• Şuan Sitemizde 62 Kişi Haber Okuyor.
Reklam
  • Hayrettin Amcaoğlu

  • h.amcaoglu@siirt56.com

  • 2763

Hayrettin Amcaoğlu

ŞEYH MUSA CADDESİ

Gözden ırak olmak, gönülden de ırak olmayı gerektirmiyor. Batı Mahallesi’ndeki Şeyh Musa Caddesi maalesef gözden ırak, gözden ırak olduğundan olsa gerek gönülden de ırak. Size de ilginç gelecek arasokakları asfalt olan bu caddemizin yolu parke taşı. Ama sanırım bu parke taşları, kırk yıl önce rahmetli Edip Turhan zamanından kalma. Üç- dört yıl önce şehrin altyapı çalışması yapılırken de caddenin parke taşları sökülüp bu taşlar, özensizce eski yerlerine yerleştirilince cadde tam bir köstebek yuvasına döndü. Cadde, reklam amaçlı gösterişine uymadığından olduğu gibi bırakıldı. Oradan geçen hiçbir araba, altını vurmadan geçemiyor. Şey Musa Hazretleri’nin ruhuna okunan Fatiha’lar tak ve rak seslerine boğuluyor. Gariban mahallenin sadece insanı da sahipsiz olmuyor, Veli’si Şeyh Musa Hazretleri gibi o da yetim kalıyor. Aslında bu caddenin yolu asfaltlanırsa bir taşla birden kuş avlanabilecek. Hem cadde sakinlerinin yolları yapılmış olacak, hem inanç turizm için türbeye geleceklere kolaylık sağlanabilecek, hem de Şeyh Musa Hazretleri’nin duası kazanılacak. Dilerim ki bana da yolu asfaltlamaya emredecek büyüğümüzü övecek, ona teşekkür yazısı yazmak nasip olacak.

Şeyh Musa Caddesi Yolu

Şeyh Musa Caddesi’nin bir başka sorunu da şehiriçi hat servisinin bulunmayışı. Fen Lisesi, Gazi Lisesi, Güzel Sanatlar Lisesi, Gazi Lisesi ve Çevik Ersin Temel İlköğretim okulları ve bu okulların lojmanları aynı cadde üzerinde. Şeyh Musa Türbesi ve mezarlığı da, cezaevi de aynı güzergâhta. Bunlara mahallenin sakinlerini de eklerseniz üç beş bin kişinin her gün gidip geldiği yol; ama maalesef asfaltı olmadığı gibi servisi de olmayan yol. Üç beş bin insanımızın tabanına kuvvet. Ne de olsa Şeyh Musa Hazretleri ayak ağrısı çekenleri bu sıkıntılardan kurtarandır.

Memleketimizin dört bir yanı velilerle çevrili, zaten bu nedenle memleketimize veliler şehri denmekte. Memleketimizin Batı Mahallesi’ni koruma görevi Şeyh Musa Hazretleri’nin. Ruhuna Fatiha okutmadan kimseyi türbesinin önünden geçirtmez. Fatiha okumayanları çarpma rivayetleriyle büyüdük. Demek ki bizi de çarpmasını istemiyorsak hak ettiği saygıyı ona gösterebilmeliyiz.

Nasıl ülkemizin dört bir yanına aynı hizmet götürülmesi, ülkemizin dört yanı bir tutulması gerekiyorsa şehrimizin dört yanına da aynı hizmet götürülmeli, dört yanı da bir tutulmalıdır. Nasıl Türkiye sadece İstanbul, Ankara’dan ibaret değilse şehrimiz de sadece Güres Caddesi’nden, Bahçelievler Mahallesi’nden ibaret değildir. Herkes bu güzelim vatanın birinci sınıf vatandaşı, vatanın her köşesi cennetten ayrı bir köşe. Ama ne yazık ki özellikle son yıllarda bizim toplumda görüntüye dayalı gelişim önplana çıkarıldığından, reklam yıldızı olma hastalığına ve sevdasına tutulduğumuzdan hizmetlerimizi reklam amaçlı gösterilere dönüştürüyor, insana hizmetin en büyük mutluluk ve görevimiz olduğunu kaçırıyoruz.

Şeyh Musa Caddesi YoluBu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Siirt56.com sorumlu tutulamaz.

Ad Soyad

Yorum

  • Toplam Yorum
  • 1 / 0 Sayfa 1

YORUMLAR

   mafcor 2010-12-01  
saygı değer hayrettin hocamızın siirtin yaralarına parmak basıp yazılarında yer vermesi bizi çok mutlu ediyor umarız yetkililerde bu yazıları okuyup aynı dertlerden muzdarip olan biz siirtlilerin sorunlarına çözüm getirirler.

SON YAZILARI

İSLİ KENT ŞEYH MUSA CADDESİ SEMT PAZARIMIZI İSTİYORUZ DÜNDEN BUGUNE MEMLEKETİMDE RAMAZAN ÇÖP KUTUSUZ ŞEHİR KALDIRIM MÜHENDİSİYİM, GÜRES'İ SEYREDİYORUM, GÖZLERİM FALTAŞI BARIŞ, SEVGİ VE KARDEŞLİĞE DAİR

Ethem Sancak: Artık Zengin Değilim

Ethem Sancak: Artık Zengin DeğilimSancak, 'Eskiden ilk 20 zenginden biriydim, şimdi sondan yirminciyim' - Star Gazetesi ve Kanal 24'ün sahibi iş adamı Ethem Sancak, 2015'te TÜSİAD'ın b

  • 8 yorum
  • 455 kere okundu

Hakem Yılmaz Butur, Siirt56´yı Ziyaret Etti

Hakem Yılmaz Butur, Siirt56´yı Ziyaret EttiTarafsız haberciliğiyle gönüllere taht kuran Siirt56'yı ziyaret eden Yılmaz Butur, çalışmalarımızda başarılar diledi.

  • 11 yorum
  • 596 kere okundu

   
Siirt Yerel Medyası, İnternet Haberciliği ve Muhammed Kurt  

KÖŞE YAZARLARIRSS © 2010-2019 Siirt, Siirt56 Haber | Siirt Haberleri
Site içeriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır

Siirt 56