• Şuan Sitemizde 77 Kişi Haber Okuyor.
Reklam
  • Ahmed Arıtürk

  • Gazeteci, Şair ve Yazar

  • 657

Ahmed Arıtürk

DEMOKRASİ BU MU!

Gerçek demokrasilerde ne çoğunluk, azınlığın; ne de azınlık, çoğunluğun haklarına engel olamaz, olmamalıdır. Bir yerde azınlıklar veya çoğunluklar, birbirlerinin haklarını görmezden gelirlerse, orada, demokrasi yok demektir. Gerçek demokrasilerde, azınlıkların da, çoğunluk gibi hakları vardır. Hakları, görmezden gelinemez! 

Bugün Türkiye’de, azınlık sayılacak bir iktidar, kendisine karşı olan çoğunluğa rağmen, dilediği gibi at koşturmakta, meclisteki gücüne dayanarak yasalar çıkarmakta, mevcut yasaları hallaç pamuğu gibi dağıtmaktadır. Görünüşte, Türkiye’de demokrasi tıkır tıkır işliyor. Milletin seçtiği bir meclis var. Yasalara dayalı gücünü kullanarak yeni yasalar çıkarıyor.
 
Bu ülkede, AKP iktidarına karşı asgari yüzde 60 oranında vatandaş var. Amma, AKP hükümeti, yüzde 60 oranındaki muhaliflerine rağmen, istediğini yapıyor, hem de burnunun dikine gide-gide…
 
Seçimlerde yüzde 10’luk baraj uygulanmazsa, TBMM’ndeki tablo ne kadar değişecek, farkında mısınız? Bugün, TBMM’de mevcut temsil gücüyle anayasayı bile değiştirebilecek olan AKP iktidarının, baraj sistemi sebebiyle, temsili sisteme göre en az 100 milletvekili fazlası var. Seçim barajı düşürülürse, koalisyonlar olur, ülke istikrarsızlığa düşermiş! Bunu kim söylüyorsa, halt ediyor. Yüzde 10 gibi yüksek bir baraj uygulanınca da, iktidarların diktatörlüğe yönelme eğilimleri kuvvet kazanmakta! Asıl önemsenmesi ve korkulması gereken budur!
 
Genel seçimden önce, mutlaka, ama mutlaka seçim barajının yüzde 5’e düşürülmesi gerekir. Yüzde 10’luk baraj sisteminin, Türkiye’ye diktatörlüğü getirebileceği endişesi, artık, aklı başında herkesi ürkütmeğe başlamıştır. Koalisyonlar iddia edildiği gibi istikrarsızlığın sebebi değildirler. Hem, diktatörlüğe doğru giden bir rejime yönelmektense, istikrarsızlık kat-kat iyidir. Seçim barajı düşürülürse, milletin kendisi, ayarlamayı yapacaktır. Yeter ki, millete fırsat verilsin. Bu millet, ferasetli bir millettir, bunu bilmek, istikrarsızlığı bahana ederek, diktatörlüğe gidecek yollara kapıyı aralık bırakmamak lâzım!
 
Bakın, mevcut seçim sistemiyle hiç ihtimal vermezsek bile, şöyle bir sonuç çıkabilir. Vereceğimiz bu misali dikkatle okuyun ve düşünün. Diyelim ki, Türkiye’de yapılan bir seçime katılan partilerin biri hariç, hepsi yüzde 9 veya altında oy aldılar. Tek bir parti yüzde 10’u buldu. Böyle bir durumda, yüzde 10 oy ayan parti TBMM’ndeki milletvekillerinin tümünü de almış olacak. “Böyle bir sonuç olur mu!”  demeyiniz, pek ala böyle bir sonuç yaşanabilir. Yani, ülkenin tüm kaderini yüzde 10 oranında oy almış bir iktidara teslim etmek mümkündür.
 
Evet, gerçek demokrasi bu değildir. Gerçi, bir zamanlar, seçimlerinde uygulanan MİLLİ BAKİYE SİSTEMİNİ önermeyeceğiz amma, seçim barajının mutlaka yüzde 5’ler sınırına çekilmesi gerektiğine dikkatleri çekiyoruz. Eğer, korkuları oysa varsın, BDP de normal seçimlerle (bağımsız milletvekilleriyle değil) meclise girsin! Gerçek gücü ortaya çıksın! Çıksın da, boyunun ölçüsünü alsın!
 
Sonuç itibarıyla, demokrasi demek, meclisteki çoğunluğa dayalı, en azından milletin yüzde 60’ının karşı olduğunun bilinmesine rağmen, mevcut yasaları hallaç pamuğuna çevirmek diktatörlüğe doğru yol almak olmazsa gerek...

Ahmed ARITÜRK / 29 Mayıs 2010Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Siirt56.com sorumlu tutulamaz.

Ad Soyad

Yorum

  • Toplam Yorum
  • 1 / 0 Sayfa 1

YORUMLAR

   a.rezzak gülmer 2010-05-31  
öncelikle sitenin ilimize hayırlı olmasını dilerim.Sizin gibi saygın yazarların yazılarını takip etmek çok güzel ama ne yazık ki görüşlerinize katılmyorum çünkü bu ülke koalisyon hükümetlerinden çok çektiği ve istikrarı akp döneminde yakaladığı aşikardır. Bugün BM güvenlik konseyi iran ile yapılan uranyum takası dış politikada liderliğe soyunan ve global olan mali krizden en az zarar almasının tek nedeni istikrar değilmidir? veya biraz basitleştirerek anlatayım bir işyerine 3 müdür üç farklı anlayışın getirisi ne olabilir ?saygılarımla siirtim.com yazarı

SON YAZILARI

GELİN KARDAŞLAR HEP BİRLİK OLALIM! KİM DAHA BÜYÜK! İşleri, Allah’a Havale Etmek! “ÇALIŞIYOR YA, İSTERSE HIRSIZ OLSUN!” ZENGİN DAMATLAR!!! IŞİD Militanları Ağabeylerini Zora Sokmazlar! “Il Kar’a, Tıftığor Fi Dambokut Ğelite!” Cumhurbaşkanlığı Adayları Belli Olurken! Siirtliler, Neden Göç Ediyorlar! FAİZ LOBİSİ Mİ KAZANDI

Ethem Sancak: Artık Zengin Değilim

Ethem Sancak: Artık Zengin DeğilimSancak, 'Eskiden ilk 20 zenginden biriydim, şimdi sondan yirminciyim' - Star Gazetesi ve Kanal 24'ün sahibi iş adamı Ethem Sancak, 2015'te TÜSİAD'ın b

  • 8 yorum
  • 27712 kere okundu

Hakem Yılmaz Butur, Siirt56´yı Ziyaret Etti

Hakem Yılmaz Butur, Siirt56´yı Ziyaret EttiTarafsız haberciliğiyle gönüllere taht kuran Siirt56'yı ziyaret eden Yılmaz Butur, çalışmalarımızda başarılar diledi.

  • 11 yorum
  • 27125 kere okundu

   
Siirt Yerel Medyası, İnternet Haberciliği ve Muhammed Kurt  

KÖŞE YAZARLARIRSS © 2010-2014 Siirt, Siirt56 Haber | Siirt Haberleri
Site içeriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır

Siirt 56