• Şuan Sitemizde 70 Kişi Haber Okuyor.
Reklam
  • Hayrettin Amcaoğlu

  • h.amcaoglu@siirt56.com

  • 39662

Hayrettin Amcaoğlu

İSLİ KENT

Ozanlar, Siirt i türkülerde, şiirlerde beyaz geline benzetirler. Sanırım Siirt in aklığı, temizliği, masumiyeti geçmişte, türkülerde kaldı. Saatler 15.30 u gösterdiğinde, memlekette gün batarken kapkara bir ise bürünüyor, bu gelin. Havanın soğumasıyla kalorifer kazanlarından alevler göklere yükseliyor. Her şey toz duman içinde, nefes alabilen, ciğer ödülünü hak edecek. Tabii, en kısa zamanda soluğu göğüs hastanesinde almazsa. Dumanlı hava sahasındayız. Bu gidişle sadece çocukların, dedeler ve ninelerin değil, halkın tümünün ciğerleri iflas edecek.

Dumanlı dumanlı oy bizim eller,
Oturup ağlasam ne gelir elden?

Yap-satçıların çok az kazandıkları hepimizin malumu (!) Diktikleri apartmanlara baca taktırsalar, Allah korusun iflas etmeyecekler mi? Memlekette bacalı apartman ara ki bulasın. Bacaları özensizce yapıldıklarından hiçbir apartmana filtre de takılamıyor. Apartman sakinleri, bu yüzden bacalarına filtre taktırsa, bacanın tüm dumanları evlerine dolacak. Bu yüzden kimse, filtre de takamıyor.

Siirt in bu vahim durumunu zamanında gören Eski Siirt Valisi, bugünün İstanbul Valisi, Sayın Hüseyin Avni Mutlu Bey, Şırnak kömürlerinin kullanılmasını yasakladı. Herkesin 1. sınıf kok kömürü kullanmasını emretti. Ama ne yazık ki şehrin havası düzelmediği gibi, gariban halka Şırnak kömürünün kalitesi ayarında kömürler getirtildi, fahiş fiyatlarla aldırıldı. Getirilen kömür kalitesiz olunca, gelir durumu düşük vatandaşlarımıza da bedava Şırnak kömürü dağıtılıp yaktırılınca, apartmanlara getirilen kömürler yeterince denetlenemeyince de insan sağlığını düşünen Eski Valimizin güzelim düşüncesi, sadece düşüncede kaldı, maalesef amaçlanan hedefe varılamadı.

Bugün evlerde pencereler açılamıyor, evler havalandırılamıyor, çünkü pencereyi açıp da evine temiz hava girmesini isteyenin evini is kaplıyor, is kokusu evdeki tüm eşyaya siniyor.

Çözüm mü? Çözüm doğalgazı memleketimize getirmek. Yıllardır büyüklerimiz, doğalgazın ilimize getirileceği müjdesini verip durdular. Sayın büyüklerimiz, bu konudaki çalışmalarını en kısa zamanda sonuçlandırmalılar. Yaradan yardımcıları olsun. Çalışkan Valimiz Sayın Musa Çolak Bey, Ankara daki Sayın Vekillerimiz ve Sayın Belediye Başkanımız Selim Sadak Beylerin doğalgazın ilimize getirilmesine dair çalışma içinde olduklarını görmemiz, memnuniyet verici. Sağolsunlar. Şu seçim zamanında da memleketimizin bu sağlık sorunu halledilemese korkarım ki doğalgazın gelişi, diğer seçim zamanına sarkacak.

Doğalgazın gelişi, kirli havanın sağlığımızı tehdit etmesini önleyeceği gibi, doğalgazı mutfakta da kullanabileceğiz. Daha az parayla hem ısınacağız, hem de yemeklerimizi pişirebileceğiz.

Doğalgazın gelişi aynı zamanda toplumsal barışı da sağlayacak. Nasıl mı? Bildiğiniz üzere bazı apartmanlarda kalorifer aidatları yüzünden apartman sakinleri arasında tatsızlıklar çıkmakta. Kimi aidat ödemeye yanaşmamakta, kendisinden aidat talep edecek apartman yöneticilerine tehditler yağdırmakta. Kimi kaloriferin az yandığından, evinin ısınmadığından yakınırken, kimi kaloriferin çok yakıldığından, yananın aslında parası olduğundan sitem etmekte. Doğalgazı görmek bize nasip olursa dileyen dilediği kadar ve oturduğu yer için kullanacak. Faturasını da kendisi ödeyecek; ne kadar, ne zaman yanması gerektiğine kendisi karar verecek.

 

Hayrettin AMCAOĞLU
09.01.2011Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Siirt56.com sorumlu tutulamaz.

Ad Soyad

Yorum

  • Toplam Yorum
  • 1 / 0 Sayfa 1

YORUMLAR

   beşir akyıldız 2011-02-19  
sayın hocam,o kadar güzel ve anlamlı bir yazı yazmışsınız ki,yazının ana fikrini anlamak lazım.insanlar artık uzaya çıkıyor biz hala düşmüşüz bir doğalgazın peşine .bizim siirt e hala doğalgaz gitmedi desem buralarda sanırım kimse inanmaz bana.dünyada doğalgaz bitiyor,insanlar alternatifler arıyor bizim iller hala doğalgaz hayaliyle yaşıyor.ben birgün bir muhabbette coca colayı 10 yaşındayken içtiğimi söyledim bir türlü inandıramadım syın hocam.aman batıda bizim doğangazımız yok demeyin,size kimse inanmaz.ves'selam.
   mesut erkuş 2011-02-04  
hocam selam lar gerçekten çok güzel yazmışsınız gerçekten çok mükemmel bir hocasınız. öğrencisini bu kadar çok okutmak ve öğretmek isteyen bir hoca nadir gördüm ktlarım
   geylani 2011-01-11  
hocam çok güzel olmuş.. ellerinize sağlık.. emeğinize saygılar..

SON YAZILARI

İSLİ KENT ŞEYH MUSA CADDESİ SEMT PAZARIMIZI İSTİYORUZ DÜNDEN BUGUNE MEMLEKETİMDE RAMAZAN ÇÖP KUTUSUZ ŞEHİR KALDIRIM MÜHENDİSİYİM, GÜRES'İ SEYREDİYORUM, GÖZLERİM FALTAŞI BARIŞ, SEVGİ VE KARDEŞLİĞE DAİR

Ethem Sancak: Artık Zengin Değilim

Ethem Sancak: Artık Zengin DeğilimSancak, 'Eskiden ilk 20 zenginden biriydim, şimdi sondan yirminciyim' - Star Gazetesi ve Kanal 24'ün sahibi iş adamı Ethem Sancak, 2015'te TÜSİAD'ın b

  • 8 yorum
  • 455 kere okundu

Hakem Yılmaz Butur, Siirt56´yı Ziyaret Etti

Hakem Yılmaz Butur, Siirt56´yı Ziyaret EttiTarafsız haberciliğiyle gönüllere taht kuran Siirt56'yı ziyaret eden Yılmaz Butur, çalışmalarımızda başarılar diledi.

  • 11 yorum
  • 595 kere okundu

   
Siirt Yerel Medyası, İnternet Haberciliği ve Muhammed Kurt  

KÖŞE YAZARLARIRSS © 2010-2019 Siirt, Siirt56 Haber | Siirt Haberleri
Site içeriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır

Siirt 56