• Şuan Sitemizde 63 Kişi Haber Okuyor.
Reklam
 • Bölge Haber

Rize-Mardin otoyol projesi için 15 ilin ticaret odası başkanları toplandı

Rize-Mardin otoyol projesi için 15 ilin ticaret odası başkanları toplandı

0000-00-00 - 10:57
Türkiye'nin kuzeyini güneyle birleştirecek, Karadeniz'in Doğu ve Güneydoğu Anadolu ile bağlantısını sağlayacak Rize-Mardin otoyol projesine destek sağlamak için Mardin Ticaret ve Sanayi Odası 15 Oda başkanını bir araya getirecek.

Türkiye'nin kuzeyini güneyle birleştirecek, Karadeniz'in Doğu ve Güneydoğu Anadolu ile bağlantısını sağlayacak Rize-Mardin otoyol projesine destek sağlamak için Mardin Ticaret ve Sanayi Odası 15 Oda başkanını bir araya getirecek.

Ulaştırma Bakanlığı'nca 2023 yılına kadar tamamlanması planlanan projeler arasına alınan Rize-Mardin otoyolu tamamlandığında Karadeniz ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri, dolayısıyla Kafkasya ve Orta Doğu Anadolu üzerinden birbirine bağlanacak. Ekonomik, sosyal ve siyasi çok önemli kazanımlar sağlayacağına inanılan yaklaşık 450 kilometrelik otoyolun en önemli bölümünü Rize'nin İkizdere ilçesi ile Erzurum'un İspir ilçeleri arasındaki 2600 rakımlı Ovit Dağı Tüneli Projesi oluşturuyor. Tünel projesi bu yıl ocak ayında başladı, yıl sonuna kadar tamamlanması planlanıyor. 2011'de ihale edilmesi beklenen Ovit Dağı Tüneli tamamlandığında 12 kilometre ile Türkiye'nin en uzun tüneli olacak.

15 İL FAYDALANACAK

17 Eylül 2010 tarihinde yapılacak toplantıya Mardin ve Rize'nin yanı sıra Erzurum, Bingöl, Muş, Bitlis, Ağrı, Iğdır, Şırnak, Diyarbakır, Mardin, Van, Tunceli, Batman, Siirt ve Hakkari ticaret ve sanayi odası yönetim kurulu başkanları ile üyeleri katılacak. Mardin Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Tutaşı, Rize-Mardin otoyol projesi fikrinin geçmişten bu yana yol güzergâhındaki illerin ileri gelenlerinin hayali olduğunu söyledi. Otoyol güzergahı ve çevresindeki illerin ticaret ve sanayi odası yöneticilerinin yolun yapımı için görüş alışverişinde bulunmak amacıyla ilk olarak Ankara'da bir araya geldiğini hatırlatan Tutaşı, aralarındaki iletişimi artırmak ve kamuoyu oluşturmak amacıyla Mardin'de toplanacaklarını ifade etti.

Rize-Mardin yolun bölgeler ve Türkiye için ekonomik öneminin yanında sosyal ve siyasal anlamda da büyük bir önemine sahip olduğunu dikkat çeken Tutaşı, "Biz sivil toplum örgütleri olarak ülkemizde bölünmüşlük, parçalanmışlık yaşamak istemiyoruz. El ele verdik, bu konuda son derece kararlıyız hem bu yolu yapacağız hem de bölgelerimizin gönül gönüle olmasını sağlayacağız. Bütün arkadaşlarımızın, oda başkanlarımızın gayreti bu yönde. Hükümetten tek istediğimiz bu yolun 2011 programın alınarak en kısa zamanda bitirilmesi" dedi.


ZAMAN - 17.09.2010

------------------------------------------------------------------------- >>>

18.09.2010

15 ilin TSO başkanı toplandı

Karadeniz Bölgesinin, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesiyle bağlantısını sağlayacak olan Rize-Mardin (Sevgi Yolu) Otoyol Projesini desteklemek amacıyla 15 ilin Ticaret ve Sanayi Odası başkanları Mardin'de biraraya geldi.

