• Şuan Sitemizde 77 Kişi Haber Okuyor.
Reklam
  • Ahmed Arıtürk

  • Gazeteci, Şair ve Yazar

  • 2340

Ahmed Arıtürk

ÖĞRENCİ SAYISI 15 BİNE ULAŞMIŞ BİR SİİRT ÜNİVERSİTESİ

2007 yılında kurulan Siirt Üniversitesi 2010-2011 eğitim ve öğretim yılına bugün start verecek. Üniversitenin yeni ders yılının açılış töreni gerçekleştirilirken, bazı temennilerimizi dile getirmeyi uygun bulduk.

Üniversitelerin, bulunduğu illerin ekonomilerine katkıları, öğrenci sayısıyla bağlantılıdır. Öğrenci sayısı arttıkça, ekonomiye katkı da artar. Öğrenci sayısıyla, ekonomi arasında bir paralellik mevcuttur. Bu bakımdan, Siirt Üniversitesinin öğrenci sayısının süratle artmasını istiyor ve temenni ediyoruz.

Siirt Üniversitesinde bugün için 4500 civarında öğrencinin eğitim ve öğretim gördükleri ifâde ediliyor. Bu sayı, elbette çok düşüktür. Zaten, Diyarbakır Dicle Üniversitesine bağlı olarak, Siirt Eğitim Fakültesinin mevcudu 3 bine ulaşmıştı. Üniversite olarak, öğrenci sayısının 4500 olması, bu açıdan önemsenecek bir rakam değildir.

Öğrenci sayısının artması, üniversitemize yeni fakültelerin, yüksek okulların açılmasına bağlıdır. Üniversitemize yeni fakülteler ve yüksek okulların açılmasında ağır bir süreç işletildiği ortada. Bunun için etkililer ve yetkililer yanında siyasilerin de mutlaka devreye girmeleri gerekir.

Siirt Üniversitesi, en geç 2015 eğitim ve öğretim yılına kadar 15 bin öğrenci kapasitesine ulaşmadığı takdirde, anlaşılacak ki YÖK de, yetkililer ve siyasiler de sahiplenmemişlerdir.

Evet, bir üniversiteyi üniversite yapan, öğrenci sayısıdır. Mevcut sayısıyla, Siirt Üniversitesi, bazı Üniversitelere bağlı tek bir fakülteye eşittir. Yani, şu an için Şehrimizde bir üniversitenin varlığından bahsetmek zor. Ne zaman ki, öğrenci sayısı asgari 15 bine ulaşırsa, o zaman inanacağız ki, Siirt Üniversitesi diye bir üniversitemiz var. Bu bakımdan, Siirtliler olarak, özellikle zengin hemşerilerimize önemli görevler düşmektedir. Binalar inşa ederek, üniversiteye katkı sağlanırsa, yeni fakültelerin ve yüksek okulların açılmaları çok daha kolay olur. Bina inşaatlarını tamamıyla YÖK’E BIRAKIRSAK, yeni fakültelerin ve yüksek okulların açılması konusunda diğer üniversitelerden çok geri kalırız.


Ahmed ARITÜRK / SİİRT GAZETESİ
12.10.2010Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Siirt56.com sorumlu tutulamaz.

Ad Soyad

Yorum

  • Toplam Yorum
  • 1 / 0 Sayfa 1

YORUMLAR

SON YAZILARI

GELİN KARDAŞLAR HEP BİRLİK OLALIM! KİM DAHA BÜYÜK! İşleri, Allah’a Havale Etmek! “ÇALIŞIYOR YA, İSTERSE HIRSIZ OLSUN!” ZENGİN DAMATLAR!!! IŞİD Militanları Ağabeylerini Zora Sokmazlar! “Il Kar’a, Tıftığor Fi Dambokut Ğelite!” Cumhurbaşkanlığı Adayları Belli Olurken! Siirtliler, Neden Göç Ediyorlar! FAİZ LOBİSİ Mİ KAZANDI

Ethem Sancak: Artık Zengin Değilim

Ethem Sancak: Artık Zengin DeğilimSancak, 'Eskiden ilk 20 zenginden biriydim, şimdi sondan yirminciyim' - Star Gazetesi ve Kanal 24'ün sahibi iş adamı Ethem Sancak, 2015'te TÜSİAD'ın b

  • 8 yorum
  • 27712 kere okundu

Hakem Yılmaz Butur, Siirt56´yı Ziyaret Etti

Hakem Yılmaz Butur, Siirt56´yı Ziyaret EttiTarafsız haberciliğiyle gönüllere taht kuran Siirt56'yı ziyaret eden Yılmaz Butur, çalışmalarımızda başarılar diledi.

  • 11 yorum
  • 27125 kere okundu

   
Siirt Yerel Medyası, İnternet Haberciliği ve Muhammed Kurt  

KÖŞE YAZARLARIRSS © 2010-2014 Siirt, Siirt56 Haber | Siirt Haberleri
Site içeriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır

Siirt 56