)nı, Berroce’yi okuyun.

 

 

Siirt in yetiştirdiği Türkiye çapındaki önemli bilim adamlarından Profesör Doktor Sait Kemal Mimaroğlu’nun kendi branşında yazdığı ders kitapları yanında, Siirt i anlatan Doğan Mahallesini (Holaniye Mahallesi) göreceğiniz "Çarnaçar Mahallesi" adlı Romanı mutlaka bulun ve okuyun. Ve daha aklıma gelmeyen bilmediğimiz nice Siirtli Şair ve yazarları okuyun.

 

 

Bu güzel insanlar kalem yalamışlar ve yüreklerinden süzülenleri, bazen aşka bazen de hayata dair yazılar yazmışlar.

 

 

Yaşadıkları eski dönem şair ve yazarları bir göz önüne getirsek ne şartlarda yazdıklarını tahayyül edebiliriz. Mum ışığında yazmışlar. Evet, evet mum ışığında. Bir yazarın ifade ettiği gibi “Mum ışığı ile yazdılar bizler floresan ışığı ile okumuyoruz.” Okumamak için bahaneler sunacağımıza okumak için Bismillah deyiversek.

 

 

 

SONSÖZ YERİNE ONLARIN DİLİYLE “ALTIN KALEMLER”

 

Hazan yapraklarının dökmeye yüz tuttuğu 2009’un Eylül ayına tekabül ediyordu.

 

İlham perilerinin akın akın gark ettiği anımıza denk gelmişti. İçimize işlemeyi bekleyen nice cevherler vardı ki henüz güneşin mutluluk saçan kıvılcımlarıyla buluşmamıştı. İşte sonunda hünerli ellerin kalemlere teslim olma vakti gelmişti.

 

Yazarlık kulübü olarak yaklaşık üç yıldır edebiyat alanında eğitim görmekteyiz. Öncelikle Serkan Yıldırım hocamız tarafından kürsüde konuşma alışkanlığı kazandık ilk haftalarda masal, deneme, hikaye, skeç, fabl, anı, günlük türünde yazılarımız oldu. Sonra ki dönemlerde ise daha çok şiir yazma üzerine yoğunlaştık. Her haftamız bir öncekinden daha dolu ve bol etkinliklerle geçti. Yazdıklarımız konusunda şimdilik çok fazla iddialı olmasak da ilerleyen zamanlarda daha iyisini başaracağımıza inanıyoruz.

 

Yazar olmak bir çembere sığmak değil, tam aksine hayal yelpazemizi geniş tutup özgür kuşların bile aşamadığı engin semaları aşma cesareti göstermektir. Başta birer tohum gibiydik yazdıkça geliştik, geliş-tikçe meyvelerimizi verdik, olumsuz eleştiri alsak da mutluluğunu tatmayı bildik. Biz yazmazsak ölürüz di-yen yazarlarımızın peşinden koştuk ve başardık da...

 

Bize rehberlik eden Hocamız; En zor anlarımızın en rahat nefes alışı en dar sokaklarımızın en geniş düşünceleri oldu.

 

 

 

 

Şems olmasaydı Mevlana şair olabilir miydi?

 

Rehberiniz bu işin erbabı olan Serkan Yıldırım olunca demek oluyor ki iyi yoldasınız.

 

Sizleri tebrik eder başarılarınızın devamını dilerim.

 

En yakın sürede yazdıklarınızı kitap haline getirmenizi acizane tavsiye eder, geleceğin yazarları şairleri olarak görme temennisiyle.

 

 

Yolunuz ve bahtınız açık ola…

 

M.Şakir ÖZMAZI

sakir.56@hotmail.comBu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Siirt56.com sorumlu tutulamaz.

Ad Soyad

Yorum

  • Toplam Yorum
  • 1 / 0 Sayfa 1

YORUMLAR

SON YAZILARI

NEREDE O ÇOCUKLUĞUMUZUN ESKİ OYUNLARI? SİİRT´TE GENÇ YAZARLAR YETİŞİYOR SİİRT´TE ANLATILAGELEN FABL ÖRNEKLERİ ERBAİN VEYA DEYİŞİMİZLE: ARP´ENİYE EĞİTİM KAHRAMANI ÖĞRETMENİM: GÜLİSTAN KAHRAMAN SONBAHARDAKİ MİSAFİRİMİZ TAHHAN AMCA SİİRT´TE BAKIRCILIK VE BAKIRCILAR ÇOCUKLUĞUMUZDA BAYRAM COŞKUSU GİZEMLİ KAPILAR MELEDE ATEŞİ GELENEĞİMİZ

Ethem Sancak: Artık Zengin Değilim

Ethem Sancak: Artık Zengin DeğilimSancak, 'Eskiden ilk 20 zenginden biriydim, şimdi sondan yirminciyim' - Star Gazetesi ve Kanal 24'ün sahibi iş adamı Ethem Sancak, 2015'te TÜSİAD'ın b

  • 8 yorum
  • 27712 kere okundu

Hakem Yılmaz Butur, Siirt56´yı Ziyaret Etti

Hakem Yılmaz Butur, Siirt56´yı Ziyaret EttiTarafsız haberciliğiyle gönüllere taht kuran Siirt56'yı ziyaret eden Yılmaz Butur, çalışmalarımızda başarılar diledi.

  • 11 yorum
  • 27125 kere okundu

   
Siirt Yerel Medyası, İnternet Haberciliği ve Muhammed Kurt  

KÖŞE YAZARLARIRSS © 2010-2014 Siirt, Siirt56 Haber | Siirt Haberleri
Site içeriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır

Siirt 56