• Şuan Sitemizde 68 Kişi Haber Okuyor.
Reklam
  • Ahmed Arıtürk

  • Gazeteci, Şair ve Yazar

  • 2117

Ahmed Arıtürk

FAİZ LOBİSİ Mİ KAZANDI

Türkiye’deki bir çok şer işleri tezgahlayanlar hep FAİZ LOBİSİ olarak lanse edilirler. Gezi Olaylarını düzenleyenler de Faiz lobisiydi(!), 17 Aralık operasyonlarını da!


Bilindiği gibi Merkez Bankası 24 Ocak tarihinde faiz artırımına gitti. Dolar 2,40 a dayanınca gece yarısı operasyonuyla piyasaların öngörüsünün de üstüne bir faiz artırımı yaptı.


Aslında, Merkez Bankasının bu müdahalesinin ne kadar yerinde olduğu doların 2.40 TL’den, 2.20 TL seviyesinin altına çekilmesiyle kanıtlandı.


Başlangıçta, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, faizin arttırılmaması konusunda Merkez Bankasına yaptığı baskı olmasaydı dolar belki de 2 TL. değerinde seyrediyor olacaktı. Ancak, (Her işin en iyisini ben bilirim) anlayışı sökmedi. Dolar, yükseldikçe yükseldi. Oeğer olarak 2.40 TL’yi buldu.


Merkez Bankası, faiz oranını öyle az-buz da arttırmadı. Merkez Bankasının eski faiz oranlarıyla, yeni uygulamaya koyduğu faiz oranlarını sunalım:


- Bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı yüzde 4.5’ten yüzde 10’a yükseltildi.


- Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 3.5 idi, yüzde 8 oldu.


- Marjinal fonlama oranı yüzde 7.75’ten yüzde 12’ye çıktı.


- Piyasa yapıcısı bankalara repo işlemleri yoluyla tanınan borçlanma imkanı faiz oranını yüzde 6.75’ten yüzde 11.5’e yükseldi.


Türkiye ekonomisinin iyiye gitmediği bir gerçek. Faiz oranının, aylar öncesinden yükseltilmesi gerekirken, siyasi iktidarın Merkez Bankasına baskısı sonucu 24 Ocak 2014 gününe kadar ertelendi.


Faiz oranlarının yükseltilmesinin 24 Ocak tarihinde gerçekleşmesi, bundan 33 yıl önce alınan ve ekonomimizde çok önemli bir yeri bulunan 24 Ocak kararlarını anımsattı. Ülkemizin  ekonomik hayatı için milat sayılan 24 Ocak “İstikrar Kararları” 1980’li yıllarda hayata geçirilmişti.


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Merkez Bankasının faizleri yükseltmesinde hükümetin bir dahli olmadığını söylüyor. Bunu belki de FAİZ LOBİSİNE yenik düşmediğini ima etmek  açısından söylüyor. İnanalım mı dersiniz!Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Siirt56.com sorumlu tutulamaz.

Ad Soyad

Yorum

  • Toplam Yorum
  • 1 / 0 Sayfa 1

YORUMLAR

SON YAZILARI

GELİN KARDAŞLAR HEP BİRLİK OLALIM! KİM DAHA BÜYÜK! İşleri, Allah’a Havale Etmek! “ÇALIŞIYOR YA, İSTERSE HIRSIZ OLSUN!” ZENGİN DAMATLAR!!! IŞİD Militanları Ağabeylerini Zora Sokmazlar! “Il Kar’a, Tıftığor Fi Dambokut Ğelite!” Cumhurbaşkanlığı Adayları Belli Olurken! Siirtliler, Neden Göç Ediyorlar! FAİZ LOBİSİ Mİ KAZANDI

Ethem Sancak: Artık Zengin Değilim

Ethem Sancak: Artık Zengin DeğilimSancak, 'Eskiden ilk 20 zenginden biriydim, şimdi sondan yirminciyim' - Star Gazetesi ve Kanal 24'ün sahibi iş adamı Ethem Sancak, 2015'te TÜSİAD'ın b

  • 8 yorum
  • 455 kere okundu

Hakem Yılmaz Butur, Siirt56´yı Ziyaret Etti

Hakem Yılmaz Butur, Siirt56´yı Ziyaret EttiTarafsız haberciliğiyle gönüllere taht kuran Siirt56'yı ziyaret eden Yılmaz Butur, çalışmalarımızda başarılar diledi.

  • 11 yorum
  • 596 kere okundu

   
Siirt Yerel Medyası, İnternet Haberciliği ve Muhammed Kurt  

KÖŞE YAZARLARIRSS © 2010-2019 Siirt, Siirt56 Haber | Siirt Haberleri
Site içeriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır

Siirt 56