• Şuan Sitemizde 75 Kişi Haber Okuyor.
Reklam
  • Ahmed Arıtürk

  • Gazeteci, Şair ve Yazar

  • 187

Ahmed Arıtürk

CUMHURBAŞKANLIĞI ADAYLARI BELLİ OLURKEN!

İlk turu 10 Ağustos 2014 günü yapılacak Cumhurbaşkanlığı yarışına katılacak adaylar belli oldu. Bilindiği gibi, adı açıklanan ilk aday CHP ve MHP tarafından (ÇATI ADAY) olarak önerilen Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu oldu. HDP (Halkların Demokratik Partisi) de Pazartesi günü adayının Selahattin Demirtaş olduğunu açıkladı. Daha düne kadar açıklanmamakla birlikte aday olacağına muhakkak nazarıyla bakılan Recep Tayyip Erdoğan da dün AKP’nin adayı olarak alayıvala ile açıklandı.Bu aşamadan sonra dördüncü bir adayın çıkma ihtimali oldukça düşük. CHP’den bir grubun 20 imza toplayarak Emine Ülker Tarhan’ı aday gösterecekleri savına da inanmıyoruz!  Bilindiği gibi, Türkiye’de ilk defa bir Cumhurbaşkanı doğrudan halk tarafından seçilecek. Elbette, bu önemli bir gelişmedir. En azından bundan böyle derin güçlerin Cumhurbaşkanlığı seçimlerine müdahale etmeleri ihtimali oldukça düşük olacaktır!

Adı geçen üç adayın durumları incelendiğinde, CHP ve MHP’nin Çatı Adayı Prof. Dr. Emeleddin İhsanoğlu’nun, Erdoğan’a karşı en iyi rakip olabileceği düşünülmüştür ve bu isabetli bir tespit olmuştur.HDP’nin, Selahattin Demirtaş’ı aday göstermesinin amacının ise açılımla ilgili pazarlık sürecini kızıştırmak olduğu bellidir. Selahattin Demirtaş’ın ilk turda alacağı oylar bu açıdan çok önemlidir. Ne kadar çok oy alırsa, koparılabilecek tavizler de ona göre artacaktır!AKP’nin aylardan beri bilinen, ancak adı dün açıklanan Cumhurbaşkanı Adayı Recep Tayyip Erdoğan’ın ise bu üçlü yarışta, kullanılan oyların yüzde 51’ini alarak seçilmesi imkânsızdır. Çünkü bütün hesaplar, eksikliklerin, HDP’den sağlanacak oylara göre yapılmıştır!Bu durumda, birinci turda hiçbir adayın kazanma şansı yok gibidir. Büyük bir ihtimalle Selahattin Demirtaş birinci turda elenecek ve Ekmeleddin İhsanoğlu ile Recep Tayyip Erdoğan ikinci tura kalacaklardır.Birinci turda Ekmeleddin İhsanoğlu’na çıkacak oy oranı yüzde 50’lere yakın olsa, ikinci turda kazanması ihtimali yüksek olur.

Şayet, birinci turda Erdoğan’ın ve Selahattin Demirtaş’ın aldıkları oyların toplamı yüzde 52’ler, 53’ler düzeyinde olursa, bu durumda şans Erdoğan’dan yana olacaktır.Ancak, bir husususun bilinmesinde yarar var. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turu öncesinde AKP’nin, HDP’ye vereceği tavizler, kamu oyunda büyük tepkiler uyandıracak olursa, AKP’nin tabanından da, Çatı Adayı Ekmeleddin İhsanoğlu’na önemli oranda yönelmeler olabilir.Hem, Cumhurbaşkanlığı seçiminde Recep Tayyip Erdoğan, (Dindar Aday!) portresini pek çizemeyecek. Çünkü karşısındaki aday, dini konularda ona rahatlıkla hocalık yapacak kadar geniş bir perspektife ve bilgiye sahiptir. Atatürkçü bir aday istemini dillendirerek, Ekmeleddin İhsanoğlu’na oy vermeyeceklerini söyleyen sol kesimin, ikinci turda, Ekmeleddin İhsanoğlu’na yönelecekleri ihtimali oldukça yüksektir. Çünkü kendi anlayışlarına göre (Kötünün iyisini!) seçecek olurlarsa, oy kullanacakları aday Ekmeledin İhsanoğlu olacaktır! Atatürk için (Anıtkabire gidip, sap gibi durmanın ne anlamı var) diyen adaya karşı, hafta içinde Anıtkabire giderek İKİ AYYAŞIN(!) huzurunda duran Ekmeleddin İhsanoğlu elbette tercih sebebi olacaktır.Sonuç itibarıyla, 10 Ağustos’ta yapılacak ilk turda Cumhurbaşkanı seçilmek için hiçbir adayın yüzde 51 oranında oy alamayacağı, dolayısıyla seçimin ikinci tura kalacağı, ikinci turun ise Ekmeleddin İhsanoğlu ile Recep Tayyip Erdoğan arasında geçeceği kesin gibi. Birinci turda Erdoğan ve Demirtaş’ın oy toplamları yüzde 53’lerde olursa, ikinci turu Erdoğan alabilir. Tabii, verilecek tavizler açısından, Türkiye için çok tehlikeli sonuçlara yol açılabileceğini de hatırlatmakta yarar var!

Cumhurbaşkanlığı makamına talip üç adaya da candan başarılar!
 


Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Siirt56.com sorumlu tutulamaz.

Ad Soyad

Yorum

  • Toplam Yorum
  • 1 / 0 Sayfa 1

YORUMLAR

SON YAZILARI

GELİN KARDAŞLAR HEP BİRLİK OLALIM! KİM DAHA BÜYÜK! İşleri, Allah’a Havale Etmek! “ÇALIŞIYOR YA, İSTERSE HIRSIZ OLSUN!” ZENGİN DAMATLAR!!! IŞİD Militanları Ağabeylerini Zora Sokmazlar! “Il Kar’a, Tıftığor Fi Dambokut Ğelite!” Cumhurbaşkanlığı Adayları Belli Olurken! Siirtliler, Neden Göç Ediyorlar! FAİZ LOBİSİ Mİ KAZANDI

Ethem Sancak: Artık Zengin Değilim

Ethem Sancak: Artık Zengin DeğilimSancak, 'Eskiden ilk 20 zenginden biriydim, şimdi sondan yirminciyim' - Star Gazetesi ve Kanal 24'ün sahibi iş adamı Ethem Sancak, 2015'te TÜSİAD'ın b

  • 8 yorum
  • 27712 kere okundu

Hakem Yılmaz Butur, Siirt56´yı Ziyaret Etti

Hakem Yılmaz Butur, Siirt56´yı Ziyaret EttiTarafsız haberciliğiyle gönüllere taht kuran Siirt56'yı ziyaret eden Yılmaz Butur, çalışmalarımızda başarılar diledi.

  • 11 yorum
  • 27125 kere okundu

   
Siirt Yerel Medyası, İnternet Haberciliği ve Muhammed Kurt  

KÖŞE YAZARLARIRSS © 2010-2014 Siirt, Siirt56 Haber | Siirt Haberleri
Site içeriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır

Siirt 56