• Şuan Sitemizde 45 Kişi Haber Okuyor.
Thy Selanik Uçuşları Başladı

Thy Selanik Uçuşları Başladı

2011-05-28 - 10:24
Türk Hava Yolları (THY) Yunanistan'ın Selanik kentine doğrudan uçak seferlerine başladı.

 

İstanbul'dan saat 10.30'da kalkan ve Selanik'e saat 11.25'te varan uçak havalimanında çiçeklerle karşılandı. Türkiye'nin Atina Büyükelçisi Mehmet Hasan Göğüş, Selanik Belediye Başkanı Yannis Boutaris, Yunanistan Bölgesel Kalkınma ve Rekabet Bakan Yardımcısı Socratis Xenidis, Orta Makedonya Bö lge Başkan Yardımcısı Apostolos Tzitzikostas karşıladı. Havalimanı apronunda kurdele kesilmesinin ardı ndan basın toplantısı düzenlendi.

"SELANİK'İ DÜNYANIN 178 NOKTASINA BAĞLADIK"

THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu yaptığı konuşmada, Selanik'in yüzlerce yılları içeren acı tatlı hatıralarıyla derin tarihi bağlarımızın olduğu bir şehir olduğunu söyledi. Hamdi Topçu, "Osmanlı'nın son döneminde oynadığı rol ve ülkemizin kurucusu Mustafa Kemal'in doğduğu şehir olması hasebiyle tabii ki ayrı bir önem taşıyor" dedi. Komşu Yunanistan'la son zamanlarda siyasal, kültürel, turizm ilişkilerin gelişme noktasında olduğunu vurgulayan Topçu, "Bu gelişmeler ışığında THY de Yunanistan'ın

ikinci büyük şehir olan Selanik'e uçma kararı almıştır. Haftada 4 sefer başlayacağımız bu uçuşlar Ege'nin iki yakasını birbirine daha da yakınlaştıracaktır" dedi. THY'nin şu anda dünyanın 178 noktasına uçan bir havayolu şirketi olduğunu belirten Topçu, "Bugün açılışını yaptığımız Selanik hattıyla beraber 179'uncu noktaya uçuşumuzu başlatmış bulunuyoruz. Bu şu anlama geliyor, Selanik'i artık dünyanı n 178 noktasına bağlamış bulunuyoruz" ifadelerini kaydetti.

Selanik Belediye Başkanı Yannis Boutaris da yaptığı konuşmada THY'nin Selanik seferlerinin başlamasının turizme büyük katkı sağlayacak olmasından dolayı büyük mutluluk duyduğunu ifade etti. Selanik İstanbul hattının iki kenti birbirine daha da yakınlaştıracağını ifade eden Boutaris, "Selanik ve İstanbul'un insani ilişkileri son derece önemli ve tarihi bir kökene sahiptir. Bu ilişkilerin geliştirilmesi bizim vazifemizdir" dedi.

Türkiye'nin Atina Büyükelçisi Mehmet Hasan Göğüş ise yaptığı konuşmada, bir büyükelçi için ulusal havayolunun yeni hat açmasının büyük bir mutluluk kaynağı olduğunu söyledi. Büyükelçi Göğüş, "İnsani temaslar ve ticari ilişkiler günümüzde diplomatik münasebetlerin önemli birer unsuru haline gelmiştir" diye konuştu. Türkiye'den Yunanistan'a gelen turist sayısının bir önceki yıla göre yüzde 300'lük bir artışla 500 binin üzerine çıktığını kaydeden Büyükelçi Göğüş, Yunanistan'dan Türkiye'ye giden turist

sayısının da 612 bin olduğunu belirtti. Bu hat açılana kadar Türkiye ile Yunanistan arasında haftada 45 uçak seferi olduğunu söyleyen Göğüş, İstanbul Selanik seferiyle bu sayının 49'a çıktığını ifade etti. Büyükelçi Göğüş, "Herhalde dünyada başka iki ülke arasında bu kadar yoğun ticari ve insani temas çok nadirdir" dedi.

