• Şuan Sitemizde 66 Kişi Haber Okuyor.
Reklam
  • Ahmed Arıtürk

  • Gazeteci, Şair ve Yazar

  • 483

Ahmed Arıtürk

“IL KAR’A, TIFTIĞOR Fİ DAMBOKUT ĞELİTE!”

Atalarımız, gerçekten çok isabetli ve hikmetli sözler söylemişlerdir. Günümüzle ilgisi olması bakımından bu günkü yorumumuzda Arapça (Siirtçe) bir atasözünü  kullanmak ihtiyacını hissettik.“IL KAR’A, TIFTIĞOR FİDAMBOKIT ĞELITE!” deyimini biz ve bizim yaşlarda olan eski Siirtliler anımsarlar. Türkçeye “Kel kadın, Teyzesinin örgülü saçlarıyla övünür!” şeklinde tercüme edebileceğimiz bu mahalli (yerel) atasözünü, bazı Siirtli hemşerilerimin Siirt eski Milletvekili ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, şimdi de Cumhurbaşkanlığına aday olmasından dolayı kendilerine bir övünç payı çıkarmalarından anımsadım!

2002 yılında yapılan genel seçimlere dönelim. Pervari İlçemizin Doğan köyünde vatandaşlar sandık başına gitmemiş ve oy kullanmamışlardı. Buna rağmen, seçimlerin sonuçları ilan edilmiş, İlimizden milletvekili seçilen AKP’li Mervan Gül, CHP’li Ekrem Bilek ve Bağımsız M. Fadıl Akgündüz’ün mazbataları verilmiş, TBMM Genel Kurulunda yemin bile etmişlerdi.Her ne olduysa oldu, Doğan köylülerinin, sandık başına gitmeyerek seçimi boykot etmeleri bahane edilerek Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk defa yemin eden üç milletvekilinin milletvekillikleri düşürülmüş ve 2003 yılında Siirt seçimleri için yenileme kararı alınmıştı.Yeni adaylar listesinin başında seçilme yasağı kaldırılan AKP Genel Başkanı, Recep Tayyip Erdoğan’ın adı vardı. Aslında bu yapılan, Erdoğan’ı meclise sokma operasyonuydu. AKP ve CHP bu konuda bir şekilde anlaşmışlardı. Gizli kapılar arasında yapılan anlaşmanın mahiyetini elbet bilemeyiz. Ama biz Siirtliler için büyük bir ümit ışığı doğmuştu. AKP Genel Başkanı Erdoğan Milletvekili seçilecek ve Başbakan olacaktı. Yani, Siirt halkı bir milletvekilini değil, bir Başbakanı seçmiş olacaktı. Hem Erdoğan, Siirtlilerin eniştesiydi. Üstelik Şehrimizde yaptığı miting sırasında okuduğu bir şiir yüzünden, kısa bir süre için de olsa, cezaevinde yatmıştı.


“Yiğit, düştüğü yerden kalkar!” diyerek, Siirtliler yenileme seçimine yüklendiler. Erdoğan ile AKP listesinde peşindeki iki adayı yüzde 85’lik oy oranıyla Milletvekili seçtiler. Erdoğan, beklenildiği gibi Başbakan oldu. Siirtliler olarak, makus talihimizi yendiğimize inanmış ve kalkınma alanında büyük hayallere kapılmıştık! Ama aradan 12 yıl geçti. Milletvekili seçtiğimiz ve kendisine Başbakanlık yolunu açtığımız Erdoğan’ın İlimizin kalkınmasına hiçbir katkısı olmadı! Herhalde katısı olsa, Siirt böyle perişan bir durumda kalmazdı.Ama varsın osun! O bizim eniştemiz. Eski Milletvekilimiz olduğuna göre, bundan yine de gurur payı çıkarmaktan kendimizi alamıyoruz! Şimdi de, Cumhurbaşkanlığına aday oldu ya! Eniştemiz, eski Milletvekilimiz olarak yine gururlanıyoruz! Siirt’e hizmet gelmese de, Kel kızın, teyzesinin saçlarının hörgücüyle övünmesi gibi övünmekteyiz!Ve bu düşünceler içinde Sayın Erdoğan’a seslenerek:

-Eniştemiz, eski milletvekilimiz, Cumhurbaşkanlığı adaylığın hayırlı olsun!
Diyoruz!!!


Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Siirt56.com sorumlu tutulamaz.

Ad Soyad

Yorum

  • Toplam Yorum
  • 1 / 0 Sayfa 1

YORUMLAR

SON YAZILARI

GELİN KARDAŞLAR HEP BİRLİK OLALIM! KİM DAHA BÜYÜK! İşleri, Allah’a Havale Etmek! “ÇALIŞIYOR YA, İSTERSE HIRSIZ OLSUN!” ZENGİN DAMATLAR!!! IŞİD Militanları Ağabeylerini Zora Sokmazlar! “Il Kar’a, Tıftığor Fi Dambokut Ğelite!” Cumhurbaşkanlığı Adayları Belli Olurken! Siirtliler, Neden Göç Ediyorlar! FAİZ LOBİSİ Mİ KAZANDI

Ethem Sancak: Artık Zengin Değilim

Ethem Sancak: Artık Zengin DeğilimSancak, 'Eskiden ilk 20 zenginden biriydim, şimdi sondan yirminciyim' - Star Gazetesi ve Kanal 24'ün sahibi iş adamı Ethem Sancak, 2015'te TÜSİAD'ın b

  • 8 yorum
  • 455 kere okundu

Hakem Yılmaz Butur, Siirt56´yı Ziyaret Etti

Hakem Yılmaz Butur, Siirt56´yı Ziyaret EttiTarafsız haberciliğiyle gönüllere taht kuran Siirt56'yı ziyaret eden Yılmaz Butur, çalışmalarımızda başarılar diledi.

  • 11 yorum
  • 596 kere okundu

   
Siirt Yerel Medyası, İnternet Haberciliği ve Muhammed Kurt  

KÖŞE YAZARLARIRSS © 2010-2019 Siirt, Siirt56 Haber | Siirt Haberleri
Site içeriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır

Siirt 56