• Şuan Sitemizde 60 Kişi Haber Okuyor.
Reklam
  • Hayrettin Amcaoğlu

  • h.amcaoglu@siirt56.com

  • 2317

Hayrettin Amcaoğlu

KALDIRIM MÜHENDİSİYİM, GÜRES'İ SEYREDİYORUM, GÖZLERİM FALTAŞI

Havalar ısındı, bizim esnafımız yine sandalyesini kapının önüne koymaya başladı. Kaldırıma dizdiği sattığı mallar yetmiyordu, kaldırımın öte tarafına da iki ufak sandalye atarak manzarayı tamamlayacak. Kaldırımdan geçmesi gereken yayaların nerden yürüyecekleri zerre kadar ilgilendirmez onu; çünkü kendi işi hallolduktan sonra milletin vaziyeti onu hiç mi hiç ilgilendirmiyor. Havalar sıcak dedik, hele yarın öbür gün de okullar tatil edilip de vatandaş, tatile çıktı mı, iş tamamen kesatlaşır. İş yoksa ne yapalım? Ne mi yapalım? İşi olmayan adam, en kolay neyi yapar?

Kaldırım mühendisiyim, Güres’i seyrediyorum gözlerim faltaşı. Küçük sandalyesine oturacak, gelip geçen herkesi gözetleyecek. Herkesin giysisi, saçı, poşetindeki, gezdiği kişiyi meraklı meraklı gözetleyecek. Hem de 20 metre mesafeyle ona yaklaşan ve 20 metre ondan uzaklaşana kadar yiyecek gibi seyredecek. En ince ayrıntısına kadar süzecek, sonra ahkam kesecek yanındakine: Şu bayanın giysisine bak, vallaha din elden gitti, terbiye kalmadı. Yanında oturan dostu da,  yoldan geçen adamın elindeki poşete kafa yoracak, etin pahalandığı bir vakitte bu adamın 5 kilo eti neyle aldığını kıskanarak sorgulayacak. Öteki dost, geçen adamın dayısını da tanıdığını, dayısının 30 yıl önce fukaralıktan can verdiğini hatırlatacak.

Yıllar önce öğrencilerimden ‘Kadın Hakları’ konulu bir kompozisyon yazmalarını istemiş; çocuk gözüyle bayanın nasıl algılandığını görmek istemiştim. Öğrencilerimden biri, kadının dinimizdeki yerini güzel güzel anlattıktan sonra, her gün yarım saat evin bahçesinde dolaştırılmasını, sonra tekrar eve içeri alınması gerektiğini anlatmıştı. Demek bayanın hakkı yarım saat, başka canlıymış gibi görünecek, toplum tarafından cinsel bir obje olarak görüldüğünden kem gözlerden sakınılacak, kazasız belasız evine tıkılacak. Bayanın eşiyle bile olsa dışarı çıkmasını toplum yadırgayacak. Sandalyede oturanlar birbirlerini dürterek: Bak bu bayan filancanın eşi, bunlar Leyla Mecnun olmuş denilerek horlanmaktansa evin bahçesinde yarım saat hava alması yeterli bulunulacak. Anlaşılan bu memlekette bayan olmak zor. Bayanın, erkek geçinenler tarafından cinsel bir obje olarak algılanması ne kadar kabul edilemez bir acı yara. Bayan olmak zor bu memlekette kabul de, gördüğü her bayana hayvan hayvan bakmak erkeklik mi? Erkeklik buysa erkek olmayı da reddediyorum. Cinsiyetin belirlenmesi hangimizin elinde? Kendi bilgimizle, gücümüzle elde etmediğimiz bir olgumuz için ne böbürlenebiliriz, ne de cinsiyetimizden de utanmamız gerekmiyor. Erkek de olsak, bayan da olsak, sonuçta insanızdır. Namus, bir bayan için ifade ettiği anlam kadar, bir erkek için de o kadar anlam ifade eder. Bayana haram, erkeğe reva görmek; ne dine, ne örfe, ne insanlığa sığar.

Bilirim dostlar, doğruları haykırmak da zor; ama dost acı söylemiyor mu? Bu acı gerçekleri dillendirmedeki amacım ne? Memleketi kötülemek mi, yoksa ben de mi Siirt düşmanıyım? Asla. Bu memleket, evliyalar diyarı; amacım da evliya çocuklarına yaraşır şekilde davranmamıza önayak olmadır. Dört bir yanı evliya ile çevrili bu mukaddes şehre, erkeğiyle ve bayanıyla şerefli, düzgün, namuslu bireyler yaraşır. Ben de Siirtliyim, memleketimi herkesten çok seviyorum; ama lafla sevmiyorum. Medeni memleket hayalini düşlemekteyim.

Hayrettin AMCAOĞLU
08 Haziran 2010Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Siirt56.com sorumlu tutulamaz.

