• Şuan Sitemizde 31 Kişi Haber Okuyor.
  • Fethi Gönül

  • fethi-gonul@siirt56.com

  • 16468

Fethi Gönül

ŞEHİRLİ OLMANIN DAYANILMAZ HAFİFLİĞİ

 ŞEHİRLİ OLMANIN DAYANILMAZ HAFİFLİĞİ

        Hepimiz televizyonda seyretmişizdir. Eski Türk filmlerin de özellikle köyde veya göçebe olarak yaşanların arasında bir diyalog geçer. “Şehre Taşınmak.” Şehre taşınmak veya göç etmek bir kurtuluşun, düzlüğe çıkmanın, sıkıntılardan kurtulmanın velhasıl feraha çıkmanın simgesidir.
 
Çünkü şehirde çekilen tüm sıkıntılar bitecektir. İş bulunacaktır. Evin içinde su akacaktır. Evde elektrik olacaktır. Zalim ağa olmayacaktır. Her şey güllük gülistanlık olacaktır. Dünyada yalancı cennet yaşanacak, huzur dolu, mutluluk dolu bir yaşantı sürülecek, çocuklar çok iyi yetişecek, okuyacak ve büyük adam olacaklardır.
 
Velhasıl büyük şehir bir simgedir. Tüm akla gelebilecek kötü durumlardan kurtulmak ve ne güzel şey varsa kavuşmak için.
 
Tahmin ediyorum ki çocukken hepimiz bu duyguyu yaşamışızdır. Ben içten içe acırdım bu insanlara. Çünkü ben şehirde yaşıyordum. O filmde oynayanların istediklere her şeye sahiptim. Her şeyim vardı. Evim vardı. Evde elektrik ve su vardı. Okula gidiyordum. Okuyabilirdim. Büyük adam olabilirdim. Her şey olabilirdim. “Büyük adam olmanın okumakla bir alakası olmadığını büyüm adam olmak için bazı erdemlere sahip olması gerektiğini bilmeden.”
 
Bende büyüyecem büyük adam olacam ve yanlış olan her şeyi düzeltmeye çalışacak mücadele edecek en sonunda da başarıya ulaşacaktım.

 

Ve herkes gibi ben de, günler günleri kovaladıkça büyüdüm. Ve büyüdükçe anladım ki şehirde yaşamak her zaman bir lütuf değilmiş. Derdin, sıkıntının tam ortasında bulunmakmış. Keşmekeşliğin ve düzensizliğin ortasında kalakalmakmış. Özellikle de Siirt’te yaşıyorsanız.
 
Şu anda Siirt’te tek geçerli kural kuralsızlık. Kuralına göre giden yapılan herhangi bir iş göremiyoruz.
 
Artık nerdeyse köylerde bile olan Trafik Işıkları ilimizde yok. Fi tarihinde yapılmış bir süre çalışmış ve tüm elektronik eşyalar gibi bir gün bozulmuş. Ondan sonrada Sahipsiz memleket memleketin sahipleri bunları hiç sahiplenmemiş ve kaderlerine terk edilmiş. Yıllarca da kimse tamir etmeye veya değiştirmeye çalışmamış.
 
İlimizdeki çayhanelerin durumları ise daha vahim önceden kaldırımlara sandalyeler atılırken şimdi onunla yetinilmiyor Caddelere masa ve sandalyeler atılıyor. Kaldırım işgallerinden kurtulacağız derken şimdi de cadde işgalleri başladı. Aydınlar Caddesi’nde veya Hastane Caddesi’nde bir tur atarsanız bunları görürsünüz.
 
Kaldırım işgallerini yapanlar sadece çayhaneler mi? Esnafa ne demeli peki. Nerdeyse dükkânının tümünü dışarıya çıkartan esnaflar var. Bunları hiç mi zabıta görmez? Bu ilin yetkilileri hiç mi arabalarıyla giderken sağlarına sollarına bakmazlar. Bir il bu kadar mı sahipsiz olur?
 
Pazarlar kurulur, önceden bu pazarlar nerede kurulursa o caddeden taşmamaları sağlanırdı. Ama şimdi öyle mi? Artık pazarın hangi gün hangi caddede kurulduğu önemli değil. Çünkü her cadde ve her sokak Pazar olmuş. Arabalar caddelerden taşmakta zaten keşmekeş halinde olan Trafiğin içinden hiç çıkılmaz hale sokmaktalar.
 
Şu an bütün yaptığımız edebiyatları bırakalım. Şehrimize sahip çıkalım. Yıllardır söylenen sahipsiz memleket nakaratını bitirelim. Yetkililere buradan rica ediyoruz. Bu sadece Belediyeye düşen bir görev değil tüm sorumlular üzerlerine düşün görevleri yapmak zorundalar.
 
Bizim vatandaş olarak üzerimize düşen görevlerimiz de var. El ele sorumluluklarımızı bilerek Siirt’imizi yaşanır daha güzel yerlere götürmemiz lazım.
 
Çöpten şikâyet ediyorsak Önce biz çöpümüzü zamanında ve uygun yere dökeceğiz. Kaldırım işgallerinden söz ediyorsak o işgalleri yapanların buna hakları olmadığını bunun aynı zamanda kul hakkı olduğunu da bilmeleri lazım.
 
Ama bunu bilmeyen veya umursamayanlar varsa, onlara da kanunun gerektirdiği yaptırımlar yapmak lazım.
 