TOPÇU: "VİZELERİN KALKMASIYLA UÇUŞLARIN EKONOMİYE KATKISI OLACAK"

Basın toplantısının ardından pasta kesildi ve kokteyl verildi. Kokteyl sırasında Türk gazetecilere açıklama yapan THY Başkanı Hamdi Topçu, "Bu uçuşların aynı zamanda iki ülke arasındaki yakınlaşmaya katkı sağlayacağını düşünüyoruz. Aynı zamanda ekonomik ilişkilerin gelişerek Türk işadamlarının, Yunan işadamlarının daha iyi bir iletişim kuracağını, ithalat ve ihracatın, her iki ülke arasındaki ürün takasının daha iyi olacağını, çünkü zamanı kısaltıyoruz artık 45 dakikaya gelinen bir Selanik'te işadamı

trafiği, turizm trafiği ve burayı ziyaret etmek isteyen bütün vatandaşlarımız iyi bir hizmetle Selanik'e gelmiş olacaklar" diye konuştu. Selanik'e uçuşları yeniden başlatmalarının nedenlerinden birinin iki ülke arasındaki yakınlaşma olduğunu ifade eden Topçu, "Bu yakınlaşma neticesinde gerçekten hem Yunan tarafından çok büyük çabalar oldu, T ürk tarafından yakınlaşmalar oldu. Tabi halk arasında iletişim çok yüksek, burada en büyük s ıkıntımız burada vize problemi olacak. Türk tarafı biliyorsunuz vize

uygulamıyor, o yönden bir problem yok. Ama bu tarafta da elimizden geleni yapacağız diyorlar, bize yardımcı olacaklar. Ben bu vizelerin kalkmasıyla veya geçici olarak hafiflemesiyle bu uçuşların ekonomik ilişkilere çok büyük katkı yapacağını düşünüyorum. İkincisi tek noktaya uçtuğumuz Atina'dan sonra Selanik'i seçmemizi önemsiyorum. İnşallah komşumuzun başka şehirlerini de yine İstanbul üzerinden, diğer şehirler üzerinden Türkiye'ye ve dünyaya bağlarız" dedi.


BOUTARİS, THY UÇAĞININ MAKETİNİ ÖPTÜ

Daha sonra Atatürk'ün Selanik'teki evi ziyaret edildi ve basın mensuplarına şehir turu yaptırıldı. Öğle yemeği sonrasında ise Hamdi Topçu, Yunan yetkilere çeşitli hediyeler verdi. Topçu'nun Selanik Belediye Başkanı Boutaris'e THY uçağının maketini vermesi sırasında Boutaris'in uçak maketini öpmesi ve okşaması gülüşmelere neden oldu.

Atatürk'ün doğum yeri Selanik'e TK 1881 sefer sayısıyla uçuşlara başlayan THY, ilk sefer sayısına Atatürk'ün doğum yılı olan 1881 tarihini verdi. Pazartesi, Çarşamba, Cuma ve Pazar günü karşılıklı olarak yapılacak seferlerin biletleri gidiş dönüş 380 TL olarak belirlendi.

 
Bu haber 2339 defa okundu.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Siirt56.com sorumlu tutulamaz.

Ad Soyad

Yorum

HENÜZ YORUM YAPILAMAMIŞ, İLK YORUMU SİZ YAPIN!!!Kategorisine Ait Diğer Haberler

Türkiye ve İrlanda Eurovision'a Gidiyor

Türkiye ve İrlanda Eurovision'a GidiyorÜç Türk'den ve iki İrlandalı'dan oluşan Inchequin isimli müzik grubu, İrlanda'nın Eurovision finaline katılma şansı yakaladı.

 • 3 yorum
 • 8259 kere okundu

2013 Hac Kayıtları Başlama Tarihleri

2013 Hac Kayıtları Başlama TarihleriDiyanet İşleri Başkanlığı tarafından düzenlenen 2013 yılı hac organizasyonu için kayıtlar 4 Şubat 2013 Pazartesi günü başlıyor.

 • 51 yorum
 • 8579 kere okundu

Babalar Günü Google Logosu

Babalar Günü Google LogosuBabalar Günü, pek çok ülkede her yıl Haziran ayının üçüncü Pazar günü kutlanan özel bir gündür.

 • 5 yorum
 • 3894 kere okundu

Ay Tutulmas'nı Google Logo'sundan Sundu

Ay Tutulmas'nı Google Logo'sundan SunduAy tutulması 1 saat 40 dakika sürüyor. Ay tutulması 15 Haziran akşamı gerçekleşecek. Gerçekleşen ay tutulması, normallerinden farklı olarak çok daha uzun sürdü.

