• Şuan Sitemizde 72 Kişi Haber Okuyor.
Reklam
  • Hayrettin Amcaoğlu

  • h.amcaoglu@siirt56.com

  • 2532

Hayrettin Amcaoğlu

BARIŞ, SEVGİ VE KARDEŞLİĞE DAİR

Gelin tanış olalım, işin kolayın tutalım
Sevelim sevilelim, dünya kimseye kalmaz

                                       Yunus Emre

 

Ülkemizin kalkınması, ülkemizin sayılı ülkelerinden olma yolu; barış, sevgi ve kardeşlikten geçer; çünkü birbirimizi sevmeden, birbirimizle kenetlenmeden, aramızdaki ayrılığı, gayriliği bırakıp yekvücut olmadan ana hedefimize varamayız.

İnsan sevmeli çiçeği, böceği. Sevebildiği ölçüde erdemli insan olma vasfına ulaşır. Unutulmamalıyız ki sevgi fedakârlıktır; kendisi için istediklerini karşısındakine de dileyebilmektir. Memleketimi, vatanımı seviyorum diyebilmenin yolu; rengi, dili, dini, etniği ve kültürel yapısı farklı farklı olanlar arasında fark görmemeyi, hepimizin ortak paydasının ‘ insan ‘ olduğunu kabullenebilmeyi gerektirir. Hepimizin Yaradan'ı bir, vücudumuzu oluşturan hücreler ve damarlar da bir. Madem biriz öyleyse rengimizin dilimizin hatta inanç ve olaylar karşısındaki kabullerimizin farklı farklı oluşu, bizim ayrışmamızı gerektirmiyor. Bilakis, insan ortak paydası etrafında bu farklılığımız, zenginliğimizin büyüklüğünü ifade eder.

Bu memlekette aç yatan, çıplak gezenin derdi hepimizin ortak derdidir; teni tenimizle, dili dilimizle uyuşmuyor diye aç ve çıplağı görmezlikten gelemeyiz. Bana ne? Bu aç ve çıplak farklı renkteki ve dili konuşanın insanıdır, diyemeyiz. Ondan sevgimizi, ilgimizi esirgersek ondan nasıl bizi sevmesini bekleyebiliriz, nasıl toplumsal uzlaşıyı sağlayabilir, kardeşliği tesis edebilir, memleketimizi kalkındırabilir, ülkemizi önder ülke yapabiliriz?

Barış, kulağa hoş gelen ne güzel bir sözcük. Kime sorsan herkes ‘ Barıştan yanayım’ der. Demesine der, ama kendimize karşı dürüst olalım. Cidden barışçı mıyız, yoksa şiddet bizi kuşatmış, gözlerimizi kör, beynimizi tembel mi bırakmış?

Peki, neden hepimiz barıştan yana olmamıza rağmen, hiç olmazsa barışçı görünmemize rağmen barışçı olmayı beceremiyoruz? Sanırım çok benciliz, her şeyi kendimize istiyoruz, çıkarlarımız çatışıyor. Daha çok mal, mülki itibar elde etmenin yolu olarak kendimize en uygun yol olarak çatışmayı seçiyoruz. Önce bir rakip üretiyoruz kendimize, sonra bu rakibi aşağı etmek için şiddete başvuruyoruz ve en sonunda da dünyanın gerçeği bu:’ Büyük balık, küçük balığı yer’ kolaycılığına kaçarak vicdanımızı rahatlatma gereği duyuyoruz. Oysa ne güzel demişti Cahit Sıtkı Tarancı:

………

' Memleket isterim

Ne başta dert, ne gönülde hasret olsun;

Kardeş kavgasına bir nihayet olsun.

 

Memleket isterim

Ne zengin fakir, ne sen ben farkı olsun;

Kış günü herkesin evi barkı olsun.’

 

Unutmayalım ki dünyanın tüm malı mülkü bizim olsa da sadece tek evde oturabilir, ancak bir arabayla gezebiliriz. Bu dünyadan göçerken iki metrelik bir çukura gömülecek, bir avuç topraktır aslında bizi doyuracak olan.

Barışa giden güzel yolu engelleyen diğer bir neden de psikolojik yapımız ve aldığımız eğitim anlayışıdır. Maalesef, kendi kendimizle barışık bile değiliz daha. Hayattan tam anlamıyla ne istediğimizi bile tam anlamıyla belirleyebilmiş de değiliz. Kendi kendisiyle barışık olmayan bir insanın şiddet ortamında büyüdüğünü babasından, öğretmeninden, kışladaki komutanından dayak yiyerek kişiliğinin şekillendiğini de eklersek barışa giden yolun meşakkatli bir yol olduğu anlaşılacaktır. Demek ki, çocuklarımızı sevgiyle eğitirsek, şiddetle onlara yaklaşmazsak, kendi kendileriyle barışık yaşamalarını öğretebilirsek kendimiz beceremezsek bile çocuklarımız barış dünyasında yaşayabileceklerdir.

