• Şuan Sitemizde 62 Kişi Haber Okuyor.
Reklam
  • Hayrettin Amcaoğlu

  • h.amcaoglu@siirt56.com

  • 2289

Hayrettin Amcaoğlu

ÇÖP KUTUSUZ ŞEHİR

Beni tanıyanlar bilir ki aslında ben karamsar bir insan değilim. Şükürler olsun Yaradan, bana güleç bir yüz vermiş. Elime kalemimi aldığımda bu satırları okuyanlara moral vermek, onları tebessüm ettirmek isterim; ama ne hikmetse yaşadıklarım ve gözlemlerim beni moral veren yazılar yazmaktan alıkoyuyur.

İlkokul öğretmenleri, okula yeni başlayan çocuklara temizlik alışkanlığını kazandırmaya koyulurken işe çöp kutusunu kullanmayı öğretmeden başlar. Sonra çocuklarının okula temiz ve ütülü mendille gelmelerini isterler. Bir müddet geçtikten sonra tüm çocuklar, ellerindeki çöpleri sağa sola dökmeden çöp kutularına atmayı, ellerini ve yüzlerini mendilleriyle silmeyi öğrenirler.

Koca koca adamları, hanım hanımcık modern bayanları balkonumda gözlüyorum. Ağabeycik şık mı şık, kalite giyiniyor; ne güzel; ama o da ne? Önce sigara izmaritini yere atıyor, sigaradan öksürüyor ve ardından ciğerlerini çok affedersiniz yere tükürerek temizlemeye koyuluyor. Mendilin hani şık ağabeyim? Karşı apartmanda oturan komşu abla, evinde ne var ne yok nerdeyse tümünü sokağa balkondan fırlatacak. Attıkların be ablam o eve kolay kazanılarak getirilmemişti, azcık da beyine acı. Yan apartmandaki hanım abla evindeki günlük çöplerini bağlamayı mı unutmuş? Salına salına köşedeki çöp bidonunun önüne kadar getiriyor; ama sanırım ya yaşlanıp iki adım daha yürümeye mecali kalmadığından ya da hanımefendi, çöp kokusuna olan alerjisinden bidonun içine atmıyor çöpünü, yaşasın kolaylık. Sen de at ablacığım çöpünü bidonun önüne.. Mahallemizin gol kralı ineği, bidona bir kafa atıyor, koca boynuzlarıyla çöpü de deviriyor. Onun sayesinde sineklere ziyafet çıkıyor. Onun da rızkını Yaradan böyle veriyor. İyi de akşamleyin ben evimde nasıl kalabileceğim, sivrisineklerin dansından. Elektrik lambaları üzerinde dansa başlayacaklar, kaşınmayan yerlerim de kaşınmaya başlayacak. Bakkal amcanın dükkânından iki çocuk çıkıyor. Kendilerine birer dondurma almışlar, anlaşılan serinlemek istiyorlar. Dondurmalarını ambalajından açıyorlar, kâğıdı atacak çöp kutusu arıyorlar. Öğretmenleri iyi tembihlemiş, ‘ Yere çöp atılmaz ‘ diye. İyicene kutucuğu arıyorlar; ama maalesef çöp kutusunu bulamıyorlar. Afacanlar, bakkal amcalarına soruyorlar: ‘ Amcacığım, çöp kutusu yok mu? Bakkal amca da 5-10 sen önce çöp kutularının konulduğunu; fakat yaramaz çocuklar tarafından kırıldığını güzel güzel anlatıyor. Eeeeee ne de olsa tasarruf devri. Çöp kutusu kırılıyor diye her 5-10 yıl çöp kutusu alamaz ki belediyemiz, canım. Çöp kutusundan tasarruf ederek belediyemizin açıklarını kapatacağız.

Daha fazla dayanamam diyerek dışarı çıkma ihtiyacını hissediyorum, atıyorum kendimi dışarı. Her sokakta bahçeli bir ev yıkılıyor, yerini koca apartmana bırakacak anlaşılan. Tek katlı evine beş daire alacak efendi, artık onun umurunda mı kaldırımdan kimin nasıl geçeceği. Tozu kim yutarsa yutsun. Kaldırımı işgal etsin, yolu bozsun. Ona yaptığının yanlışlığını var mı soran, denetleyen? Nasıl olsa hanımın küpesini bile bozarak daha yıkık haldeyken daireleri kapış kapış gidiyor. Merak etmeyin bu apartman daha dikilmeden hemen bitişiğindeki ev yıkılıp yerine yeni apartman dikilecek. İnşaatın gürültüsü, tozu dumanı, hiç eksik olmayacak bu sokağın. Bu sokaktaki çocuklar, nerede oynayacak? Apartman sakinleri, arabalarını park etmek için her akşam erkenden yer kapma yarışına girişmeyecek mi? Hangi apartman nasıl güneş alabilecek, apartmanlar kucak kucağa? Yan apartmandaki komşular, birbirlerine çay ikramlarını pencerelerden yapmaya mı başlayacak? Binaları yıkıp tekrar dikerek büyüyeceğini sanan şehrim benim.