Hep birlikte en güzel günlere.
 
Sağlıcakla...
 
Fethi GÖNÜL
30.07.2010


Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Siirt56.com sorumlu tutulamaz.

Ad Soyad

Yorum

  • Toplam Yorum
  • 1 / 0 Sayfa 1

YORUMLAR

   Eski bir Siirtli 2017-09-16  
Çöpünü doğru zamanda ve doğru yere bırakmak  eylemsel olarak elbette çok basit. Gelgelelim bunu
gerçekleştirecek zihniyetin oluşması hatrı sayılır bir zamanı gereksinir.
Sorun, bu zihniyetlerin hangi zamanda ve nasıl gelişe/düzeleceği. Hatta bu anlamda yaşanagelmiş


sürecin, bu değişime ne ölçüde ve nasıl bir katkı sağladığı... 2017 Türkiye' sinde çöp, kıl tüy,

kılık kıyafetten başka tartışacak konu bulamama sorunsalını had safhada yaşıyor amma ve lakin dükkan önlerinde kah oturup çaylarımızı yudumlarken Vizontele filmindeki sahnelere taş

çıkaran türden bir durumda; işine, gücüne, okuluna gitmek için tamamını taburelerde pinekleyen

erkeklerin oluşturduğu bir "insan" kalabalığından arta kalan bir iki adımlık kaldırımdan geçmeye çalışan kadınlar hep birlikte ve hiç çekinmeden, sıkılmadan hayatında ailesinde hiç kadın
görmemişcesine dik dik izleniyorsa....( Türkiye gündeminden düşmek bilmeyen kadın cinayetleri hatta çocuklara kadar inen istismar haberlerine rağmen )Biz neyi tartışmalıyız acaba çöpten önce
diye düşündüm umutsuzca....Dükkan önlerinde
akşamı eden amcaların bu fotoları bana bunları yazdırdı.
80' li yıllardan kalma bir manzara. Hiç
değişmemiş. Burası Siirt ve yıl 2017 ama foto hala aynı. Acı...
   MUSTAFA KARAMAN 2010-09-15  
eğitimli olmak,kültürlü olmak,imkanlara sahib olmak ve güzel bir hayat yaşamak köylününde,şehirlininde hakkıdır.hatta avrupa'da ve amerika'da zengin ve eğitimli olanlar köyde yaşamayı tercih ederler.nüfüsün çok olduğu yerlere,nüfüsu az olan yerlerden elbette daha fazla hizmet götürülmelidir.bu gerçeği kabullenmek gerekir.
   ayşe 2010-08-28  
umarım bir gün şehir hakkettiği güzel günlere kavuşur ama bu bir gün en yakın zamanda olsa keşke.birçok yönüyle geride kalmış bu kent...erkeksi bir kent sanki.en basitçe bir bayanın çıkabilecek oturabilecek mekanı yok ve daha bir sürü sorun...biz dahil tüm yöneticilerimizin bu ili baştan ele alıp iyice geliştirmesi hem yapısıyla hem maddi manevi güzellikleriyle bunun için zaman kısıtlı demek bahane.istesek en kısa zamanda yapılır...hayırlısı
   Oktay 2010-08-24  
"Yolun hakkı nedir ya Resulallah" diye soran sahabiye:
"Haramdan göz yummak, halka eza vermekten ictinab etmek, selam verenin selamını iade etmek, maruf ile emredip münkerden nehyetmek (iyiliği emredip kötülükten yasaklamak), sorana yol göstermek, mazluma yardım etmektir"

   TAYFUR 2010-08-09  
GERÇEKTEN GÜZEL YAZMIŞSINIZ. AĞZINIZA, YÜREĞİNİZE SAĞLIK. UMARIM BİR GÜN BU ŞEHİR HAK ETTİĞİ GÜZEL GÜNLERE ERİŞECEK. SAYGILARIMLA...
   tolga-56 2010-08-02  
tüm görüşlerine katılıyorum. idarecilerimizin önce kendilerine sonra siirt'e çekidüzen vermeleri gerek. Şehre yazık olacak. caddelerde yürüyemiyoruz.

SON YAZILARI

SUSKUNLUĞUMUZ NEDENDİR? ŞEHİRLİ OLMANIN DAYANILMAZ HAFİFLİĞİ ŞEHİDİN ARDINDAN BAŞLARKEN

Ethem Sancak: Artık Zengin Değilim

Ethem Sancak: Artık Zengin DeğilimSancak, 'Eskiden ilk 20 zenginden biriydim, şimdi sondan yirminciyim' - Star Gazetesi ve Kanal 24'ün sahibi iş adamı Ethem Sancak, 2015'te TÜSİAD'ın b

  • 23 yorum
  • 226072 kere okundu

Hakem Yılmaz Butur, Siirt56´yı Ziyaret Etti

Hakem Yılmaz Butur, Siirt56´yı Ziyaret EttiTarafsız haberciliğiyle gönüllere taht kuran Siirt56'yı ziyaret eden Yılmaz Butur, çalışmalarımızda başarılar diledi.

  • 25 yorum
  • 200079 kere okundu

   
Siirt Yerel Medyası, İnternet Haberciliği ve Muhammed Kurt  

KÖŞE YAZARLARIRSS © 2010-2014 Siirt, Siirt Haber | Haberleri | Haberler
Site içeriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır

Siirt 56