Bu memlekette işlerin yoluna girebilmesi için önce kendimizle, çevremizle barış içinde yaşamayı öğrenmeliyiz. Birbirimizi çok sevmeli, insanımızı şucu bucu diye ayırmamalı, bilakis toplumsal birlikteliği ve huzuru sağlamalıyız. Bunu sağlayabilirsek -ki mutlaka sağlamamız gerek- çözemeyecek hiçbir problemimiz kalmayacak; Siirt’imiz cennetten bir köşk olacak, ülkemizin dünyada hak ettiği yeri alması daha kolay olacak.

Hayrettin AMCAOĞLU / Siirt56Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Siirt56.com sorumlu tutulamaz.

Ad Soyad

Yorum

  • Toplam Yorum
  • 1 / 0 Sayfa 1

YORUMLAR

   devran baykara 2011-04-01  
"Cidden barışçı mıyız, yoksa şiddet bizi kuşatmış, gözlerimizi kör, beynimizi tembel mi bırakmış?" Bu cümleniz beni üzdü bu kör beynim bu cümlenizin ne demek istediğinin farkında. Beyniniz kör demek kolay sizin tarafınızdan kör olmasını istemek en büyük arzunuz bu sizin isteğiniz fakat bunca gencin güneş etrafında kenetlenmesi, olmadıkları gibi davrananların ve olmadığımız gibi davranmamızı istiyenlerin zoruna gidiyor. Ve kusura bakmayın büyük balık biziz okyanusu derin çöllere çevirecek te biziz...
   MUSTAFA KARAMAN 2010-09-15  
diri olmak,barış içerisinde yaşamak,sevgili ve saygılı olmak,dayanışma ve kardeşliği gerçekleştirmek gibi konular her zaman ve her yerde geçerli ve değerli olan konulardır.ama uygulamaya gelince bu güzelliklerin eksik ve aksak uygulandığını biliyoruz ve görüyoruz.söylemle,uygulama bir olmalı ve özle söz bir olmalıdır.hiç olmazsa bu yolda beraberce gayret göstermek takdire şayandır.
   ahmet 2010-06-16  
öncelikle hayırlı olsun hocam...lisede olduğu gibi sizden öğrendiklerimizi üniversitede de en iyi şekilde çevremize yansıtmaya çalışıyoruz...özellikle barış sevgi ve kardeşliğe dair...allah yar ve yardımcınız olsun
   özlem can 2010-06-05  
barışı da kardeşliği de sevgiyi de en güzel bilen ve yaşayanlardan birisiniz hocam, Rabbim daim etsin.
   safa bingöl 2010-06-04  
sayın hocam derslerinizi, fikirlerinizi uslubunuzla dinlemeyi özlemiştik.internet ortamında sizi takip edebilme imkanı bulmak güzel.Hayırlı olmasını diliyorum.
   yamac 2010-06-02  
Yazınızda son derece yerinde tesbitlerde bulunmuşsunuz temenimiz olsun ağzınıza yüreğinize sağlık hocam

SON YAZILARI

İSLİ KENT ŞEYH MUSA CADDESİ SEMT PAZARIMIZI İSTİYORUZ DÜNDEN BUGUNE MEMLEKETİMDE RAMAZAN ÇÖP KUTUSUZ ŞEHİR KALDIRIM MÜHENDİSİYİM, GÜRES'İ SEYREDİYORUM, GÖZLERİM FALTAŞI BARIŞ, SEVGİ VE KARDEŞLİĞE DAİR

Ethem Sancak: Artık Zengin Değilim

Ethem Sancak: Artık Zengin DeğilimSancak, 'Eskiden ilk 20 zenginden biriydim, şimdi sondan yirminciyim' - Star Gazetesi ve Kanal 24'ün sahibi iş adamı Ethem Sancak, 2015'te TÜSİAD'ın b

  • 8 yorum
  • 27718 kere okundu

Hakem Yılmaz Butur, Siirt56´yı Ziyaret Etti

Hakem Yılmaz Butur, Siirt56´yı Ziyaret EttiTarafsız haberciliğiyle gönüllere taht kuran Siirt56'yı ziyaret eden Yılmaz Butur, çalışmalarımızda başarılar diledi.

  • 11 yorum
  • 27127 kere okundu

   
Siirt Yerel Medyası, İnternet Haberciliği ve Muhammed Kurt  

KÖŞE YAZARLARIRSS © 2010-2014 Siirt, Siirt56 Haber | Siirt Haberleri
Site içeriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır

Siirt 56