Mardin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Ali Tutaşı, Yat Grand Otel'de düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, Rize-Mardin yolunun büyük öneme sahip olduğunu belirterek, bu yolun ekonominin yanı sıra sosyal ve siyasal alana büyük katkı sunacağını söyledi.

Kuşbakışı olarak 450 kilometre uzaklığa sahip olan Rize-Mardin arasında karayolu ulaşımının 12-13 saat sürdüğünü belirten Tutaşı, şöyle konuştu:

''Bu proje ile Ovit yolu yapılacak ve bu yol 5 saate düşecek. Karadeniz insanının yüzde 90'ının bölgeyi görmüşlüğü yok, bizim bölge insanın yüzde 90'nın Karadeniz'i görmüşlüğü yok. Bu engel coğrafi konumdan dolayıdır. Onun için bu projeye çok önem veriyoruz. Burada vekillerimiz de var. Onlardan da hükümet nezdinde bizlere yardımcı olmalarını istiyoruz. Bu 2023 yılında programa alınmış. Bunun daha öne çekilmesi konusunda gayretlerini bekliyoruz. Yolu çocuklarımız, torunlarımız değil, biz görmek istiyoruz. Bizde kullanmak istiyoruz. Bu somut gelişme bizim için çok önemli. Proje ilk defa devletin kayıtlarına girdi, Cumhuriyetimizin 100. yılına kadar tamamlanacak projeler arasına alındı. Rize-Mardin otoyolu sadece Mardin'in Rize'nin bir projesi değil, bir ülke projesidir. Bu yolun ticari anlamının yanında, sosyal ve siyasi bir tarafı var. Bölgelerin bütünleşmesi, insanların kucaklaşması, birbirini tanıyabilmesine zemin hazırlayacak. Bu nedenle 'Sevgi Yolu' adını koyduk.''

Rize Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Ofluoğlu ise ''Sevgi Yolu'' projesinin bölgeleri yakınlaştıracağını belirterek, yolun tamamlanması sayesinde bu bölgede üretilecek ürünlerin Karadeniz üzerinden ihraç edilme fırsatına kavuşacağını söyledi.

Yolun bölgelerin ekonomik kalkınmasına çok büyük katkı sunacağını ifade eden Ofluoğlu, ''Bu yol bölge ve ülke ekonomisine yapacağı katkıların yanında insanlar arasındaki yakınlaşmaya, kaynaşmayı da artıracağına inanıyorum. O yüzden bu yol bir otoyol değil, Sevgi Yoludur. Sevgi yolu, 12 saat olan Rize-Mardin arasını 5-6 saate düşürecek'' dedi.

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Galip Ensarioğlu ise Mardin'de sıradan bir toplantı için bulunmadıklarını bildirerek, ''Rize-Mardin yolu Güney-Kuzey hattını yakınlaştırarak ticaretimizi geliştirmeye ve refahımızı artmasına vesile olacaktır'' diye konuştu.

Toplantıya Mardin Vali Yardımcısı Oğuzhan Bingöl, Belediye Başkan Vekili Feyzi Olğac, AK Parti Mardin Milletvekili Cüneyt Yüksel, AK Parti Diyarbakır Milletvekili Kutbettin Arzu ile Rize, Mardin, Erzurum, Bingöl, Muş, Bitlis, Ağrı, Iğdır, Şırnak, Diyarbakır, Van, Tunceli, Batman, Siirt ve Hakkari TSO Başkanları ile çok sayıda iş adamı katıldı.
Bu haber 4780 defa okundu.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Siirt56.com sorumlu tutulamaz.