 • 0 yorum
 • 8459 kere okundu

Les Paul´un 96. Yıl Dönümü

Les Paul´un 96. Yıl DönümüMüziğe 8 yaşında armonika çalarak başladı Daha sonraları banjo çalmaya başlayan Paul kısa bir süre içinde gitara geçiş yaptı Çevresindekiler tarafından doğal yetenek olarak tanımlanan Paul 13 yaşına geldiğinde yarı profesyonel country müzik gitaristi olar

 • 2 yorum
 • 3781 kere okundu

Google Les Paul Logosu ( Yeni )

Google Les Paul Logosu ( Yeni )Google modern elektro gitarın mucidi sayılan Les Paul için özel bir logo tasarladı. Google'ın logosuyla elektronik gitar çalmak mümkün.

 • 6 yorum
 • 5400 kere okundu

Sonunda Refah Kapısı Açılıyor

Sonunda Refah Kapısı Açılıyor4 yıldır kapalı olan Mısır - Gazze sınırındaki Refah Kapısı bugün açılıyor

 • 3 yorum
 • 2162 kere okundu

Kahn´la ilgili şok iddia

Kahn´la ilgili şok iddia İtalyan porno yıldızı Natasha Kiss lakaplı Michelle Conti(38) eski IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahn ile bir kız arkadaşıyla birlikte grup seks yaptığını iddia etti. İtalyan Corriere Della Sera gazetesine konuşan Kiss,

 • 1 yorum
 • 3226 kere okundu

Irakta İlk Tiyatro Oyunu

Irakta İlk Tiyatro OyunuIrak'ta savaş sonrası ilk kez bir tiyatro oyunu sahnelendi. Oyunda Iraklı mahkumların hayat koşulları anlatıldı.

 • 2 yorum
 • 2782 kere okundu

Thy Selanik Uçuşları Başladı

Thy Selanik Uçuşları BaşladıTürk Hava Yolları (THY) Yunanistan'ın Selanik kentine doğrudan uçak seferlerine başladı.

 • 1 yorum
 • 2340 kere okundu

G8'den 'Arap Baharı'na destek

G8'den 'Arap Baharı'na destekFransa'nın Deauville kasabasında bugün sona eren G8 Zirvesi'nden gelişen yeni Arap demokrasilerinin desteklenmesi için 20 milyar dolarlık yardım kararı çıktı.

 • 2 yorum
 • 1979 kere okundu

Mısır'da öfke dinmiyor

Mısır'da öfke dinmiyorTahrir Meydanı'nda bugün düzenlenen milyonluk gösteriye Müslüman Kardeşler Örgütü'nün katılmama kararına rağmen, yüz binler iştirak etti.

 • 2 yorum
 • 1932 kere okundu

Obama Polonya'yı Ziyaret Etti

Obama Polonya'yı Ziyaret EttiABD Başkanı Barack Obama, bir haftalık Avrupa ziyaretinin son durağı olan Polonya'ya geldi.

 • 2 yorum
 • 2043 kere okundu

Lübnan'da bombalı saldırı

Lübnan'da bombalı saldırı Lübnan'ın güneyindeki Sayda kentinde Birleşmiş Milletler Barış Gücü (UNIFIL) askerlerine düzenlenen bombalı saldırıda 2 sivil ve 6 İtalyan askeri yaralandı .

 • 1 yorum
 • 2079 kere okundu

Fransa yine Salih'i suçladı

Fransa yine Salih'i suçladıFransa, Yemen’de giderek artan çatışmalar ve ölümlerden dolayı yine Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih’i suçladı

 • 1 yorum
 • 2167 kere okundu

Rauf Denktaş Hastaneye Kaldırıldı

Rauf Denktaş Hastaneye KaldırıldıKKTC'nin Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, rahatsızlanması sonucu Lefkoşa Burhan Nalbantoğlu Hastanesi'ne kaldırıldı.

 • 0 yorum
 • 2194 kere okundu

Obama Dublin'de

Obama Dublin'deABD Başkanı Barack Obama, bir haftalık Avrupa ziyaretinin ilk ayağı olan İrlanda'nın başkenti Dublin'de halka seslendi.

