• Şuan Sitemizde 62 Kişi Haber Okuyor.
Reklam
  • Hayrettin Amcaoğlu

  • h.amcaoglu@siirt56.com

  • 1805

Hayrettin Amcaoğlu

SEMT PAZARIMIZI İSTİYORUZ

Sanırım Türkiye’nin en kalitesiz ve en pahalı sebze ve meyvesini biz yiyoruz. Adana’dan, Mersin’den Türkiye’nin dört tarafına yollanacak meyve ve sebzeler, kalitelerine göre kümelere ayrılmakta, en kalitesizleri Siirt’e gönderilmekte; çünkü bunlar daha ucuz, memleketimin kabzımalları daha çok para kazanmalı. Zaten başka ilin adamları da bunların kalitesini beğenmiyor. Böylelikle kalitesiz ve ucuz sebze, meyveler Siirt’e getirilmekte, bunlar en kaliteli malların fiyatında burada satılmakta. Alan da razı veren de; ancak olan biz Siirtlilere oluyor. Olayı örneklersek, karpuzun en kalitesizi ve ucuzu buraya yollanacak, böylelikle Adanalı çiftçi, kötü ürününe pazar bulmuş, Siirtli kabzımal da ucuz malı, pahalı fiyata satarak haksız kazanç almış; Siirt halkı da en kalitesiz karpuzu, en kaliteli karpuz fiyatına evine götürmüş oluyor. Kurtalan ilçemiz, bildiğiniz üzere il merkezine 30, Batman iline 60 km mesafede. Ancak Kurtalan esnafı, Siirt’teki sebze ve meyveleri beğenmediğinden sebzesini Batman’dan temin etmektedir. Bu durum bile Türkiye’nin en kötü ve pahalı sebze ve meyvesini bizlerin alıp evlerimize götürdüğümüzü gösteriyor. Böyle gelmiş, böyle mi gitmeli?

 

Mehmet, köyünün efendisiydi. Her türlü ihtiyacını, tarlasından alıyordu. Kendi ekiyor, kendisi yiyor, tarlasından gelen kamyon kamyon üzümleri, domatesleri satarak para da kazanıyordu. Sonra Doğu’nun makûs talihi, Mehmet’in yakasına yapışıyor, bir türlü bırakmıyordu. Köyü bozulan, huzursuz kalan Mehmet, Siirt’in yolunu tutmalıydı. Mehmet, memurluk yapamayacağına, zanaatkâr olamayacağına göre karnını nasıl doyurmalıydı? Soluğu semt pazarlarında almalı, 3 kg domates 2 lira diye bağırmalıydı. Malı kendisi satmalıydı. Başka köyden göç etmek zorunda kalıp Mehmet’in yanı başında domates satan Ahmet’e pazarı kaptırmamalıydı. Daracık ara sokakta kurulu semt pazarında alış-verişe gelen kişinin başkasıyla çarpışmaması için cambaz olması gerekecek galiba. Çarpışmamak mümkün değil. Karşıdan gelen kişi, kendisi çarpmış olsa bile gözlerini karartacak, en ufak sözde dövüşmek için teyakkuza geçecek. Tek başına yaşayan Ayşe Teyze’nin gözüne 10 tane maydanoz 1 lira denilerek sokulacak. Aybaşını nasıl getireceğini düşünen Hasan Dayı ile Mehmet, 50 kuruş için kıran kırana bir pazarlık yapacak.

 

Semt pazarları, neden düzenleniyor? O semtin insanları haftalık alışverişlerini yapsınlar diye değil mi? Peki, her gün aynı semtte semt pazarı kurulabilir mi? Sakın ha kurulmaz demeyin, bizde semt pazarı her gün Güres Caddesi’ndedir, sadece dün alış veriş yaptığınız ara ve dar sokakçığın ya bir altında, ya bir üstündedir. Neden Ulus, Alan, Batı, Çonkbayır, Bahçelievler veya Çakmak mahallerinde semt pazarları kurulmuyor? Geçen senelerde semt pazarları her gün bir mahalledeydi, daha sonra her gün ayrı semte gitmekten yorulan esnaf, Yeniçerliğe soyundu. Şuraya buraya gitmeyiz demekle kalmadı, hatta kurulacak noktaları kendisi seçti.

 

Gözümüz, köyünü terk etmek zorunda kalıp burada 2 kg domates satmak zorunda kalan kardeşimizin kazanacağı 50 kuruşta değil, kimseyi de eleştirip kendi egomuzu tatmin etmek de değil. Amaç, memleketimizde yaşayan herkesin rahat, geniş, ucuz ve yakın yerde haftalık mutfak alışverişini yapabilmesine yardımcı olmaktır. Çakmak Mahalle’mizin de ‘ Çarşamba Pazarı’, Bahçelievler Mahalle'mizin de ‘ Perşembe Pazarı’ olsun. Bu kadarını halkımıza çok görmeyelim. Unutmayalım ki asaletinden sesini çıkarmayan, her türlü zorluğu sineye çeken bu asil halk, daha güzel yaşamı hak ediyor.Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Siirt56.com sorumlu tutulamaz.

Ad Soyad

Yorum

  • Toplam Yorum
  • 1 / 0 Sayfa 1

YORUMLAR

   murat 2010-10-22  
'' neden ÇAKMAK mahallerinde semt pazarı kururmuyor??? ''
   mahmut erdoğan 2010-10-03  
s.a öncelikle muhammet kurt kardeşimi tebrik ediyorum.dilerim uzun ömürlü olur.hocam sizin gibi bir eğitimcinin öğrencisi olmak bile ayrıcalıktır.yazılarınızı okudum bütün yazılarınızda siirtimizin temel sorunlarına değinmişsiniz ve tespitler o kadar güzel ki; keşke insanlarımıza bu yazılar okutulabilse.yozgattayım şu an siirte izne geldim tayin için ama inanın insanlar beni o kadar soğuttular ki(memleketim için yanıp tutuşan ben)bi daha izne bile dönmemek üzre terk ettim.burda hocama ve sınıf arkadışım rastladığıma çok memnun oldum sizlere müteşekkirim yolunuz açık olsun.

SON YAZILARI

İSLİ KENT ŞEYH MUSA CADDESİ SEMT PAZARIMIZI İSTİYORUZ DÜNDEN BUGUNE MEMLEKETİMDE RAMAZAN ÇÖP KUTUSUZ ŞEHİR KALDIRIM MÜHENDİSİYİM, GÜRES'İ SEYREDİYORUM, GÖZLERİM FALTAŞI BARIŞ, SEVGİ VE KARDEŞLİĞE DAİR

Ethem Sancak: Artık Zengin Değilim

Ethem Sancak: Artık Zengin DeğilimSancak, 'Eskiden ilk 20 zenginden biriydim, şimdi sondan yirminciyim' - Star Gazetesi ve Kanal 24'ün sahibi iş adamı Ethem Sancak, 2015'te TÜSİAD'ın b

  • 8 yorum
  • 455 kere okundu

Hakem Yılmaz Butur, Siirt56´yı Ziyaret Etti

Hakem Yılmaz Butur, Siirt56´yı Ziyaret EttiTarafsız haberciliğiyle gönüllere taht kuran Siirt56'yı ziyaret eden Yılmaz Butur, çalışmalarımızda başarılar diledi.

  • 11 yorum
  • 596 kere okundu

   
Siirt Yerel Medyası, İnternet Haberciliği ve Muhammed Kurt  

KÖŞE YAZARLARIRSS © 2010-2019 Siirt, Siirt56 Haber | Siirt Haberleri
Site içeriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır

Siirt 56