Ad Soyad

Yorum

YAPILAN YORUMLAR

   sevim 2010-09-27  
yapılan bu çalışmayı kutluyorum.ama şu var ki siirtin milletvekilleri yada birçok yetkilileri siirte sahip çıkmıyor.siirtliler ne zaman gelişecek bu şehir demekten bıktılar artık...yaptığım araştırmaya göre trabzon -siirt arası olacak otoyol projesi rize-mardin olarak değiştirilmiş.en son billoris tekstil fabrikası kapanmış diye duydum oysa siirtte bir fabrika bile yokken..kısacası bu yetkililer siirte sahip çıksa umarım ama yaptıklarıyla sadece başa gelip geçmek.önemli yada kaliteli diyebileceğimiz bir projeleri varmı.lütfen artık siirte sahip çıkın yada çekilin sahip çıkmak isteyenlere yol verin..saygılar


Bölge Haber Kategorisine Ait Diğer Haberler

Bölge Baroları, İsrail ve IŞİD Saldırılarını Kınadı

Bölge Baroları, İsrail ve IŞİD Saldırılarını KınadıDoğu ve Güneydoğu Anadolu Bölge Barolar Birliği, İsrail ve IŞİD'in saldırılarını kınadı.

 • 0 yorum
 • 423 kere okundu

Bakan Eker'in Projesi Meyve Vermeye Başladı

 Bakan Eker'in Projesi Meyve Vermeye BaşladıGıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker tarafından başlatılan Diyarbakır Batman Siirt Kalkınma Projesi ile 6 bin 224 dönüm alanda 483 donanımlı meyve bahçesi oluşturuldu Proje Koordinatörü Akbaş: "Önümüzdeki yıllarda bölge önemli bir meyve üretim alan

 • 0 yorum
 • 421 kere okundu

SOLİN VE MİRHAT, 18 AY SONRA İLK KEZ ANNELERİNE SARILIP YATTI

SOLİN VE MİRHAT, 18 AY SONRA İLK KEZ ANNELERİNE SARILIP YATTITahliye edildikden sonra Şırnak’ın Cizre İlçesi’ndeki evine gelen ve hasta iki çocuğuna sarılıp bir an bile bırakmayan Hanım Onur, yaşadıklarını anlattı

 • 0 yorum
 • 7790 kere okundu

Şırnak'taki 1 Milyar Dolarlık İhracatın Sırrı

Şırnak'taki 1 Milyar Dolarlık İhracatın Sırrı81 ilin yaptığı ihracat rakamlarına bakıldığında en dikkat çekici ‘gelişme'nin Şırnak'ta yaşandığı anlaşılıyor. Ancak rakamlarına detayına bakıldığında durumun gerçekte öyle olmadığı kısa sürede açığa çıkıyor.

 • 0 yorum
 • 7926 kere okundu

Doğu ve Güneydoğuda Elektrik Fiyatları Düşecek

Doğu ve Güneydoğuda Elektrik Fiyatları DüşecekBaşbakan Tayyip Erdoğan, TESK’in istişare toplantısında Palandöken’in talebi üzerine Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde elektrik tarifelerinin işyeri tarifesinden konut tarifesine geçmesi gibi uygulamaların yapılabileceğini söyledi

 • 1 yorum
 • 12216 kere okundu

Leyla Zana'nın Diyarbakır Mitinginde Olaylar Çıktı

Leyla Zana'nın Diyarbakır Mitinginde Olaylar Çıktıİbrahim Oruç'un mezarını ziyaret ederken, yapılan ziyaret sonrası sokaklar yine savaş alanına döndü.

 • 3 yorum
 • 10298 kere okundu

Elazığ Ak Parti Milletvekili Adaylarına Tepkiler Dinmiyor

Elazığ Ak Parti Milletvekili Adaylarına Tepkiler DinmiyorAk Parti’de milletvekili aday listelerine tepkiler devam ediyor.Ak Parti Elazığ İl, Merkez ilçe yönetim kurulunda yaşanan istifaların ardından, şimdi de gençlik kolları yönetiminden 12 kişi istifa etti

 • 2 yorum
 • 10992 kere okundu

CHP Adayı Ali Özcan Elazığ'da

CHP Adayı Ali Özcan Elazığ'daCHPmilletvekili aday Ali Özcan, uçakla geldiği Elazığ`da CHP milletvekili adayları Mustafa Kemal Atikeler, Mehmet Çalışkan, Hülya Ülkü, Mustafa Ünsal Karatepe ile kalabalık bir partili grup tarafından Elazığ Havaalanı`nda karşılandı. Kalabalık bir konvoy

 • 1 yorum
 • 10993 kere okundu

Muş´ta Patlama 1 Yaralı

Muş´ta Patlama 1 YaralıMuş'ta, 12 yaşındaki bir çocuk, arazide bularak eve getirdiği cismin patlaması sonucu yaralandı.

