• Şuan Sitemizde 82 Kişi Haber Okuyor.
Reklam
  • Ahmed Arıtürk

  • Gazeteci, Şair ve Yazar

  • 1546

Ahmed Arıtürk

12 HAZİRAN DEĞİL, 15 HAZİRAN ÖNEMLİ

 

Evet, 12 Haziran değil, önemli olan 15 Haziran! Çünkü İmralı mukimi APO (Abdullah Öcalan) 15 Haziran’a işaret etmiş bulunuyor. “15 Haziran” deyimi tehdit kokan bir ifade içermekte. “Ya dediğim olur, ya ülkeyi başınıza yıkarım!” anlamında verilmiş bir mesajdır!


12 Haziran’da genel seçimler olacak. Türkiye’de 24. dönem milletvekilleri seçilecek. Yüzde 10’luk baraj sebebiyle sadece 3 siyasi partinin ve 30’a yakın bağımsız adayın Meclise girebilecekleri tahmin ediliyor. Parti olarak yüzde 10 barajını aşacak ve Meclise girebilecek siyasi partiler AKP, CHP ve MHP olarak tahmin edilmekte. Meclise girecek Bağımsızların çoğu ise BDP’nin desteklediği adaylar olacaklar. Bunlardan biri de İlimizden bağımsız aday olan Gültan Kışanak’tır!


Geçenlerde bir açık oturumda izledim. Ankara, İmralı ve Kandil üçgeninde Anayasa değişikliğiyle ilgili  görüşmeler devam ediyormuş! AKP’nin anayasayı tek başına değiştirebilecek bir çoğunlukla iktidara gelmesi durumunda yapacağı ilk işin anayasayı değiştirmek olacağı ortada! Zaten, bunu seçim sloganlarına da yansıtmış bulunuyor. Sözde, sivil bir anayasa oluşturulacak. Türkiye, vesayet anayasasından kurtarılacak!


Ancak, İmralı’nın istediği anayasa değişikliğinin, Türkiye’nin üniter devlet yapısını ortadan kaldıracak bir anayasa olacağı görünüyor. Çünkü yapılacak yeni anayasayla Başkanlık sistemine geçilmesinin ön görüldüğü belirtilmekte. Tabii, Başkanlık sistemiyle birlikte, ülkenin federasyonlara bölünmesi söz konusu olacak. BDP’li Hasip Kaplan, katıldığı bir açık oturumda Türkiye’de 28 federasyonun kurulmasından bahsetti. Biz, Türkiye’de 7 bölge var, tasarlanan eyalet sayısı da 7 olur diyorduk. Meğer 28’miş!


AKP değil 367, 500 milletvekiliyle bile iktidar olsa, anayasada böyle bir değişiklik yapamaz! Buna bu millet izin vermez! Türkiye’nin üniter yapısını hiçbir iktidar ve hiçbir güç bozamaz! Bu bakımdan 15 Haziran sonrası neler olacak biz de gerçekten merak ediyor ve endişeyle bekliyoruz!

 

Ahmed ARITÜRK / Demokrat Siirt GazetesiBu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Siirt56.com sorumlu tutulamaz.

Ad Soyad

Yorum

  • Toplam Yorum
  • 1 / 0 Sayfa 1

YORUMLAR

SON YAZILARI

GELİN KARDAŞLAR HEP BİRLİK OLALIM! KİM DAHA BÜYÜK! İşleri, Allah’a Havale Etmek! “ÇALIŞIYOR YA, İSTERSE HIRSIZ OLSUN!” ZENGİN DAMATLAR!!! IŞİD Militanları Ağabeylerini Zora Sokmazlar! “Il Kar’a, Tıftığor Fi Dambokut Ğelite!” Cumhurbaşkanlığı Adayları Belli Olurken! Siirtliler, Neden Göç Ediyorlar! FAİZ LOBİSİ Mİ KAZANDI

Ethem Sancak: Artık Zengin Değilim

Ethem Sancak: Artık Zengin DeğilimSancak, 'Eskiden ilk 20 zenginden biriydim, şimdi sondan yirminciyim' - Star Gazetesi ve Kanal 24'ün sahibi iş adamı Ethem Sancak, 2015'te TÜSİAD'ın b

  • 8 yorum
  • 27712 kere okundu

Hakem Yılmaz Butur, Siirt56´yı Ziyaret Etti

Hakem Yılmaz Butur, Siirt56´yı Ziyaret EttiTarafsız haberciliğiyle gönüllere taht kuran Siirt56'yı ziyaret eden Yılmaz Butur, çalışmalarımızda başarılar diledi.

  • 11 yorum
  • 27125 kere okundu

   
Siirt Yerel Medyası, İnternet Haberciliği ve Muhammed Kurt  

KÖŞE YAZARLARIRSS © 2010-2014 Siirt, Siirt56 Haber | Siirt Haberleri
Site içeriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır

Siirt 56