 • 2 yorum
 • 2031 kere okundu

Özüre Gerek Yokmuş

Özüre Gerek YokmuşBirleşmiş Milletler'in İsrail'in Mavi Marmara baskınını araştırmak için kurduğu komisyon, İsrail'in özür dilemesine gerek olmadığını savunan rapor hazırladı. Türkiye tepkili!

 • 2 yorum
 • 2547 kere okundu

Osama Bin Ladin Öldürüldü

Osama Bin Ladin ÖldürüldüAmerkalıların 11 Eylül saldırıları ile yaşadıkları kabusun sorumlusu terör örgütü El Kaide Lideri Osama Bin Ladin Pakistan'da yapılan bir operasyon ile öldürüldü. Osama Bin Ladin'in bu operasyonla öldürülmesi, Obama'nın ABD Halkının gözünde kahramanlaşmas

 • 6 yorum
 • 4522 kere okundu

Kurtlar Vadisi Filistin Mısır Sinemalarında Gösterime Girdi

Kurtlar Vadisi Filistin Mısır Sinemalarında Gösterime GirdiKurtlar Vadisi Filistin filmi, Arapça dublajlı olarak Kahire'deki 10 ayrı sinema salonunda gösterime girdi.

 • 1 yorum
 • 2796 kere okundu

İngiltere´den Vatandaşlarına Suriyeyi Terk Edin Çağrısı

İngiltere´den Vatandaşlarına Suriyeyi Terk Edin Çağrısıİngiltere Dışişleri Bakanlığı Suriye'de giderek kötüleşen güvenlik durumundan dolayı bu ülkede bulunan vatandaşlarına, şayet kalmalarını gerektiren çok zorunlu bir nedenleri yoksa, ayrılmaları çağrısında bulundu.

 • 1 yorum
 • 2437 kere okundu

Soykırım Anıtına Ziyaret

Soykırım Anıtına ZiyaretErmenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, 1915'te yaşanan olayları Ermenilerin sözde soykırımı anma yıldönümü olarak kabul ettikleri 24 Nisan'da başkent Erivan'daki sözde soykırım anıtını ziyaret etti.

 • 1 yorum
 • 2327 kere okundu

Suriye ordusu halka kurşun yağdırdı

Suriye ordusu halka kurşun yağdırdıSuriye’de demokrasi yanlısı göstericilere ateş açıldı. 70’ten fazla ölü var, yüzlerce de yaralı

 • 0 yorum
 • 2682 kere okundu

Obama Facebook'u Ziyaret Etti

Obama Facebook'u Ziyaret EttiObama, Facebook'un 26 yaşındaki genç patronu Marc Zuckerberg ile şirket merkezinde buluştu

 • 2 yorum
 • 2483 kere okundu

Irak'ta Kanlı Protesto

Irak'ta Kanlı ProtestoIrak polisinin Süleymaniye kentinde hükümeti protesto eden göstericilere ateş açması sonucu, 9'u kurşunla olmak üzere, 81 kişinin yaralandığı bildirildi. Daha önce yapılan açıklamada yaralı sayısının 35 olduğu belirtilmişti

 • 2 yorum
 • 2421 kere okundu

ÜLKEMİZİN İLK KOPYA KOYUNU OYALI ANNE OLDU

ÜLKEMİZİN İLK KOPYA KOYUNU OYALI ANNE OLDUÜlkemizin ilk kopya koyunu Oyalı, 30 Mart 2011 tarihi’nde, İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nde ilk doğumunu yaptı. Oyalı, başarılı geçen sezaryen operasyonu ile 4 kg ağırlığında, sağlıklı bir dişi kuzu dünyaya getirdi. Sezaryenle dünyaya gelen k

 • 1 yorum
 • 3538 kere okundu

Mafya Babaları Deli Numarası İçin Ders Alıyor

Mafya Babaları Deli Numarası İçin Ders Alıyorİtalya'da Yayınlanan Camorranın Hekimleri Adlı Kitapta, Mafya Babalarının Hapisten Kurtulmak için Deli Numarası Dersleri Alıyorlar.