 • 1 yorum
 • 10589 kere okundu

YSK Protestosunda Polis İş Makinelerini Taşladı

YSK Protestosunda Polis İş Makinelerini TaşladıYSK'nın, BDP adaylıklarını veto etmesi büyük tepki yarattı. Birçok şehirde meydanlara çıkan BDP'liler polisle çatıştı. Bismil'de bir kişi hayatını kaybetti.

 • 0 yorum
 • 9699 kere okundu

Bilmil'de Neler Oluyor

Bilmil'de Neler OluyorDiyarbakır’ın Bismil ilçesinde düzenlenen izinsiz gösterilerde çıkan olayda ölen İbrahim Oruç’un göğüsünün sol tarafına isabet eden tek mermiyle yaşamını yitirdiği tespit edildi.

 • 2 yorum
 • 9780 kere okundu

Yüksekova Karıştı

Yüksekova KarıştıKepenklerin kapalı olduğu Hakkari'nin Yüsekova İlçesi'nde öğlen saatlerine doğru yine olaylar çıktı

 • 0 yorum
 • 9956 kere okundu

BDP Batman'da Ayrı 23 Nisan Kutlayacak

BDP Batman'da Ayrı 23 Nisan KutlayacakBDP'li Serhat Temel, 23 Nisan Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nın kentte yapılacak alternatif kutlamayı, sivil itaatsizlik eylemleri kapsamında gerçekleştireceklerini söyledi

 • 2 yorum
 • 4226 kere okundu

Hadım Yasası Geliyor

Hadım Yasası GeliyorTartışmalara neden olan hadım yasa tasarısı, Meclis Adalet Komisyonu'nda kabul edildi

 • 2 yorum
 • 4178 kere okundu

Erin, Siirt´teki KOBİ´lere Çağrıda Bulundu

Erin, Siirt´teki KOBİ´lere Çağrıda BulunduDEDİKODULARI BIRAKIP BU FIRSATLARI DEĞERLENDİRELİM

 • 2 yorum
 • 3222 kere okundu

Sanayi Bakanı Ergün: Yerli otomobili yapanın heykeli dikilir

Sanayi Bakanı Ergün: Yerli otomobili yapanın heykeli dikilirYerli otomobili yapanın heykeli dikilir

 • 3 yorum
 • 5748 kere okundu

Hasankeyfi Halka Açın Kampanyası Sonuç Verdi

Hasankeyfi Halka Açın Kampanyası Sonuç VerdiHasankeyf Ören Yeri ve Su Kenarındaki Çardak Restoranlar Kapatılması Üzerine Hasankeyf'i Yaşatma Girişiminin İmza Kampanyası Sonuç Verdi.

 • 1 yorum
 • 131 kere okundu

O Yazıya Protesto

O Yazıya ProtestoPosta Gazetesi Önündeki Protestoya Polis Müdahale Etti

 • 0 yorum
 • 1962 kere okundu

İmamlardan besmeleli, ezanlı açıklama

İmamlardan besmeleli, ezanlı açıklamaİmamlardan besmeleli, ezanlı açıklama

 • 1 yorum
 • 2288 kere okundu

DÜNYA TV DENGÊ GEL (HALKIN SESİ) EKİBİ SİİRT´TEYDİ

DÜNYA TV DENGÊ GEL (HALKIN SESİ) EKİBİ SİİRT´TEYDİBarış, birlik, sevgi mesajları fışkıran, kimseyi ötekileştirmeden yayın yapan, kırıcı ve üzücü hiçbir unsura yer vermeden evlerde kendisine yer edinen bir ekran olan ve Gaziantep’ten yayın yapan Türkiye'nin ilk özel Kürtçe televizyonu Dünya TV programları

 • 4 yorum
 • 7945 kere okundu

Nusaybin Savaş Alanına Döndü

Nusaybin Savaş Alanına Döndüİranlı PKK'lı için sağlık ocağı ile polis panzerini molotof yağmuruna tuttular!

