• Şuan Sitemizde 31 Kişi Haber Okuyor.
  • İsmet Nakipoğlu

  • ismetnakipoglu@yazarvizor.com

  • 76237

İsmet Nakipoğlu

´BOTAN´IN ÖYKÜSÜ´ KONULU FOTOĞRAF SUNUSU

 

22 Nisan 20011 Cuma akşamı, Ankara da ki Fotoğraf Sanatı Kurumu (FSK)’nin iki konuğundan biri ben; diğeri ise şu sıralar Tekirdağ’da yaşayan Dermatoloji Uzmanı Dr. Şule Öncel’di.


Şule hanımın Siirt’te bulunduğu sıralarda fotoğrafladığı “Botan Öyküsü” konulu sunumunu izlemek üzere; Siirt Fotoğraf ve Sanat Derneği Başkanı olmanın ötesinde fotoğraf dostları olarak aralarındaydım.


Dr. Şule Öncel’in doğa ve fotoğraf serüveni, 1999 yılında rahmetli çini ustası Sıtkı Usta ile Frig Vadisi, Kayzer Dağı doğa yürüyüşü ile başladı. Gezdiği, gördüğü yerleri fotoğraflama ihtiyacı duydu.  2001 yılında FSK’dan Temel Fotoğraf Eğitimi alarak fotoğrafçılığa adım attı ve FSK gezilerine katılarak fotoğraflarını farklı mecralarda paylaştı.


Türkiye’nin hemen hemen bütün yükseltilerini gezdikten sonra 2004 yılında Nepal Everest Ana Kampı ve Kalapatar Zirvesi yaptı. Daha sonra Kuzey Kafkasya Elbruz dağına gitti.


2010 yılında görevi nedeniyle Siirt’te bulunduğu sırada tanıştık. Siirt Fotoğraf ve Sanat Derneğine üye oldu. Birlikte doğa yürüyüşleri ve gezileri düzenleyerek Siirt’in birçok yerini fotoğraflayarak gezdik. Kendisinden doğa yürüyüş disiplini ve fotoğraf konusunda çok şey öğrendik. 2010 Kasım ayından beri Tekirdağ’da görev yapsa da her daim rehberimiz oldu. Ve olmaya devam edecek.


“Botan’ın Öyküsü”  konulu fotoğraf sunusun da Botan’dan doğal görüntüler ile çevre köylerin insan ve çocuk portreleri sergilendi. Bu muhteşem sunudan izleyiciler büyülendi. Gerçekten bu sunumu izlerken sanki Botan Vadisinin etrafında yürüyormuş hissine kapıldım. Bölge gerçeklerini yansıtan bu fotoğraflar sanki yıllardır Botan yöresinde yaşayan birinin objektifinden çıkan eserlerdi. Ben yıllardır araştırma yaptığım bu vadide yaşadıklarımı bu sunuda tekrar yaşadım. Gerçekten böyle bir sunuyu hazırlayan bir sanatçı sanatın Nirvana’sında olmalı ki böyle gerçekçi ve muhteşem eserler verebilsin. “Botan’ın Öyküsü”  sunumunun ardından gerçekleştirdiği söyleşisinde, Botan nehir uygarlıkları ve insanının sevgisini izleyicilerin yüreğine samimi bir dille Kadim Botan nehri gibi akıttı. .O yöreyi en güzel şekilde anlattığı için bir Mezopotamyalı olarak çok teşekkür ediyorum. Bu muhteşem fotoğraf sunusu bende Botan’ı fotoğraflayarak tekrar sorgulama isteği uyandırdı.


Bu sunumun ardından benimde naçizane bir Botan sunumum ve kısa bir söyleşim oldu. Bu sunumda
“İnsanlığın en önemli buluşları neden Mezopotamya da keşfedildi?


Neden ilklerin anayurdu hep Mezopotamya oldu?”


Sorularına cevap bulmaya çalıştık.


Bu sunuma katılmak kendi adıma onur vericiydi. Misafirperverliğinden ötürü FSK Başkanı Ahmet Bozkurt’, FSK Yönetim Kurulu Üyesi Kıymet Gözek’e, tüm fotoğraf sevdalılarına ve sevgili dostum Şule Öncel Öztop’a en içten teşekkürlerimi sunuyorum.

 

İsmet Nakipoğlu

 

 

 

 

 

 

BOTAN IN ÖYKÜSÜ - SİİRT BOTAN ÇAYI - BOHTA

 Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Siirt56.com sorumlu tutulamaz.

Ad Soyad

Yorum

  • Toplam Yorum
  • 1 / 0 Sayfa 1

YORUMLAR

SON YAZILARI

Tarihin İlk Genetik Mühendisleri ´Botan´ın Öyküsü´ Konulu Fotoğraf Sunusu Promethus ve Kawa'dan Gelen Ateş: NEWROZ NEHİR UYGARLIKLARI: MEZOPOTAMYA SİİRT BATTANİYESİNİN AKREP KAPANI OLMA ÖZELLİĞİ NAR Ben Kimim?

Ethem Sancak: Artık Zengin Değilim

Ethem Sancak: Artık Zengin DeğilimSancak, 'Eskiden ilk 20 zenginden biriydim, şimdi sondan yirminciyim' - Star Gazetesi ve Kanal 24'ün sahibi iş adamı Ethem Sancak, 2015'te TÜSİAD'ın b

  • 22 yorum
  • 185296 kere okundu

Hakem Yılmaz Butur, Siirt56´yı Ziyaret Etti

Hakem Yılmaz Butur, Siirt56´yı Ziyaret EttiTarafsız haberciliğiyle gönüllere taht kuran Siirt56'yı ziyaret eden Yılmaz Butur, çalışmalarımızda başarılar diledi.

  • 25 yorum
  • 157501 kere okundu

   
Siirt Yerel Medyası, İnternet Haberciliği ve Muhammed Kurt  

KÖŞE YAZARLARIRSS © 2010-2014 Siirt, Siirt Haber | Haberleri | Haberler
Site içeriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır

Siirt 56