Ad Soyad

Yorum

  • Toplam Yorum
  • 1 / 0 Sayfa 1

YORUMLAR

   yılmazbeyaz 2010-07-06  
öncelikle yazınız ve tespitleriniz çok doğru.
bu bahsettiğiniz insanlar dışarıda oturup ona buna bakıp veya onun bunun dedikodusunu yapacağına geçip içeri KURAN^ı KERİM okusa veya HADİS ve ALLAH DOSTLARI OLAN EVLİYANIN hayatlarını okusalar kat kat daha iyi ve sevap değilmidir.? işte bu arkadaşlar yani nasipsizler sevap işlemeyi bırakıp günaha devam ediyorlar. YÜCE ALLAH C.C. HİDAYET VE İSLAH ETSİN.
   ihsan erbek 2010-07-01  
öncelikle saygılar sayın hocam. bu toplumda bayan olmanın zor olduğunu onlar adına çok güzel dile getirmişsiniz. düşüncelerinize aynen katılıyorum.. eğer güresten annemizle bile yürürken rahatsız olabiliyorsak ahlaki açıdan ne kadar geride kaldığımızı görebiliriz. yercesine milletin namusuna bakanlar bir gün onlarında namusunun bakıldığını bilseler ne yaparlar acaba? bu vesile ile bir toplumcu gözü ile irdelediğiniz ve bir edebiyatçı havasıyla yazdığınız bu düşüncelerinize içtenlikle katılıyor;bu tür konularda siirti aydınlatmanızı, insanlarmızın sesi olmanızı istiyoruz. kolay gelsin. hayırlı geceler
   Erol ALP 2010-06-30  
Konumuzla ilgili değil ama konumuz için küçükte olsa çözüm olabilir diye düşünüyorum güres caddesinin tafiğe açılması.
Siirt'te hemen hemen kişi başına bir vasıta düşüyor fakat Siirt'in bahçelievler ve yeni mahalleyi ayıran ve bir çok ara sokağı ana yollara birleştiren caddenin trafiğe kapanması bi mantık hatası bu projeyi hangi akıl üretti merak ediyorum.

Bu caddenin trafiğe açılması hem Siirt trafiğinin büyük ölçüde rahatlamasına neden olup esnafında "tümünü kast etmiyorum" (TOZ) nedeniyle dükkanının önüne sandalye atmasını engelleyecektir =)
   Cemal 2010-06-21  
Duygularıma tercuman oldunuz. Teşekkürler
   BuRaK 2010-06-11  
tebrikler h0cam güzeL söyLemişsiniz
   mustafa kurt 2010-06-10  
bunları hiç mi okuyan yok hiçmi gören yok hep böyle sürecek mi bu adetler evet siirt türkiye nin en büyük köyü

   Yabancı 2010-06-10  
Hocam güzel bir konuya değinmişsiniz.Bu çirkin adet Siirtlilerin genel adeti haline gelmiş adeta.Sadece siirtin güres caddesinde değil.istanbula gidin mesela cadde kenarına sandalyesini koymuş oturan birini görürsenin bilinki siirtli bi vatandaştır.Hele bide dik dik bakıyorsa kesin Siirtlidir.Ben Siirtin güres esnafına bir kaç soru sormak istiyorum.
1-Oturup gelen geçenin boyunu posunu süzmekle ne amaç güdüyorsunuz? Dikkat edin bunu yapanlara kendini bilmez bir kaç kişi.Hep aynı kişiler kapı önlerinde.
Çok açık konuşuyorum bunu yapanlar aynı şey kendi hanımlarına veya bacılarına yapıldığında hoşuna gidecek insanlar demek.Bu kadar iffetsiz insanlar.Bu sapıklık umarım son bulur.çirkin....
   sedat 2010-06-09  
güres caddesinde anlattiginiz olaylar bire bire oluyor üstelik bunu sadece esnafta degil herkes yapiyor eline sandalyeyi alan herkes milleti izleme derdinde.

yazınız çok güzel tebrik ediyorum,

SON YAZILARI

İSLİ KENT ŞEYH MUSA CADDESİ SEMT PAZARIMIZI İSTİYORUZ DÜNDEN BUGUNE MEMLEKETİMDE RAMAZAN ÇÖP KUTUSUZ ŞEHİR KALDIRIM MÜHENDİSİYİM, GÜRES'İ SEYREDİYORUM, GÖZLERİM FALTAŞI BARIŞ, SEVGİ VE KARDEŞLİĞE DAİR

Ethem Sancak: Artık Zengin Değilim

Ethem Sancak: Artık Zengin DeğilimSancak, 'Eskiden ilk 20 zenginden biriydim, şimdi sondan yirminciyim' - Star Gazetesi ve Kanal 24'ün sahibi iş adamı Ethem Sancak, 2015'te TÜSİAD'ın b

  • 8 yorum
  • 456 kere okundu

Hakem Yılmaz Butur, Siirt56´yı Ziyaret Etti

Hakem Yılmaz Butur, Siirt56´yı Ziyaret EttiTarafsız haberciliğiyle gönüllere taht kuran Siirt56'yı ziyaret eden Yılmaz Butur, çalışmalarımızda başarılar diledi.

  • 11 yorum
  • 596 kere okundu

   
Siirt Yerel Medyası, İnternet Haberciliği ve Muhammed Kurt  

KÖŞE YAZARLARIRSS © 2010-2019 Siirt, Siirt56 Haber | Siirt Haberleri
Site içeriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır

Siirt 56