 • 2 yorum
 • 2175 kere okundu

DİKA Yeni Takım Arkadaşlarını Buldu

DİKA Yeni Takım Arkadaşlarını BulduDicle Kalkınma Ajansı, 22 Kasım – 03 Aralık 2010 tarihleri arasında başvuruları kabul edilen personel alım ilanıyla 12 Uzman, 1 iç denetçi, 1 hukuk müşaviri, 1 bilgi işlem sorumlusu (destek personel) alımı sürecini tamamlamıştır. İstihdam edilecek toplam

 • 2 yorum
 • 1857 kere okundu

DİKA´DA 2010 YILI PERSONEL ALIM BAŞVURU SONUÇLARI

DİKA´DA 2010 YILI PERSONEL ALIM BAŞVURU SONUÇLARIDicle Kalkınma Ajansı'nın 2010 Yılı Personel Alım ilanına başvuran adaylar arasında yapılan ön değerlendirme sonucu mülakata girmeye hak kazanan adaylar açıklanmıştır

 • 4 yorum
 • 2891 kere okundu

Dicle Kalkınma Ajansı 15 Personel Alacak

Dicle Kalkınma Ajansı 15 Personel AlacakDicle Kalkınma Ajansı 15 Personel Alacak

 • 2 yorum
 • 3204 kere okundu

TARIM TV Yayın Hayatına Başladı

TARIM TV Yayın Hayatına BaşladıTarım ve Köyişleri Bakanlığı'nın Web Tarım Televizyonu yayın hayatına başladı.

 • 1 yorum
 • 4559 kere okundu

Siirt - Bitlis Arası Yol Çalışması Devam Ediyor

Siirt - Bitlis Arası Yol Çalışması Devam EdiyorBitlis Valisi Nurettin Yılmaz, yapımı devam eden Bitlis Diyarbakır karayolunun Siirt sınırına kadar olan yaklaşık 45 kilometrelik yolun bu yıl sonuna kadar kısmen ulaşıma açılacaklarını söyledi.

 • 4 yorum
 • 5256 kere okundu

Başkan Sadak DİKA´nın Ekim Ayı Toplantısına Katıldı

Başkan Sadak DİKA´nın Ekim Ayı Toplantısına KatıldıBaşkan Sadak DİKA’nın Ekim Ayı Toplantısına Katıldı

 • 0 yorum
 • 3146 kere okundu

Siirtliler Derneği, Diyarbakır Valisini Ziyaret Etti

Siirtliler Derneği, Diyarbakır Valisini Ziyaret EttiDİYARBAKIR’DAKİ SİİRTLİLER DERNEĞİ VALİ MUSTAFA TOPRAK’I ZİYARET ETTİ

 • 2 yorum
 • 5475 kere okundu

Diyarbakır Cezaevi Sempozyumu Sona Erdi

Diyarbakır Cezaevi Sempozyumu Sona ErdiSiirt'in de aralarında bulunduğu çok sayıda il ve ilçede yaşayan Diyarbakır cezaevi çıkışlı 451 kişi ve aileleriyle görüşmeler yapıldığı belirtildi.

 • 3 yorum
 • 2058 kere okundu

Bolu´da TAYAD´lılara saldırı

Bolu´da TAYAD´lılara saldırıTAYAD’lılara Mehter marşıyla saldırdılar

 • 11 yorum
 • 2768 kere okundu

Şırnak´ta 6 Kişi Gözaltına Alındı

Şırnak´ta 6 Kişi Gözaltına AlındıEruh Belediye Başkanvekili olduğu iddia edilen Z.A.'nın da bulunduğu 5 kişi daha, gözaltına aldı.

 • 1 yorum
 • 2691 kere okundu

Rize-Mardin otoyol projesi için 15 ilin ticaret odası başkanları toplandı

Rize-Mardin otoyol projesi için 15 ilin ticaret odası başkanları toplandıTürkiye'nin kuzeyini güneyle birleştirecek, Karadeniz'in Doğu ve Güneydoğu Anadolu ile bağlantısını sağlayacak Rize-Mardin otoyol projesine destek sağlamak için Mardin Ticaret ve Sanayi Odası 15 Oda başkanını bir araya getirecek.