Arasokakların asfaltı bozulmuş, Peki neden çarçabuk bozuluyor bu şehrin asfaltı? Ya asfaltı alana göz yumulmuş hatta onunla ortak olunmuş, bu yüzden asfalt geçici olmuş; ya da apartman sakinlerinin kanalizasyon boruları patlamış, şebeke suları arıza vermiş de yol köstebeğe dönüşmüş. Yeniden asfaltlamak mı? Para nereden? Dahiyane çözüm: Çukurları yamayalım. Tabii caddeler yamalanınca asfaltın ufak taşlarına yeterince zift dökülmediğinden taşlar, tabana yapışmayacak sağa sola uçuşacak. Hem görüntü kirliliğine neden olacak, hem de yazın tozun, kışın çamurun oluşmasına neden olacak. Çöp vatandaşın hassasiyeti, ama çöp olmayan diğer gereksizleri temizlemek belediyenin işi değil mi? Ah kurban olayım canım anam, küçükken sokağımızı süpürdüğün günler aklıma geldi. Nerede o güzelim günler, nerede o medeni hassasiyetler? Sanırım bu memlekette evinin önünü süpürenin rütbesi sökülecek, beyken uşak muamelesi görmeye başlayacak.

Söylemek çok kolay, ama uygulamak zordur. Madem temizlik imandandır. Öyleyse imanlı şehir, temiz olmalı. Temiz olmak, aynı zamanda çağdaş olmanın aynasıdır. Bu memleket eğer bizimse- ki bizimdir temiz şehir yapmamız boynumuzun borcu olmalı. Temiz şehir yapamaz hatta her geçen gün biraz daha kirletecek olursak kurulu şehirlere göçler hızlanacak.

Dost, acı söyler. Başka Siirt yok. Öyleyse herkes, elini taşın altına koymalı.

Hayrettin AMCAOĞLU / SİİRT
11.07.2010


NOT 1: Amacım ne siyaset yapmak, ne de kimseyi suçlamak değildir. Tek amacım, canımdan çok sevdiğim şehrimin modernleşmesini sağlamaktır. Sözlerimden birileri alınırsa alınacaklarına görevlerini yapmaları gerektiğini hatırlatır, yaraları olduğundan gocunuyorlar diye yorumlarım.

NOT 2 : Yazılarımı takip eden ve yazılarıma yorumlarıyla destek olan tüm okurlarıma teşekkür eder, yazı yazma prensibim gereği yeni yazı eklemek için yazımın en az 1000 defa okunması gerektiğini hatırlatırım.Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Siirt56.com sorumlu tutulamaz.

Ad Soyad

Yorum

  • Toplam Yorum
  • 1 / 0 Sayfa 1

YORUMLAR

   melek 2010-08-29  
degerlı hocam ben sızı tanıyan bır ogrencınızım sıze solıcegım cok sey var bu zamanın en buyuk hastalıgı ne bılıyor musunuz kalben tasdık edıp kendını arkada bır koseye bırakmak cogu defa ben sızın ızmarıtleınızı yere attıgınızı gordum mesela okulun onunde akrabanız olsam daha ck sey gorecem belkı bunun gıbı cok sey syn hocam ınsallah yorumlarınız siirti buyuk sehır yapar dıyım ınsallah:))
   hukukçu 2010-08-05  
hocam çok haklısınız ama bu medeniyet nsıl olacak bir eksik nokta var pencereden çöp atanları unutmuşsunuz, birde belediye her tarafa çop kutusu ve bidonları yerleştirdi ama.... ne fayda
   batmanlı şirin 2010-08-05  
bir batmanlı olarak hocamızı bende kutluyorum emeğine sağlık
   Eren ozorpak 2010-07-27  
İste güzel Siirt'imizin en büyük eksiklerinden biri yazınız için teşekkür ederiz sayın hocam devamini bekliyoruz saygılar ...
   ramazan 2010-07-13  
hayrettin hocam ağzına sağlık. bir şehrin sorunları bu kadar güzel bir şekilde dile gitirilebilr. emeğine sağlık. saygılar.
   özlem 2010-07-11  
çöpleri dert edip çözüm arayışına girse her insan sizin gibi,sanmıyorum ki tek bir mahalle çöplü,pis kalsın.yazdıklarınızın tamamını gözümde canlandırarak okudum,hergün hepsine şahit oluyorum,benim memleketlim,evini temizle,sokağını kirlet anlayışıyla yaşıyor ne yazık ki,bu konuda bir yazı hazırlıyordum bende ama sizin yazınızdan sonra gerek kalmadığını düşünüyorrum,bu kadar sözden de ders almayan insanları değiştirmek bizim haddimiz değil sanırım...teşekkürler yazınız için hocam.gözlemlerinize,emeğinize sağlık.

SON YAZILARI

İSLİ KENT ŞEYH MUSA CADDESİ SEMT PAZARIMIZI İSTİYORUZ DÜNDEN BUGUNE MEMLEKETİMDE RAMAZAN ÇÖP KUTUSUZ ŞEHİR KALDIRIM MÜHENDİSİYİM, GÜRES'İ SEYREDİYORUM, GÖZLERİM FALTAŞI BARIŞ, SEVGİ VE KARDEŞLİĞE DAİR

Ethem Sancak: Artık Zengin Değilim

Ethem Sancak: Artık Zengin DeğilimSancak, 'Eskiden ilk 20 zenginden biriydim, şimdi sondan yirminciyim' - Star Gazetesi ve Kanal 24'ün sahibi iş adamı Ethem Sancak, 2015'te TÜSİAD'ın b

  • 8 yorum
  • 455 kere okundu

Hakem Yılmaz Butur, Siirt56´yı Ziyaret Etti

Hakem Yılmaz Butur, Siirt56´yı Ziyaret EttiTarafsız haberciliğiyle gönüllere taht kuran Siirt56'yı ziyaret eden Yılmaz Butur, çalışmalarımızda başarılar diledi.

  • 11 yorum
  • 596 kere okundu

   
Siirt Yerel Medyası, İnternet Haberciliği ve Muhammed Kurt  

KÖŞE YAZARLARIRSS © 2010-2019 Siirt, Siirt56 Haber | Siirt Haberleri
Site içeriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır

Siirt 56