 • 0 yorum
 • 3359 kere okundu

Birleşmiş Milletler Uçağı Kango'da Düştü

Birleşmiş Milletler Uçağı Kango'da DüştüDüşen Uçakta bulunan 33 Kişiden 32 Kişi Öldü 1 Kişi Yaralı Olarak Kurtuldu.

 • 1 yorum
 • 2632 kere okundu

4 Bin Dolara İşçi Aranıyor

4 Bin Dolara İşçi AranıyorMısır, Tunus, Suriye ve Libya gibi ülkelerdeki yatırımlarını aksatmak istemeyen Türk firmaları, 4 Bin Dolara Çalışacak İşçi Arıyorlar.

 • 84 yorum
 • 8991 kere okundu

Afganistan'da Bombalı Saldırı: 8 Ölü

Afganistan'da Bombalı Saldırı: 8 ÖlüAfganistan'ın Doğusundaki Host Vilayetinde Bombalı Araçla Düzenlenen Saldırıda 2'si Polis 8 Kişi Öldü.

 • 2 yorum
 • 2063 kere okundu

FİRAVUNUN TAHTI SALLANIYOR

FİRAVUNUN TAHTI SALLANIYORNEFİS ÜLKEMİN 32 YILLIK FİRAVUNUNUN TAHTI SALLANIYOR

 • 1 yorum
 • 2695 kere okundu

Kaçırılan Fox Tv Muhabiri Hemşerimiz Erol Candabakoğlu Serbest Bırakıldı

Kaçırılan Fox Tv Muhabiri Hemşerimiz Erol Candabakoğlu Serbest BırakıldıKaçırılan Fox Tv Muhabiri Hemşerimiz Erol Candabakoğlu Serbest Bırakıldı

 • 4 yorum
 • 3741 kere okundu

Geri Dönüş Yok!

Geri Dönüş Yok! Mısırlı Muhalif El Baradey: Değişim Birkaç Gün İçinde Geliyor

 • 2 yorum
 • 1324 kere okundu

Mısır'da Gözler Orduda

Mısır'da Gözler OrdudaSavaş Uçakları ve Helikopterler Sokaklarda Alçak Uçuş Yapıyor.

 • 3 yorum
 • 1201 kere okundu

Kurtlar Vadisi Filistin Gösterimi Yasaklandı

Kurtlar Vadisi Filistin Gösterimi YasaklandıKurtlar Vadisi Filistin filminin gösterimi Almanya'da yasaklandı. Gerekçesi ise 27 Ocak'ın soykırımına denk gelmesi

 • 5 yorum
 • 1635 kere okundu

Suskunluğumuz Nedendir?

Suskunluğumuz Nedendir?Mavi Marmara'nın Sarayburnu'na geldiği tarihte kaleme alınmış bir yazı...

 • 1 yorum
 • 1797 kere okundu

Mavi Marmara Gemisi İstanbul´da Coşkuyla Karşılandı

Mavi Marmara Gemisi İstanbul´da Coşkuyla Karşılandıİstanbul'a gelen Mavi Marmara gemisini Sarayburnu iskelesinde coşkulu bir kalabalık karşıladı. Alanda toplanan kalabalığa konuşan İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı (İHH) Genel Başkanı Bülent Yıldırım, İsrail’in Gazzeye saldırılarısı devam eder

 • 3 yorum
 • 2497 kere okundu

MAVİ MARMARA İSTANBUL´A GERİ DÖNÜYOR

MAVİ MARMARA İSTANBUL´A GERİ DÖNÜYORTARİHİ KARŞILAMAYA SİİRT’TEN DE KATILIM OLACAĞI ÖĞRENİLDİ

 • 2 yorum
 • 2890 kere okundu

WİKİLEAKS´İN HATIRLATTIKLARI

WİKİLEAKS´İN HATIRLATTIKLARIWİKİLEAKS´İN HATIRLATTIKLARI

 • 0 yorum
 • 1681 kere okundu

Kilim´den Pakistan´a 1 TIR Malzeme Yardımı

Kilim´den Pakistan´a 1 TIR Malzeme YardımıKilim Mobilya, Pakistan'ın yaralarını sarıyor

 • 2 yorum
 • 3827 kere okunduKÖŞE YAZARLARIRSS © 2010-2014 Siirt56.com - Güncel Siirt Haberleri
Site içeriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır

Siirt 56