 • 3 yorum
 • 4781 kere okundu

Askerlik Düştü, Tek Tip Askerlik Geliyor

Askerlik Düştü, Tek Tip Askerlik GeliyorHükümet, askerliği 9 aylık süreye çeken 'Tek tip' tasarısını 1 Ekim'de Meclis'e getirecek. Böylelikle kışlada süre eşitlenecek.Yasa çıkar çıkmaz, yüzlerce asker de erken terhis olacak.

 • 791 yorum
 • 947 kere okundu

Doğu´yu Yeşil Kart Ayakta Tutuyor

Doğu´yu Yeşil Kart Ayakta Tutuyor BÜYÜKŞEHİRLERDE GÜVENCESİZ KİŞİ SAYISI FAZLA

 • 1 yorum
 • 2435 kere okundu

İstanbul´u almak için 10 dev yarışta

İstanbul´u almak için 10 dev yarıştaBoğaziçi Elektrik, İstanbul Avrupa Yakası’nı, Gediz Elektrik Dağıtım İzmir ve Manisa illerini, Trakya Elektrik Dağıtım Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ’ı, Dicle Elektrik Dağıtım ise Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin, Batman, Siirt, Şırnak illerini kapsıyor.

 • 1 yorum
 • 1906 kere okundu

Mardin´de mayın tuzağı: Üç Şehit

Mardin´de mayın tuzağı: Üç ŞehitPKK'lı teröristler Nusaybin'de karakola hazır beton taşıyan iki kamyonu yaktı. Yardıma gelen askerlere kurulan mayın tuzağında üç uzman çavuş hayatını kaybetti

 • 1 yorum
 • 2797 kere okundu

Atmada bin yıllık buluşma

Atmada bin yıllık buluşmaAtma ve Atmalı Aşireti mensupları ilk kez Arguvan’nın Gadebela (Güngören) köyünde buluşarak hasret giderdi.

 • 1 yorum
 • 3446 kere okundu

Özel Harekatçılar Doğu ve Güneydoğuya Kaydırıldı

Özel Harekatçılar Doğu ve Güneydoğuya Kaydırıldıİstanbul Emniyet Müdürlüğü bünyesindeki Özel Harekat polisleri Doğu ve Güneydoğu'daki illere geçici görevle gönderildi.

 • 1 yorum
 • 3649 kere okundu

TCDD´den Gençlere Yeni Uygulama

TCDD´den Gençlere Yeni UygulamaTCDD’DEN GENÇLERE YENİ UYGULAMA

 • 2 yorum
 • 2369 kere okundu

PARO Yıldızlar Topluluğunun Yeni Yıldızı: YURTİÇİ KARGO

PARO Yıldızlar Topluluğunun Yeni Yıldızı: YURTİÇİ KARGOPARO YILDIZLAR TOPLULUĞUNUN YENİ YILDIZI: YURTİÇİ KARGO

 • 2 yorum
 • 3411 kere okundu

Ethem Sancak: Artık Zengin Değilim

Ethem Sancak: Artık Zengin DeğilimSancak, 'Eskiden ilk 20 zenginden biriydim, şimdi sondan yirminciyim' - Star Gazetesi ve Kanal 24'ün sahibi iş adamı Ethem Sancak, 2015'te TÜSİAD'ın b

 • 8 yorum
 • 467 kere okundu

Hakem Yılmaz Butur, Siirt56´yı Ziyaret Etti

Hakem Yılmaz Butur, Siirt56´yı Ziyaret EttiTarafsız haberciliğiyle gönüllere taht kuran Siirt56'yı ziyaret eden Yılmaz Butur, çalışmalarımızda başarılar diledi.

 • 11 yorum
 • 614 kere okundu

   
Siirt Yerel Medyası, İnternet Haberciliği ve Muhammed Kurt  

KÖŞE YAZARLARIRSS © 2010-2019 Siirt, Siirt56 Haber | Siirt Haberleri
Site içeriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır

Siirt 56