• Şuan Sitemizde 84 Kişi Haber Okuyor.
Reklam
  • Ahmed Arıtürk

  • Gazeteci, Şair ve Yazar

  • 2367

Ahmed Arıtürk

EL SANATLARI VE KÜLTÜREL DEĞERLERİMİZ

Dün, Siirt Üniversitesinde 3 gün devam edecek olan “Ulusal El Sanatları Sempozyumu”nun açılış töreni vardı. Siirt Valisi Musa Çolak’ın da katıldığı törene, birçok üniversitelerden 60’a yakın bilim adamının katılmaları Siirt açısından önemlidir. Böyle bir Sempozyumun Siirt Üniversitesi tarafından düzenlenmesini de takdire şâyan bulduğumuzu belirtelim.

Toplumları bir arada tutan öğeler arasında ortak değerler olan el sanatlarının bulunduğunu  unutmamak gerekir. El sanatlarımız, milli değerlerimizdir, toplumumuzu toplum yapan ve birleştiren güzelliklerimizdir. Her yörenin kendine özel el sanatları olmakla birlikte, el sanatlarının benimsendikleri alan itibarıyla önemleri artar. Bir Siirt Battaniyesi, bir Şırnak Şalı Türkiye’nin dört bir yanında kullanılıyor ve aranıyorsa, o artık milli kültürümüzün bir parçası olmuş demektir. Kilim, halı, seccade, oya işlemeli mendil, bakırdan işlenmiş kap kacaklar, eski kılıçlar, kamalar, ressamların elerinden çıkmış nadide tablolar, vazolar, sürahiler, çiniler ve aklınıza gelebilecek daha bir sürü el emeği göz nuru eşyalar. El yazması eserler, süsler, tezhip ve daha neler neler.

Geçmiş yıllardan kalma bu gibi kıymetli eserlere “Antika” adını veririz. Maalesef, günümüzde artık antika eserler üretilmiyor, üretilemiyor. Çünkü yaşamı basitleştirdik. Seri üretimler, el sanatlarını öldürdüler. Eski sanatlara itibar eden de kalmadı. Çoğu kere geçmiş yıllardan kalanlarla yetinmek zorunda kalıyoruz. Artık kimse altın kabzalı kılıç yapmıyor, sevdiğine name yazmak için mektup kâğıdının kenarını süslemiyor. Nişanlı kızlar, nişanlılarına vermek için gül oyalı mendil örmüyor. Yaşam basitleşti, yaşam monotonlaştı.

El sanatlarının yerini, seri imalatlar aldı. Fotoğraf, ressamların tablolarının yerine geçti. İlmik ilmik örülen halıların, kilimlerin yerlerini, makine örgüsü halılar, kilimler aldı. El sanatları artık can çekişiyor. Seri üretimler, asrımızın gereği de, el sanatlarına sahip çıkmak, kültürümüze sahip çıkmaktır. Kültürsüz bir millet olmak istemiyorsak,, seri üretimler yanında, her alanda el sanatlarımızı sürdürmemiz lâzım. Bakın, antika namına ne varsa, hep eski el emeği göz nuru eserlerdir. Seri üretimlerden antika olarak niteleyebileceğiniz hiçbir şey var mı!

Unutmayalım, el sanatlarımızı yaşatmak bir yerde birlik ve beraberliğimizi de yaşatmak anlamına gelir. El sanatlarına bu açıdan yaklaşmalı ve buna göre değer vermeliyiz.

Siirt Üniversitesinin el sanatlarına sahiplenmesi ve Ulusal El Sanatları Sempozyumu düzenlemesini bunun için önemsiyoruz, sempozyumu düzenleyenlere, katılımcılara ve katkı sağlayanlara biz de teşekkür ediyoruz.


Ahmed ARITÜRK
Gazeteci/Yazar
07.10.2010Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Siirt56.com sorumlu tutulamaz.

Ad Soyad

Yorum

  • Toplam Yorum
  • 1 / 0 Sayfa 1

YORUMLAR

SON YAZILARI

GELİN KARDAŞLAR HEP BİRLİK OLALIM! KİM DAHA BÜYÜK! İşleri, Allah’a Havale Etmek! “ÇALIŞIYOR YA, İSTERSE HIRSIZ OLSUN!” ZENGİN DAMATLAR!!! IŞİD Militanları Ağabeylerini Zora Sokmazlar! “Il Kar’a, Tıftığor Fi Dambokut Ğelite!” Cumhurbaşkanlığı Adayları Belli Olurken! Siirtliler, Neden Göç Ediyorlar! FAİZ LOBİSİ Mİ KAZANDI

Ethem Sancak: Artık Zengin Değilim

Ethem Sancak: Artık Zengin DeğilimSancak, 'Eskiden ilk 20 zenginden biriydim, şimdi sondan yirminciyim' - Star Gazetesi ve Kanal 24'ün sahibi iş adamı Ethem Sancak, 2015'te TÜSİAD'ın b

  • 8 yorum
  • 27712 kere okundu

Hakem Yılmaz Butur, Siirt56´yı Ziyaret Etti

Hakem Yılmaz Butur, Siirt56´yı Ziyaret EttiTarafsız haberciliğiyle gönüllere taht kuran Siirt56'yı ziyaret eden Yılmaz Butur, çalışmalarımızda başarılar diledi.

  • 11 yorum
  • 27126 kere okundu

   
Siirt Yerel Medyası, İnternet Haberciliği ve Muhammed Kurt  

KÖŞE YAZARLARIRSS © 2010-2014 Siirt, Siirt56 Haber | Siirt Haberleri
Site içeriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır

Siirt 56