• Şuan Sitemizde 81 Kişi Haber Okuyor.
Reklam
  • Ahmed Arıtürk

  • Gazeteci, Şair ve Yazar

  • 512

Ahmed Arıtürk

BÜYÜMÜŞÜZ AMA, HABERİMİZ YOKMUŞ!


Türkiye, 2011 yılının ilk çeyreğinde (dörtte birlik diliminde) yüzde 11 büyüyerek Çin’i bile sollamış! Bu nasıl bir büyümeyse, vatandaşlar olarak bu büyümeden hiç haberimiz olmadı, hiç nasiplenmedik. Ancak, haberi veren finansal piyasaların önemli yayın organlarından Financial Times Gazetesine göre, bu büyüme zaten pek hayra alamet bir büyüme de değilmiş!


Türkiye’nin yılın ilk çeyreğinde %11 büyümesini ana sayfasına taşıyan Gazeteye göre  Çin’i yılın ilk çeyreğinde geride bırakan büyüme oranının, ekonomi yönetiminde sevinç yerine endişe yaratmış olduğu  vurgulanmakta.


Ekonomideki ısınmanın boyutuna dikkat çekilen haberde, tüketici harcamalarının büyümedeki payının merkez bankasının ekonomiyi soğutmak için kullandığı Ortodoks olmayan önlemlere ilişkin şüpheler uyandırdığı da özellikle belirtilmekte.


Türkiye’nin bu durumunu, obezite bir hastaya benzetmek mümkün. Obezite ya da halk arasında bilinen adıyla şişmanlık, vücutta fazla miktarda yağ birikmesi sonucu ortaya çıkan ve mutlaka tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Obezite, besinlerle alınan enerji miktarının, metabolizma ve fizik aktivite ile tüketilen enerji miktarını aştığı durumda ortaya çıkar. Obezite, insan vücudunda kalp ve damar sistemi, solunum sistemi, hormonal sistem, sindirim sistemi gibi sistemleri etkileyen ve birçok önemli rahatsızlığa zemin hazırlayan bir hastalıktır. Kalp hastalıkları, yüksek tansiyon, şeker hastalığı, yüksek kolestrol, solunum rahatsızlıkları düzensizlikleri, kısırlık, iktidarsızlık, safra kesesi hastalıkları, taş oluşumu, bazı kanser türleri, obezite ile doğrudan ilişkili hastalıklardan birkaçıdır. İşte, Türkiye’nin sağlıksız büyümesinin durumu da budur!


Kısacası, Türkiye çok sağlıksız ve dengesiz olarak büyümekte veya büyütülmektedir. İthalat için ödenen para, ihracatı kat-kat aşmaktadır ki, Allah korusun, yakında Yunanistan’ın durumuna düşmemiz söz konusu olabilir. Ne hikmetse, bu sağlıksız büyümeyi hala başarı gibi sunmak isteyenler var! Büyüme, gerçekçi bir büyüme olsaydı, Devlet bunu memuruna, işçisine, emeklisine mutlaka hissettirirdi. Temmuz maaşlarına yapılan zam ortada. Türkiye gerçekten büyüseydi, bu büyümeden memurlara, işçilere, emeklilere de pay verilmez miydi?Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Siirt56.com sorumlu tutulamaz.

Ad Soyad

Yorum

  • Toplam Yorum
  • 1 / 0 Sayfa 1

YORUMLAR

SON YAZILARI

GELİN KARDAŞLAR HEP BİRLİK OLALIM! KİM DAHA BÜYÜK! İşleri, Allah’a Havale Etmek! “ÇALIŞIYOR YA, İSTERSE HIRSIZ OLSUN!” ZENGİN DAMATLAR!!! IŞİD Militanları Ağabeylerini Zora Sokmazlar! “Il Kar’a, Tıftığor Fi Dambokut Ğelite!” Cumhurbaşkanlığı Adayları Belli Olurken! Siirtliler, Neden Göç Ediyorlar! FAİZ LOBİSİ Mİ KAZANDI

Ethem Sancak: Artık Zengin Değilim

Ethem Sancak: Artık Zengin DeğilimSancak, 'Eskiden ilk 20 zenginden biriydim, şimdi sondan yirminciyim' - Star Gazetesi ve Kanal 24'ün sahibi iş adamı Ethem Sancak, 2015'te TÜSİAD'ın b

  • 8 yorum
  • 27712 kere okundu

Hakem Yılmaz Butur, Siirt56´yı Ziyaret Etti

Hakem Yılmaz Butur, Siirt56´yı Ziyaret EttiTarafsız haberciliğiyle gönüllere taht kuran Siirt56'yı ziyaret eden Yılmaz Butur, çalışmalarımızda başarılar diledi.

  • 11 yorum
  • 27125 kere okundu

   
Siirt Yerel Medyası, İnternet Haberciliği ve Muhammed Kurt  

KÖŞE YAZARLARIRSS © 2010-2014 Siirt, Siirt56 Haber | Siirt Haberleri
Site içeriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır

Siirt 56