• Şuan Sitemizde 76 Kişi Haber Okuyor.
Reklam
  • Ahmed Arıtürk

  • Gazeteci, Şair ve Yazar

  • 411

Ahmed Arıtürk

SİİRTLİLER, NEDEN GÖÇ EDİYORLAR!

 Şehrimizden göçler hızlandı. Emekli olan hemşerilerimizin çoğu, Batı Bölgelerine göçetmekteler. Buna, göç etmek yerine “kaçmak” dersek, herhalde çok daha yerinde bir deyim olur. Kaçanların çoğu, Şehrin kadim yerlileri Arap Kökenli Siirtliler. Siirt’in yapısı tamamen değişti. Köylerden Şehre yaşanan göçler sonucu, Siirtli Araplar, ekalliyete düştü.Hemşerilerimiz, 2003 yılında yapılan Siirt yenileme seçimlerinden sonra büyük ümitlere kapılmışlardı. AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan İlimizden Milletvekili seçilmişti. Siirt tarihinde ilk defa bir milletvekilimiz Başbakan olmuştu. Bunun büyük bir kalkınma hamlesine yol açacağı ihtimali hemşerilerimizi heyecanlandırıyordu. Diğer Başbakanların vilâyetlerine yaptıkları sınırsız yatırımlara bakan hemşerilerimiz, o illerde yapılan hizmetlerin İlimizde ve özellikle Şehir Merkezinde gerçekleşeceğine inanmışlardı. Bunun için, ümitle ve sabırla yapılmasını umdukları hizmetleri beklediler. Ta ki, Başbakan’ın Siirt milletvekili olarak hizmet süresi doldu. Hizmet süresi doldu amma, Siirt’e gelen bir hizmet de olmadı. Doğrusunu isterseniz, Başbakan olan Milletvekilimizin yaşattığı hayal kırıklığı, hepsinden daha beter oldu. Hemşerilerimiz “Başbakan bile seçtik, yine de Siirt’e hizmet gelmedi. Bundan sonra kimden ve nasıl hizmet bekleyelim!” demeğe başladılar.


Siirt’in kalkınmasından umutlarını kesen hemşerilerimiz, köylerden Şehre yapılan göçler sonucu, artık ikinci sınıf muamelesi gördüklerini hissetmeğe başladılar. Kendilerinin Devlete bunca sahiplenmelerine karşılık, Devletin kendilerine sahiplenmediğini, bunun sonucu “20-30 yıl sonra, durumumuz ne olur!” endişesine kapılarak gidebilenlerin arttığı, bu gidişle daha da artacağı anlaşılmakta.Doğrusunu isterseniz, bu göç olayında pek de haksız sayılmazlar. Şehrimizin eski tadı-tuzu kalmadı. Başlar, ayak oldu; ayaklar, baş. Bu gidişle, 20-30 yıl sonra, bu şehrin asıl yerlileri olan Arap aileler, bir eldeki parmak sayısına düşerse, hiç şaşırmamak gerekir. Gidişat, bunu gösteriyor.
İstanbul, Yalova, Mersin başta olmak üzere, hemşerilerimiz Türkiye’nin dört bir yanına dağıldılar, dağılmaya devam ediyorlar. Yükünü alan gidiyor. Fakir, büyük şehirlerde iş bulurum, rahat ederim umuduyla kaçıyor! Şehirde kalanlar, genelde orta halliler! Onlar da, mevcut hayat standartlarını tehlikeye atmayı göze alamayanlar. Bir de, açılım sürecinin bölgemize neler getireceğinin beklentisi içinde olanlar bulunmakta! Bakalım, açılım Bölgenin kimyasını ne derece değiştirecek!
 


Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Siirt56.com sorumlu tutulamaz.

Ad Soyad

Yorum

  • Toplam Yorum
  • 1 / 0 Sayfa 1

YORUMLAR

SON YAZILARI

GELİN KARDAŞLAR HEP BİRLİK OLALIM! KİM DAHA BÜYÜK! İşleri, Allah’a Havale Etmek! “ÇALIŞIYOR YA, İSTERSE HIRSIZ OLSUN!” ZENGİN DAMATLAR!!! IŞİD Militanları Ağabeylerini Zora Sokmazlar! “Il Kar’a, Tıftığor Fi Dambokut Ğelite!” Cumhurbaşkanlığı Adayları Belli Olurken! Siirtliler, Neden Göç Ediyorlar! FAİZ LOBİSİ Mİ KAZANDI

Ethem Sancak: Artık Zengin Değilim

Ethem Sancak: Artık Zengin DeğilimSancak, 'Eskiden ilk 20 zenginden biriydim, şimdi sondan yirminciyim' - Star Gazetesi ve Kanal 24'ün sahibi iş adamı Ethem Sancak, 2015'te TÜSİAD'ın b

  • 8 yorum
  • 27712 kere okundu

Hakem Yılmaz Butur, Siirt56´yı Ziyaret Etti

Hakem Yılmaz Butur, Siirt56´yı Ziyaret EttiTarafsız haberciliğiyle gönüllere taht kuran Siirt56'yı ziyaret eden Yılmaz Butur, çalışmalarımızda başarılar diledi.

  • 11 yorum
  • 27125 kere okundu

   
Siirt Yerel Medyası, İnternet Haberciliği ve Muhammed Kurt  

KÖŞE YAZARLARIRSS © 2010-2014 Siirt, Siirt56 Haber | Siirt Haberleri
Site içeriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır

Siirt 56